Produkcja żywności bez rolnictwa – wizja bliższa, niż nam się wydaje?

produkcja-zywnosc-bialko-sztuczne-finlandia-nabial-mieso-wege-weganizm-wegetarianizm

Czy już niedługo będziemy jeść nabiał ze sztucznego białka? / Zdjęcie: Pixabay [Enotovyj]

Fiński start-up opracował technologię, która pozwala produkować ze sztucznego białka substytuty nabiału i mięsa – bez gleby czy zwierząt, za to z wykorzystaniem energii elektrycznej.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Potrzeba wyżywienia ciągle rosnącej światowej populacji, a jednocześnie konieczność ochrony środowiska naturalnego sprawiają, że niezbędne staje się opracowanie nowych metod produkcji żywności. Jedna z takich metod, która nie wykorzystuje ani gleby, ani zwierząt gospodarskich, powstaje obecnie w Finlandii.

Finlandia: Helsinki "wegetariańską" stolicą. Bez mięsnego cateringu na miejskich imprezach

Helsińskie władze uzasadniają swoją decyzję chęcią walki ze zmianami klimatu i marnotrawieniem żywności.

Produkcja sztucznego nabiału niczym winiarstwo?

Solar Foods to start-up stworzony w 2017 r. jako element projektu badawczego prowadzonego przez Centrum Badań Technicznych VTT i Uniwersytet LUT we wschodniej Finlandii. Ów start-up pomógł w opracowaniu metody umożliwiającej ekologiczną produkcję czystego białka jednokomórkowego z dwutlenku węgla przy wykorzystaniu energii elektrycznej.

Proces ten przypomina nieco winiarstwo i umożliwia produkcję nabiału lub substytutów mięsa – choć badacze twierdzą, że białko, które udało im się stworzyć, potencjalnie nadaje się do wytworzenia produktów żywnościowych wszelkiego rodzaju.

Jak podaje firma, znajdujący się w pobliżu Helsinek zakład produkcyjny powinien być gotowy do uruchomienia na początku 2023 r. Solar Foods chce docelowo produkować 100 ton białka rocznie.

Żywność: KE chce wspierać nowe techniki genomowe. Co na to organizacje pozarządowe?

Komisja Europejska chce rozwijać techniki genomowe (NGT).

Wśród pierwszych konsumentów mogą być astronauci

Produkty ze sztucznego białka mogą trafić na sklepowe półki szybciej, niż nam się wydaje. Firma zapowiedziała, że będzie ubiegać się o zezwolenie na produkcję w USA i Unii Europejskiej. Oczekuje się, że zajmie to około dwóch lat.

Całkiem możliwe, że jako pierwsi produktami z białka fińskiej firmy żywić się będą astronauci. Tydzień temu firma Solar Foods otrzymała nagrodę NASA Space Food Award w wysokości 25 tys. dolarów.

W ramach projektu Deep Space Food Challenge NASA wraz z Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA) poszukiwały nowych systemów produkcji żywności dla astronautów, którą mogliby żywić się podczas lotów kosmicznych. Spośród dziesięciu uczestników zwycięzcę wybrała znana szefowa kuchni Martha Stewart.