System produkcji żywności musi się zmienić?

Źródło: Pixabay

3 mld osób na świecie cierpi na niedożywienie, mimo że skala produkcji żywności przekracza możliwości naszej planety. Należy jak najszybciej zmienić obecny system produkcji jedzenia – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez komisję EAT-Lancet.

 

„Koszt, jaki ludzkość płaci za wadliwy system żywieniowy, to prawie 1 mld głodnych osób i prawie 2 mld osób, które jedzą zbyt dużo niezdrowego jedzenia” – wynika z raportu.

Jest on efektem dwuletniej współpracy 37 ekspertów z 16 krajów. Ich zdaniem sposób żywienia jest nierozerwalnie związany ze zdrowiem i zrównoważonym rozwojem środowiska.

Tymczasem produkcja jedzenia przekracza możliwości planety, powoduje zmiany klimatyczne i sprawia, że woda i gleba wykorzystywane są w sposób niezrównoważony. Aż 3 mld osób cierpi na niedożywienie.

UOKiK: żywność w Polsce i Niemczech różni się składem

UOKiK porównał jakość 101 produktów oferowanych konsumentom w Polsce i Europie Zachodniej. Okazało się np. że chipsy niemieckie smażono na oleju słonecznikowym, polskie – na palmowym.
 

Polacy nie mają wyrobionych poglądów o podwójnej jakości żywności. 71 proc. osób badanych przez Kantar …

Mniej mięsa, więcej warzyw

Ograniczenie konsumpcji niezdrowego jedzenia, takiego jak czerwone mięso, byłoby w stanie odwrócić te niekorzystne zmiany. Jednocześnie należałoby o ponad 100 proc. zwiększyć spożycie roślin strączkowych, orzechów, owoców i warzyw.

„Stosowanie takiej diety na skalę globalną mogłoby przynieść bardzo duże korzyści dla zdrowia. Pozwoliłoby to uniknąć 10,9-11,6 mln przedwczesnych zgonów rocznie, co oznaczałoby ich spadek o 19-23,6 proc.” – wynika z raportu.

W raporcie podkreślono ponadto, że intensywna produkcja mięsa jest najważniejszym czynnikiem, który przyczynia się do zmiany klimatu.

„Przemysł zboczył z właściwej drogi, mając na uwadze interesy ekonomiczne i polityczne, a konsekwencje ponosi planeta i ludzkie zdrowie” – alarmują naukowcy.

By doprowadzić do zmiany stylu żywienia, naukowcy proponują m.in. wysokie opodatkowanie wybranych produktów, a nawet wycofanie tych „nieodpowiednich” z rynku.

Raport „skrajny”, ale „bez niespodzianek”

Na raport mocno zareagowały związki rolnicze, które stoją na stanowisku, że mięso stanowi część zbilansowanej diety.

„Zrównoważona dieta, która uwzględnia czerwone mięso, zapewnia niezbędne substancje odżywcze takie jak żelazo, cynk, a zwłaszcza witaminy z grup B bez konieczności brania suplementów” – podkreśla Jean-Luc Meriaux, sekretarz generalny organizacji European Livestock and Meat Trading.

Dla Alexandra Antona z Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarstwa raport nie był zaskoczeniem.

„W przeszłości otrzymywaliśmy wiele sygnałów od wegańskich aktywistów, żeby promować weganizm, więc raport komisji EAT-Lancet nie jest niespodzianką. Idzie on w skrajność, żeby wzbudzić jak największe zainteresowanie, ale mówiąc o zaleceniach dietetycznych musimy być bardziej odpowiedzialni” – stwierdził.

Podkreślił jednocześnie, że białko pochodzące z mleka zostało uznane jako najbardziej wartościowe do spożycia przez ludzi. „Potrzeba 14 porcji szpinaku, żeby dostarczyć tyle białka, ile jest w jednej szklance mleka” – powiedział Anton.

Państwa UE zdecydują o krótkich łańcuchach dostaw żywności

Kwestia rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności (SFSC) stale zyskuje w UE na popularności. Lokalna produkcja i konsumpcja są postrzegane jako sposób na osiągnięcie sprawiedliwszych wynagrodzeń dla rolników i wyższej jakości lokalnych produktów żywnościowych.
 

Jednak zmniejszenie funduszy UE przeznaczonych na wspólną politykę …

Rolnicy chcą mieć wpływ na zmiany

Europejska oganizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa Cogeca w rozmowie z EURACTIV zapowiedziała, że wdrożenie części konkluzji raportu jest już rozważane. Mowa o „zrównoważonej intensyfikacji rolnictwa”, walce z marnowaniem żywności oraz redukcji emisji dwutlenku węgla.

„Od 1990 r. europejscy rolnicy zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 20 proc., podnosząc przy tym standardy produkcji, zapewniając miejsca pracy i dbając o rozwój obszarów wiejskich” – poinformowała organizacja w oświadczeniu.

Jej zdaniem kluczowe jest utrzymanie bardzo wysokich standardów produkcji przy jednoczesnym polepszaniu praktyk hodowli i rolnictwa. „Europejscy rolnicy zawsze podążali za zmianami zachodzącymi w społeczeństwie i odpowiadali na zapotrzebowanie konsumentów, znajdując najbardziej pragmatyczne rozwiązania”.

“Według naszej wiedzy raportowi towarzyszyć będzie szeroka kampania informacyjna. Mamy nadzieję, że rolnicy będą mieli okazję zaangażować się w debatę, bowiem to na nas spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie potrzebnych korekt, jednocześnie mierząc się z nieprzewidywalnością zmian klimatu i rynku” – podsumowała swoje oświadczenie Copa Cogeca.

Włoscy rolnicy łączą swoje siły wobec rosnącej presji rynku

Włoscy rolnicy twierdzą, że są „słabym ogniwem” w rozdrobnionym łańcuchu żywnościowym kraju i poszukują sposobów skutecznego zorganizowania się w celu zwiększenia swojej siły przetargowej na rynku rolnym.
 

„We Włoszech z każdego jednego euro wydawanego przez konsumenta tylko 15 centów jest wypłacane …