Ptasia grypa w centralnej Polsce gwałtownie się rozprzestrzenia. Jak duże jest zagrożenie?

kura, drób, ptasia grypa

Zdjęcie: Pixabay, NickyPe

Grypa ptaków nie daje za wygraną hodowcom z województw mazowieckiego i wielkopolskiego. W ciągu zaledwie pięciu dni wykryto 27 nowych ognisk choroby. Co wiemy o wirusie ptasiej grypy i czy jest on niebezpieczny dla ludzi?

 

 

Podczas gdy wśród ludzi panuje pandemia COVID-19, wśród drobiu w centralnej Polsce coraz większym problemem znów staje się ptasia grypa. Szczególnie trudna jest sytuacja w Wielkopolsce i na Mazowszu, a zwłaszcza w powiecie żuromińskim, gdzie występuje dużo ferm drobiu.

Jak podają komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii, tylko od poprzedniej środy do niedzieli (7-11 kwietnia) wykryto aż 27 nowych ognisk grypy ptaków, nr 117-143, podtypu H5N8. Przypadki ptasiej grypy zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ptasia grypa: rzeź drobiu we Francji

Wczoraj (4 stycznia) władze francuskie zarządziły masowy ubój kaczek i gęsi w trzech regionach kraju. Przyczyną jest ptasia grypa.

Najgorsza sytuacja w powiecie żuromińskim

Duże zagęszczenie wirusa ptasiej grypy o wysokiej patogeniczności (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza, HPAI) stwierdzono zwłaszcza w powiecie żuromińskim, z uwagi na wysoką koncentrację ferm drobiu.

„Już wiadomo, że trzeba będzie zutylizować ponad 4 mln sztuk drobiu”, przekazał radiu RDC Jarosław Gałka, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Żurominie. „W tej chwili na terenie powiatu żuromińskiego mamy potwierdzone 42 ogniska grypy ptaków. Podejrzenia w tej chwili mamy na 15 fermach”, wyjaśnił we wtorek (13 kwietnia).

Od tygodnia powiaty żuromiński, mławski i sierpecki są objęte strefą zamkniętą, w której obowiązują podobne obostrzenia jak na obszarze zagrożonym, informuje RDC.

Wojewoda mazowiecki, były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podjął też decyzję o o zamknięciu drogi wojewódzkiej 541 pomiędzy Franciszkowem a Bieżuniem. „Będą tam ustawione maty dezynfekcyjne”, zapowiedział Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Ograniczenie nie będzie dotyczyło ruchu pojazdów i osób w ramach ruchu lokalnego.

W gospodarstwach, w których stwierdzono grypę ptaków, wdrożono procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, przekazuje portal Farmer.pl. Drób jest wybijany i utylizowany, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).

Ogniska wirusa ptasiej grypy w Holandii i Wielkiej Brytanii

Kroki podjęte przez Komisję Europejską mają na celu zapobiegnięcie rozprzestrzenienia się wirusa na inne kraje. Po tym jak w niedzielę oficjalnie potwierdzono wykrycie na fermie w Hekendorp szczepu wysoce patogennego i niebezpiecznego dla ludzi wirusa H5N8, holenderskie władze niezwłocznie wprowadziły …

Ptasia grypa – co to za choroba?

Grypa ptaków (AI – Avian influenza), dawniej znana jako pomór drobiu (FP – Fowl plaque), należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 proc., informuje Główny Inspektorat Weterynarii. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A.

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z kałem, wydzieliną z oczu, wydzieliną z dróg oddechowych i wydychanym powietrzem. Szczególnie narażone są kury, indyki, perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy, a także kaczki i gęsi.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w kurniku przez pięć tygodni, dlatego w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia jego obecności konieczne jest zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy niszczone są przez powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty, a także w drodze obróbki termicznej (np. poprzez smażenie czy gotowanie).

Koronawirus: Spółdzielnie rolnicze są „jedynym sposobem”, aby pomóc małym gospodarstwom?

Rumuńscy rolnicy są naturalnie nieufni wobec spółdzielni, jednak unijnym funduszom coraz więcej osób decyduje się na połączenie sił w ramach różnych kooperatyw.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Zakażenie wirusem grypy ptaków następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym.

Wirus może następować też poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Do rozsiewania wirusa przyczynia się też człowiek, poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty.

Najgroźniejszym obecnie szczepem wirusa grypy ptaków jest szczep H5N1. Po raz pierwszy stwierdzono go w Hongkongu w 1997 r. Podejrzewa się, że wyewoluował on ze szczepów LPAI w ogromnych fermach na skutek nienaturalnego zagęszczenia hodowanego drobiu, złych warunków sanitarnych i innych czynników.

Epidemia wirusa wybuchła jednak dopiero w 2003 r. w Kambodży, Chinach, Indonezji, Japonii, Laosie, Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamie. W roku tym zginęło od wirusa i/lub zostało zabitych przez hodowców ok. 100 mln sztuk drobiu. Po względnym opanowaniu choroby nastąpił nawrót w 2004 r. Epidemia objęła wtedy dużą część Azji, większość krajów Europy i kilka krajów afrykańskich. Mapę przypadków H5N1 na świecie można znaleźć TUTAJ.

Ipsos: Czy żywność genetycznie modyfikowana powinna być oznakowana?

Większość obywateli UE domaga się, by produkty GMO posiadały specjalne oznakowania na etykietach, wynika z lutowo-marcowego badania.

Czy ptasia grypa jest niebezpieczna dla ludzi?

Według biuletynu Światowej Organizacji Zdrowia z 2 kwietnia, 18 lutego br. wykryto siedem pierwszych przypadków zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Zakażeni to osoby, które uczestniczyły w działaniach zmierzających do izolacji wirusa na farmie drobiu w Rosji, w obwodzie astrachańskim.

W przypadku innych szczepów wirusa przypadki infekcji wśród ludzi występują, choć nie są bardzo częste. Główny Inspektorat Weterynarii, biorąc pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, zaleca jednak ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi.

Środki zabezpieczenia się przed wirusem ptasiej grypy obejmują stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Środki ochrony roślin w Polsce: Jak realizować unijną strategię „Od pola do stołu”?

Nadmierne stosowanie pestycydów w rolnictwie ma wpływ nie tylko na samą żywność, ale także na środowisko, a przede wszystkim na bioróżnorodność.

Jak zabezpieczyć się przed ptasią grypą?

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się H5N1, należy też uważać podczas przygotowania posiłków. Wszystkie przedmioty stykające się z surowym drobiem należy myć detergentem i dokładnie spłukiwać, a także pilnować, by soki z surowego mięsa nie stykały się z innymi produktami spożywczym.

Pewne zagrożenie wiąże się też ze spożywaniem potraw z surowych jaj, na przykład w koglu-moglu. Ptasie jajka powinno przechowywać osobno, chroniąc je przed kontaktem z inną żywnością, a przed użyciem zaleca się wyparzyć je we wrzątku. Należy też myć ręce i narzędzia po każdej obróbce produktów drobiowych.

 

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.