Salmonella w mleku dla dzieci. Europosłowie chcą wsparcia dla sektora mleczarskiego

źródło: pixabay.com

Skażone salmonellą mleko w proszku firmy Lactalis trafiło na rynek międzynarodowy. Dwóch francuskich europosłów ubiega się o wsparcie Komisji Europejskiej dla sektora mleczarskiego w związku z kolejnym przejawem „dzikiego kapitalizmu” – jak to ujął jeden z nich, socjaldemokrata Éric Andrieu (SD).

 

Sprawa wyszła na jaw 1 grudnia 2017 r., po tym, kiedy u 20 francuskich niemowląt zidentyfikowano salmonellę. 12 partii produktów wyprodukowanych w fabryce mleka w Craon w zachodniej Francji zostało wycofanych ze sprzedaży. Kolejne zgłaszane przypadki zachorowań wśród niemowląt doprowadziły do wycofania 600 partii produktów, a fabrykę, z której pochodziły skażone produkty tymczasowo zamknięto.

Sprzedaż mimo zakazu

21 grudnia wprowadzono zakaz sprzedaży wszystkich artykułów pochodzących z Craon wyprodukowanych od 15 stycznia 2017 r. Okazuje się jednak, że mimo zakazu mleko było sprzedawane w sklepach, m.in w sieciach Auchan, Carrefour i Leclerc. Prokuratura w Paryżu rozpoczęła wstępne postępowanie, które ma wyjaśnić jak do tego doszło.

Bruno Le Maire, minister finansów i gospodarki Francji, spotkał się 12 stycznia z prezesem koncernu Emmanuelem Besnierem. Po spotkaniu Bruno Le Maire ogłosił, że wszystkie produkty pochodzące z fabryki w Craon, tym razem bez względu na datę produkcji, zostaną usunięte ze sklepowych półek. Ponad 12 mln puszek z mlekiem w proszku zostanie wycofanych z 83 krajów.

Do tej pory zarejestrowano 35 przypadków zachorowań na salmonellę wśród niemowląt we Francji i jeden w Hiszpanii. Zgłoszono również jeden „podejrzany” przypadek w Grecji. Emmanuel Besnier zapewnia, że wszystkie poszkodowane rodziny otrzymają odszkodowanie.

Komisja Europejska zapewni dodatkowe fundusze na promocję produktów rolnych

Informacja prasowa Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ogłosiła dziś (12 stycznia) zaproszenia do składania wniosków dotyczących programów promowania europejskich produktów rolnych zarówno w UE, jak i na całym świecie. Na współfinansowanie programów przeznaczono łącznie kwotę 169 mln euro (w 2017 r. wynosiła …

Konsekwencje dla przemysłu mleczarskiego

Od zamknięcia fabryki w grudniu 250 pracowników pozostaje bez pracy, zaś pozostałych 80 zostało tymczasowo przeniesionych do innych fabryk firmy. Zatrzymanie fabryki może znacząco wpłynąć na sytuację ekonomiczną w ponad czterotysięcznym Craon.

Afera Lactalis wiąże się jednak także ze spadkiem zaufania konsumentów nie tylko względem tego działającego na całym świecie producenta, ale całego sektora. W związku z tym dwaj francuscy eurodeputowani Guillaume Balas i Éric Andrieu (SD) sugerują podjęcie szczególnych środków zmierzających do wsparcia sektora mleczarskiego, powołując się na artykuł 220 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiej i Rady (UE) nr 1308/2013.

Interwencja europosłów

Miesiąc po wybuchu skandalu dwóch eurodeputowanych zwróciło się do Komisji Europejskiej. Balas i Andrieu złożyli priorytetowe zapytanie pisemne w Komisji dot. tego, czy i kiedy organ został poinformowany o problemie przez francuskie władze, a także o to, czy zamierza podjąć kroki w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) służącego do wymiany informacji o potencjalnych niebezpieczeństwach związanych z żywnością dla ludzi i zwierząt.

Ponadto europosłowie pytają o to, czy podjęte zostaną specjalne kroki w celu wsparcia rynku mleczarskiego biorąc pod uwagę możliwy spadek zaufania konsumentów. Na udzielenie odpowiedzi Komisja ma trzy tygodnie.

– Problem polega na tym, że niewiele wiemy. Kiedy sektor jest zbyt skoncentrowany i silny, nie można go już kontrolować – zauważa Éric Andrieu, który twierdzi, że po skandalu dot. jajek skażonych fipronilem czy brazylijskiego mięsa z salmonellą skandal z Lactalisem jest kolejnym przejawem „dzikiego kapitalizmu”. – Ponieważ nie podjęto decyzji o rozwiązaniu kryzysu na poziomie europejskim, skażone produkty mogły trafić wszędzie.

Ser Manchego kością niezgody w negocjacjach handlowych UE z Meksykiem

8 stycznia Unia Europejska wznowiła rozmowy z Meksykiem, które mają zaowocować nową wersją umowy handlowej z 2000 r. Strony szukają porozumienia w sprawie zapisów dot. niektórych produktów, w tym meksykańskiej odmiany hiszpańskiego sera Manchego. Negocjacje powinny zakończyć się do 17 …

 

­