Strajk rolników w Holandii

Zdjęcie via unsplash.com

Największa w historii demonstracja rolników w Holandii zablokowała drogi dojazdowe do Hagi. Rolnicy nie zgadzają się na propozycje zmian w strukturze krajowego rolnictwa.

 

 

Rolnicy ze wszystkich regionów kraju zmierzają do Hagi w celu zamanifestowania swojego niezadowolenia. W południe w centrum Hagi miało zgromadzić się do 10 tys. osób – podają tamtejsze media. Przedstawiciele sektora nie zgadzają się na propozycje rządu odnośnie ograniczenia emisji metanu – produktu ubocznego hodowli zwierząt. Ponadto, farmerzy protestują przeciwko przypisywania im negatywnego wizerunku przeciwników walki ze zmianami klimatycznymi.

EEA: Plony w południowej Europie mogą spaść o 50 proc. do 2050 r.

Europejska Agencja Środowiska (EEA), która ma za zadanie dostarczać Unii Europejskiej danych na temat środowiska, alarmuje, że do połowy wieku plony wielu roślin uprawianych w południowej części Europy spadną nawet o połowę. To pociągnie za sobą z kolei gwałtowny spadek …

Radykalne cięcia

Rolnicy protestują pod hasłem „Jak żyć bez farm hodowlanych?”. Odwołuje się ono do propozycji dążących do zmian w technologii rolniczej. Oznaczają one zaprzestanie produkcji dużej ilości żywności po najniższej możliwej cenie kosztem ochrony klimatu, tj. oszczędzania ziemi uprawnej (zmniejszenia wielkości i ilości chlewni świń i bydła oraz ferm drobiowych).

Sektor rolniczy zajmuje znaczące miejsce w gospodarce kraju. Tamtejszy Urząd Statystyczny szacuje na 53 tys. liczbę rolników. Te same dane wskazują na ponad 30 tys. różnego rodzaju gospodarstw rolnych (przetwórstwo mleczne, ogrodnictwo, gospodarstwa trzodowe). Holandia znajduje się w światowej czołówce eksporterów produktów rolnych.

Austria zablokuje umowę handlową UE-Mercosur?

Podkomisja ds. Unii Europejskiej w izbie niższej austriackiego parlamentu niemal jednogłośnie rekomendowała rządowi Austrii zawetowanie na poziomie unijnym umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu z państwami Wspólnego Rynku Południa (Mercosur), czyli z Argentyną, Brazylią, Urugwajem i Paragwajem.
 

Umowę handlową z Mercosur …

Argumenty rolników

Mając na uwadze te wszystkie czynniki minister rolnictwa Carola Schouten obiecała porozmawiać z protestującymi, których rozgniewała propozycja zgłoszona przez Tjeerda de Groota. Ten liberalny polityk zasugerował zmniejszenie liczby ferm i gospodarstw, gdzie przebywa łącznie 50 mln kurczaków oraz 6 mln świń w celu odzyskania zajmowanej przez właścicieli ziemi. Według de Groota za 70 proc. krajowych emisji metanu i azotu odpowiadają właśnie gospodarstwa, gdzie prowadzi się intensywną hodowlę zwierząt. 

Protestujący nie zgadzają się z zarzutami a na propozycje zmian odpowiadają argumentem, że szkodliwe emisje do atmosfery można zmniejszyć za pomocą innowacji w rolnictwie. Poza tym – ich zdaniem – problem należałoby rozwiązać na szczeblu europejskim, ponieważ znaczna część produkowanej w Holandii żywności jest eksportowana do innych państw unijnych.

Niemcy wprowadzą zakaz glifosatu

Niemiecki rząd poinformował wczoraj, że w związku z troską o bioróżnorodność zakaże używania glifosatu. Zakaz wejdzie w życie z początkiem 2024 r. Substancja budzi kontrowersje w UE, ze względu na wyniki niektórych badań wskazujących jej szkodliwość dla ludzi, rośliny, zwierzęta …

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.