Premier Morawiecki i komisarz UE ds. rolnictwa Hogan o przyszłym budżecie UE

Premier Mateusz Morawiecki i komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, źródło Adam Guz KPRM

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem w Warszawie poświęcone było budżetowi UE na lata 2021-27.

 

Polska jest dotychczas największym beneficjentem wspólnotowych pieniędzy.

Podczas piątkowych (2 listopada) rozmów omówiono stan negocjacji wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027  – poinformowała Kancelaria Premiera. Szef polskiego rządu i komisarz UE wymienili się również opiniami dotyczącymi planowanych mechanizmów finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich w tym czasie.

Po stronie polskiej uczestniczyli w tych rozmowach ministrowie: ds. UE Konrad Szymański oraz rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W drodze do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku

W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła długo oczekiwane plany wobec Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na okres po 2020 r. W świetle brexitu i pojawienia się nowych priorytetów, takich jak bezpieczeństwo i migracje, Komisja zaproponowała 5-proc. cięcie budżetu WPR, co …

Negocjacje budżetowe

W maju KE przedstawiła projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-27, w którym założono znaczne ograniczenie środków przeznaczonych na realizację Wspólnej Polityki Rolnej UE. Cięcia miałyby objąć zarówno płatności bezpośrednie dla rolników, jak i wydatki na rozwój obszarów wiejskich.

„Prawdopodobnie Polska pozostanie największym beneficjentem z budżetu unijnego ze względu na wielkość kraju i również ze względu na to, że będzie silnie korzystała z dwóch największych pozycji, czyli z polityki spójności i ze wspólnej polityki rolnej” – przewidywał wtedy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Przyszłe ramy budżetowe UE

Przyszły wieloletni budżet UE ma wynieść 1,279 bln euro. Projekt KE zakłada, że fundusze na unijną politykę spójności będą mniejsze o około 7 proc., a cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej wyniosą około 5 proc. Jednak ma to wyglądać różnie w odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich.

Ponad 3 mld euro mniej dla Polski z WPR?

Nawet 3 mld euro mniej ma otrzymać Polska w latach 2021-27 na rozwój obszarów wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej – uprzedza Polskie Radio powołując się na źródła w Brukseli. Zapowiada także cięcia dopłat bezpośrednich dla rolników.

Polska ma otrzymać w ramach polityki spójności 64 mld euro, a zaproponowane cięcia mają wynieść w tym przypadku ponad 23 proc. Oznacza to, że  trafi do nas 19,5 mld euro mniej niż obecnie. Dla porównania: w obecnej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) w ramach środków spójności do Polski ma trafić 83,9 mld euro (w tegorocznych cenach).

W nowym budżecie UE rolnictwo pozostanie dużym obciążeniem choć traci ona znaczenie. Przed 2014 rokiem na WPR przeznaczono bowiem ponad 40 proc. wspólnych pieniędzy, a w obecnej perspektywie już tylko około 37 proc. W rozpoczynającej się w 2021 r. nowej siedmiolatce ma się ograniczyć do poniżej 30 proc.

W ocenie szefa komisji rolnictwa PE Czesława Siekierskiego (EPL/PSL) w latach 2021-2027 unijny budżet na rolnictwo będzie w ujęciu realnym mniejszy o 43 mld euro niż obecny.

Cyfrowy rynek rolny

Dziś rolnicy otrzymują zaledwie 21 proc. ceny detalicznej, którą klienci płacą w supermarketach. Cyfrowe rynki rolne mają szansę zagwarantować lokalnym rolnikom i producentom znacznie sprawiedliwsze warunki niż zdominowany przez większe firmy handlowe “wolny” rynek. A konsumentom większy wybór i lepszą …