Rekordowa wymiana handlowa Polski i Niemiec

Zdjęcie via unsplash.com

Polsko-niemiecka wymiana handlowa w 2019 r. osiągnęła najlepszy wynik w dotychczasowej historii.

 

 

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami osiągnęła w 2019 r. wartość 123,4 mld euro. To najlepszy wynik w dotychczasowej historii. Dane opublikowała Komisja Wschodnia Niemieckiego Biznesu (OAOEV) przy współpracy z Federalnym Urzędem Statystycznym.

Jak Europa zamierza uregulować sztuczną inteligencję?

Komisja Europejska przedstawiła strategię cyfrową, która będzie m.in. regulowała kwestie dotyczące sztucznej inteligencji czy przepływu danych. Celem Komisji jest utrzymanie w ryzach rozwoju technologii tak, by przynosiła korzyści społeczeństwu.

 

 

Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen nie zamierza oddawać pola w technologicznym …

Najlepiej w historii

Ubiegłoroczny rezultat wymiany handlowej Polski z Niemcami jest lepszy o 4,2 proc. w porównaniu do 2018 r. Na 123,4 mld złożyło się 57,6 mld importu polskich produktów i usług oraz 65,8 mld niemieckiego eksportu. Dzięki temu Polska awansowała na szóste miejsce wśród największych partnerów handlowych Niemiec. To także zasługa spadku o 1,8 proc. obrotów naszego zachodniego sąsiada z Wielką Brytanią. Wymiana między tymi państwami wyniosła w 2018 roku 117 mld euro.

Polska niewiele traci do piątych Włoch – 2 mld euro. Podium zajmują Chiny – 205 mld, wzrost o 3,3 proc. w porównaniu do 2018 r., Holandia – 190,4 mld, wzrost o 0,9 proc. oraz USA – 190 mld, wzrost o 6,9 proc. Z kolei Rosja spadła w tej klasyfikacji na 13. miejsce z wymianą sięgającą 57 mld (spadek o 6,6 proc.). Wśród najważniejszych przyczyn można wymienić utrzymywane przez UE sankcje gospodarcze wobec tego kraju.

Hiszpania opodatkuje cyfrowych gigantów?

Hiszpania jest na dobrej drodze, by dołączyć do grona państw, które zamierzają przyjąć własne regulacje w tej sprawie. Czy Madryt nie ulegnie presji USA i niezwłocznie zacznie egzekwować nową daninę?

V4 liderem

W opublikowanym w piątek (21 lutego) przez OAOEV komunikacie prasowym, eksperci organizacji zwrócili uwagę, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej pomimo słabszej koniunktury w światowej gospodarce i widma recesji w Unii Europejskiej, stanowią znaczący impuls dla europejskiej gospodarki, a Polska jest liderem w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej. Łączna wymiana z państwami V4 przekroczyła 300 mld euro, czyli znaczne więcej niż w przypadku Chin czy USA (z Czechami – 90 mld, wzrost o 1 proc.; Węgry – 56 mld, wzrost o 4,2 proc.).

Przewodniczący stowarzyszenia Oliver Hermes zaznaczył, że wschodni członkowie Unii nabierają coraz większego znaczenia dla innowacyjności Wspólnoty, również z powodu brexitu. Zdaniem Hermesa jest to spowodowane zaangażowaniem Niemiec w regionie, które zainwestowały 90 mld euro w nowoczesne zakłady produkcyjne i w szkolenia pracowników w Polsce, na Słowacji czy na Węgrzech.

Coraz lepsze wyniki ukraińskiej gospodarki zagrożą polskiemu rozwojowi?

Gospodarka Ukrainy rozwija się coraz szybciej, a pensje wzrosły tam niemal o 16 proc. rok do roku. Prezydent Wołodymyr Zełenski marzy jednak, by w jego kraju wynagrodzenie „było takie jak w Polsce”. Tymczasem rozwój gospodarczy Ukrainy może ograniczyć liczbę pracowników z tego kraju w Polsce.

Dobre perspektywy

Szef OAOEV zaznacza wprawdzie, że w ostatnich miesiącach dało się także zauważyć oznaki osłabienia koniunktury w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, lecz nadal mają one znaczny potencjał rozwojowy. Dużym impulsem powinien być w tym przypadku europejski Zielony Ład oraz wzmocnienie branży IT. „Realizacja sztandarowego programu Komisji Europejskiej zwiększy presją modernizacyjną w regionie, a to przełoży się na dobre wyniki gospodarek”, ocenił Oliver Hermes.

Komisja Wschodnia Niemieckiego Biznesu podkreśla, że paradoksalnie na korzyść państw, takich jak Polska może zadziałać obecne opóźnienie w transformacji gospodarek ku wykorzystywaniu nieemisyjnych źródeł energii. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w Europie Środkowej i Wschodniej może znacząco przyczynić się do osiągnięcia przez UE ambitnych celów w zakresie klimatu. Potencjał oszczędności dwutlenku węgla jest największy tym regionie”.

Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie sieci 5G

Szwajcaria wstrzymuje wdrażanie sieci 5G. Powodem zawieszenia prac są plany przeprowadzenia nowych badań dotyczących potencjalnej szkodliwości fal emitowanych przez nadajniki piątej generacji. UE uznaje sieć 5G za nieszkodliwą, ale Szwajcarzy postanowili przeprowadzić dodatkowe testy.

 

Prawo telekomunikacyjne w Szwajcarii jest sharmonizowane z …

Zielony Ład nie tylko dla UE

OAOEV opowiada się za tym, by w Zielony Ład UE zaangażować także inne państwa, które znajdują się na wschód od polskich granic. „Byłoby dużą stratą, gdyby transformacja gospodarek zatrzymała się na wschodniej granicy Polski. Sąsiedzi UE powinni być częścią działań. Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a jednocześnie utrzymanie konkurencyjności Starego Kontynentu najlepiej zadziała we współpracy z Ukrainą, Rosją oraz krajami Azji Środkowej”, podkreślił Hermes.

Jego stowarzyszenie opowiada się jednak za jak najszybszym dokończeniem budowy Nord Stream 2. „Transformacja energetyczna powinna być racjonalna pod względem kosztów. Niemcy potrzebują dodatkowego gazu ziemnego w okresie przejściowym, a w dłuższej perspektywie infrastruktura gazowa może być przecież wykorzystana do produkcji wodoru”.

Google sądzi się z Komisją Europejską o miliardy euro

W środę przed sądem Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczęła się trzydniowa rozprawa z udziałem Google oraz Komisji Europejskiej. Cyfrowy gigant z Doliny Krzemowej odwołuje się od nałożonej grzywny w wysokości 2,4 mld euro.

 

 

Każdy spór o duże pieniądze musi znaleźć swój …

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.