Nadchodzi koniec ery klatkowej? W Parlamencie Europejskim rozmawiano o zakazie stosowania klatek w hodowli

rolnictwo, Parlament Europejski, end of the cage, zwierzęta, europejska inicjatywa obywatelska, koniec epoki klatkowej, unia europejska,

Ponad 1,5 mln osób w państwach UE podpisało Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age”, wzywającą UE do wycofania wszystkich klatek w hodowli zwierząt. / Foto via Twitter [@_UoWNews]

W czwartek (15 kwietnia) w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące europejskiej inicjatywy obywatelskiej o zakazie stosowania klatek dla zwierząt hodowlanych. Popiera ją ponad 1,5 mln Europejczyków.

Ponad 1,5 mln osób w państwach UE wsparło europejską inicjatywę obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, wzywającą Komisję Europejską do wycofania wszystkich klatek w hodowli zwierząt w państwach UE.

Jak powstrzymać depopulację terenów wiejskich?

Tereny wiejskie, zwłaszcza te oddalone od większych miast coraz bardziej się wyludniają. Prognozy są bardzo negatywne, ale można jeszcze ten trend odwrócić, o ile odpowiednie działania zaczną się już teraz. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty organizowanej przez EURACTIV.pl.

Naukowcy popierają zakończenie hodowli klatkowej

Apel wsparło ponad 140 naukowców, którzy w marcu br. złożyli list otwarty do Komisji Europejskiej. Naukowcy podkreślili, że w Unii Europejskiej ponad 300 mln zwierząt hodowlanych jest zamkniętych w klatkach. „Badania naukowe pokazują, że klatki mają z natury poważne wady z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, a ich stosowanie jest niezgodne z traktatem uznającym zwierzęta za istoty czujące”, napisali sygnatariusze pisma.

Badacze postulują przede wszystkim, aby całkowicie wygasić chów klatkowy zwierząt w krajach Unii Europejskiej i przejść na systemy alternatywne, które już istnieją i są opłacalne – na przykład zastępować indywidualne kojce dla cieląt, które źle wpływają na ich rozwój, miejscami przeznaczonymi dla małych, stabilnych grup tych zwierząt.

W trakcie dzisiejszego (15 kwietnia) wysłuchania, które odbyło się dzięki Komisji ds. Rolnictwa (AGRI) oraz Petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego – wzięli w nim udział ich przewodniczący Norbert Lins, Dolors Montserrat i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Věra Jourova – przedstawicielka europejskiej inicjatywy obywatelskiej “End the Cage Age” Leopoldine Charbonneaux i jej zastępczyni Olga Kikou przedstawiły cele inicjatywy.

“Chciałbym pogratulować organizatorom inicjatywy”, powiedział Norbert Lins wyrażając poparcie dla zakończenia „ery klatkowej”. Věra Jourova podkreśliła z kolei jak dużym osiągnięciem jest uzyskanie ponad miliona podpisów pod inicjatywą.

Głos zabrała m.in. komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides oraz przedstawiciel Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES)  Kerli Ats i przedstawiciel Komitetu Regionów Guillaume Cros. Swoje stanowisko przedstawił również komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

„Żyj i pozwól żyć innym”. Dlaczego próby ograniczania spożycia mięsa budzą takie emocje?

Jakie jest stanowisko UE wobec dylematu: jeść czy nie jeść mięsa?

Zamknięte zwierzęta cierpią w krajach UE

“End the Cage Age” to inicjatywa zarejestrowana w 2018 r., która uzyskała poparcie 1,6 mln mieszkańców z całej UE. Wymagany próg podpisów został odnotowany w 18 państwach członkowskich. Największe podpisów zebrano w Niemczech, Holandii oraz Włoszech.

Celem inicjatywy jest wprowadzenia zakazu niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich. “End the Cage Age” wzywa Komisję Europejską do  zakazu stosowania klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi oraz macior.

Inicjatorzy domagają się zakazu legowisk dla karmiących loch oraz indywidualnych zagród dla cieląt, o ile zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone w danym państwie członkowskim.

“Ponad 12 mln cieląt przez pierwsze 8 tygodni  jest przetrzymywanych w odrębnych zagrodach”, powiedziała dziś w Parlamencie Europejskim organizatorka inicjatywy Olga Kikou. “Dwa tygodnie przed końcem życia 40 mln kaczek i gęsi zamykanych jest w klatkach”, dodała.

Według danych setki milionów zwierząt hodowlanych na terenie Unii Europejskiej jest trzymana przez większość życia w klatkach, co wiąże się z ich cierpieniem. Kampania prowadzona przez “End the Cage Age” zwraca uwagę na możliwość wprowadzenia systemu bezklatkowego, który chroniłby dobrostanu zwierząt.

Ptasia grypa w centralnej Polsce gwałtownie się rozprzestrzenia. Jak duże jest zagrożenie?

Czy coraz bardziej rozprzestrzeniający się w Polsce szczep wirusa grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ludzi?

Kto wspiera inicjatywę?

Inicjatywa “End the Cage Age” jest trzecią w historii pod względem zebranych podpisów od początku istnienia ECI (European Citizen’s Initiative). Jednocześnie została szóstą europejską inicjatywą, spośród aż 76 zarejestrowanych od 2011 r., którą udało się z powodzeniem przedstawić Komisji Europejskiej.

“Udało się to osiągnąć dzięki wsparciu ponad 170 organizacji, które poparły zakończenie ery klatkowej”, powiedziała Kikou.

Według danych, na które powołują się autorzy inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”, 94 proc. osób w Europie, uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. jest zdania, że ​​zwierzęta gospodarskie powinny być lepiej chronione.

Na stronie internetowej “End the Cage Age” znajduje się ranking – „Europa bez klatek – jak blisko jesteśmy” – pokazujący realizację wskazanych postulatów w krajach członkowskich UE.

Najlepiej w realizowaniu postulatów dotyczących polepszenia dobrostanu zwierząt radzi sobie Austria, gdzie 97 proc., zwierząt znajduje się poza klatkami. Drugi jest Luksemburg z podobną statystyką. Najgorzej radzi sobie Malta, gdzie 99 proc. stanowią zwierzęta hodowane w klatkach.

Polska uplasowała się na 23 miejscu z wynikiem 18 proc. Według danych w naszym kraju 82 proc. zwierząt trzymanych jest w klatkach. Zgodnie z prawem nad Wisłą jedynie kaczki i gęsi są hodowane bezklatkowo.

Ipsos: Czy żywność genetycznie modyfikowana powinna być oznakowana?

Większość obywateli UE domaga się, by produkty GMO posiadały specjalne oznakowania na etykietach, wynika z lutowo-marcowego badania.

Inicjatywa obywatelska: Europejczycy mają głos

Europejska inicjatywa obywatelska umożliwia zabranie głosu przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy mają możliwość zaproponowania Komisji Europejskiej nowych przepisów w zakresie jej kompetencji.

W momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, organizatorzy inicjatyw są zapraszani do przedstawienia swojego pomysłu podczas publicznej debaty w Parlamencie Europejskim, przed komisją odpowiedzialną za dany temat.

W grudniu 2020 r. Parlament Europejski przyjął inicjatywę „Right2Water” dotyczącą dostępu do bezpiecznej i wysokiej jakości wody z kranu dla Europejczyków. Propozycję poparło 1,8 mln Europejczyków. Na wdrożenie dyrektywy kraje otrzymały dwa lata.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach inicjatywy będą musiały wprowadzić zmiany dotyczące dostępu do wody. Restauracje, stołówki i inne usługi gastronomiczne powinny oferować wodę do picia za darmo bądź za niską opłatą.

 

 

Disclaimer: Treść niniejszej publikacji przedstawia wyłącznie poglądy autora i jedynie autor ponosi za nią odpowiedzialność. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie zawartych w niej informacji.