Spotkanie polskiego premiera z komisarzem UE ds. rolnictwa

Komisarz UE ds. rolnictwa Hogan i premier Mateusz Morawiecki w Warszawie, źródło Mateusz Rzewuski KPRM

Komisarz UE ds. rolnictwa Hogan i premier Mateusz Morawiecki w Warszawie, źródło Mateusz Rzewuski KPRM

Wczorajsze rozmowy szefa polskiego rządu z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem dotyczyły Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku i bieżących sprawy z agendy unijnej, w tym wpływ brexitu na sytuację rolników – podały służby prasowe premiera. Mateusz Morawiecki przedstawił również unijnemu komisarzowi polskiego kandydata na jego następcę.

 

Sam kandydat poinformował natomiast we wtorek (3 września), że jego przesłuchanie w komisji ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego planowane jest na siódmego października.

Wojciechowski już po pierwszej rozmowie z von der Leyen 

Kolejny polski kandydat na unijnego komisarza Janusz Wojciechowski powiedział wczoraj dziennikarzom, że widzi szanse na dobrą współpracę z szefową-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Zastrzegł jednak, że na razie nie zapadły ostateczne decyzje ws. składu “europejskiego rządu”.

Morawiecki: UE powinna zrekompensować rolnikom brexit

Według rzecznika rządu Piotra Müllera premier Mateusz Morawiecki oświadczył w rozmowie z unijnym komisarzem Philem Hoganem, że wobec dużego prawdopodobieństwa bezumownego brexitu UE powinna zapewnić pomoc rolnikom, którzy mogą odczuć jego skutki. Sprecyzował, że chodzi zwłaszcza o tych, których produkty są obecnie eksportowane do Wielkiej Brytanii.

Podkreślił także, że Wspólna Polityka Rolna powinna nadal odgrywać znaczącą rolę w unijnym budżecie, a zrównanie wysokości dopłat dla rolników we wszystkich państwach UE jest niezbędne.

Polskie rolnictwo potrzebuje unijnego wsparcia

Polskie rolnictwo potrzebuje unijnego wsparcia – zgodnie uznali uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP w Parlamencie Europejskim nt. przyszłości rolnictwa. Tymczasem, w związku z Brexitem, nieuniknione są cięcia w unijnym budżecie. Wspólną politykę rolną dotkną one w mniejszym stopniu niż np. …

Przesłuchanie polskiego kandydata do KE siódmego października

Spotkanie było też okazją do przedstawienia obecnemu komisarzowi ds. rolnictwa sylwetki polskiego kandydata na jego następcę Janusza Wojciechowskiego. “Siódmy października to prawdopodobna data przesłuchania mnie przed europejską komisją rolnictwa (chodzi o komisję rolnictwa Parlamentu Europejskiego)” – poinformował wczoraj w radiowej Jedynce obecny audytor Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Przyznał też, że jest to dla niego”kluczowe wydarzenie”, bo – jak tłumaczył – “wtedy posłowie ocenią moje przygotowanie i koncepcję funkcjonowania rolnictwa w Europie”.

Reforma WPR: Wiedeń przekazuje pałeczkę Bukaresztowi

Austriacka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej przyczyniła się do postępów w debacie na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Od początku przyszłego roku rolę Austrii przejmuje Rumunia.
 

Z początkiem nowego roku Austria przekaże rotacyjną prezydencję w Radzie UE w ręce Bukaresztu. …

“Europa nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego, dlatego musimy dbać o rolnictwo bardzo skutecznie” – oświadczył w odpowiedzi na pytanie o swój pomysł na wspólną politykę rolną. Polski kandydat na unijnego komisarz ds. rolnictwa ostrzegł także przed zmniejszaniem się w UE liczby gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych rodzinnych.

Zniknęło ich bowiem – według niego – 4 mln w ciągu dekady. “To jest proces, który należałoby objąć kontrolą, bo grozi nam farmeryzacja europejskiego rolnictwa” – uważa Wojciechowski. Zwrócił przy tym uwagę, że proces ten obserwowany jest we wszystkich państwach członkowskich Wspólnoty. “Tutaj nie ma wyjątków” – podkreślił Janusz Wojciechowski.

Zadeklarował ponadto, że w wypadku  powierzenia mu funkcji komisarza ds. rolnictwa zamiast prowadzenia “polityki gry interesów” między poszczególnymi państwami członkowskimi, będzie się starał przekonywać je wszystkie “do troski o rolnictwo, o rozwój obszarów wiejskich i o ziemię”.

Janusz Wojciechowski został kandydatem na polskiego komisarza po tym, gdy z ubiegania się o tę funkcję zrezygnował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Jego rezygnacja była – jak tłumaczył – wynikiem przedstawienia Polsce propozycji objęcia teki rolnictwa, na którym się nie zna.

Wojciechowski zamiast Szczerskiego kandydatem do nowej KE

Nie Krzysztof Szczerski, ale Janusz Wojciechowski ma być polskim przedstawicielem w nowej Komisji Europejskiej. Były prezes PSL i były szef Naczelnej Izby Kontroli ma odpowiadać za unijne rolnictwo. Dotychczasowy kandydat, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy nieoczekiwanie zrezygnował.

Media informowały, że podczas swojej wtorkowej (3 września) wizyty w Warszawie Hogan wziął również udział w dorocznej naradzie ambasadorów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Według unijnej agendy unijny komisarz miał się ponadto spotkać z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem i ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim.

[AKTUALIZACJA] Nowa Komisja Europejska nabiera kształtów

Nabiera kształtów lista osób, które obejmą teki komisarzy w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Jak dotąd 22 państwa wybrały swoich przedstawicieli, którzy przez najbliższe pięć lat będą odpowiadać za poszczególne obszary unijnej polityki.
 

Ursula von der Leyen, która zastąpi Jean-Claude’a Junckera, rozpoczyna …

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.