Portugalia stawia na produkcję biopaliw

Zdjęcie via unsplash.com @majapetric

This article is part of our special report Rola biogospodarki w nowej Wspólnej Polityce Rolnej.

Jakie innowacje proponuje w biogospodarce Portugalia? Jeden z ośrodków uniwersyteckich w tym kraju pracuje nad pionierską metodą wykorzystania odpadów rolniczych do produkcji biopaliwa.

Start-up o nazwie BLC3, rozwijany w ramach ośrodka badawczego w Oliveira do Hospital w centrum Portugalii, pracuje nad wdrożeniem programu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym w rolnictwie. Celem jest jak największe wykorzystanie odpadów powstałych w trakcie prac rolniczych, jak odpady z drzew oliwnych, krzewów winorośli oraz innych drzew owocowych, np. w produkcji zaawansowanych biopaliw.

Naukowcy chcieliby wykorzystania w projekcie także odpadów z sektora leśnego oraz zagospodarowania odpadów z upraw.

Strategia biogospodarcza w Niemczech: Co z potrzebami rolnictwa?

Last week, Germany’s federal cabinet adopted a new bioeconomy strategy, which has already been criticised for hardly mentioning agricultural reform, but focusing ‚too much’ on technology and optimisation. EURACTIV Germany reports.

Wydajna produkcja

João Nunes, naukowiec zaangażowany w projekt, zapewnia że produkcja biopaliw będzie o wiele bardziej wydajna, a jednocześnie powstanie zdecydowanie mniej emisji niż w przypadku spalania węgla i innych paliw kopalnych.

„Rolnictwo jest bardzo ważne dla gospodarki, a jeżeli uda nam się wykorzystać w produkcji biopaliw większość z dotychczas niewykorzystywanych zasobów, to powinniśmy w relatywnie krótkim czasie osiągnąć szybkie efekty”. Badacz przekonuje, że nie ma obaw odnośnie jakości i wydajności nowej generacji biopaliw. „Wciąż pracujemy nad uzyskiwaniem lepszych wyników. Już teraz możemy konkurować z osiągnięciami dostępnych na rynku biopaliw”, podkreślił Nunes.

Włochy: Ambitna strategia w biogospodarce kluczem do sukcesu?

Obroty sektora biogospodarki we Włoszech osiągnęły w 2017 r. 300 mld euro. W ciągu ostatnich 13 lat zatrudnienie w branży znalazło dwa miliony ludzi. Sukcesy ostatnich lat są zasługą krajowej strategii na rzecz biogospodarki.

 

 

Włochy z każdym rokiem realizują coraz ambitniejsze …

Wykorzystać efekt skali

Z całkowitej powierzchni Portugalii sięgającej 9,2 mln hektarów blisko 3,6 mln ha (39,5 proc.) jest przeznaczone pod uprawę roli. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę 360 tys. gospodarstw daje to średnio ok. 10 ha na każde statystyczne gospodarstwo. Taka <średnia> wielkość determinuje sytuację portugalskiego rolnictwa. „Jest ono mało konkurencyjne ze względu na niski efekt skali, a to przekłada się bezpośrednio na większe zużycie zasobów i emisji dwutlenku węgla”, analizuje João Nunes.

Spośród 3,6 mln ha na prawie połowie uprawia się gaje oliwne (1,78 mln ha), a 450 tys. ha jest wykorzystywane do produkcji świeżych owoców. „Wytwarzają one znaczną ilość odpadów, które mogłyby być wykorzystywane jako biomasa”, wylicza Nunes. Wedle naszych szacunków mowa nawet o milionie ton odpadów rocznie, a to tylko szacunkowe statystyki z rolnictwa.

Hiszpania: Jak rozwijać gospodarkę o obiegu zamkniętym?

Sektor rolno-spożywczy zamierza odegrać wiodącą rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. W Hiszpanii już teraz wykorzystuje się nawet najmniejsze odpady z upraw i przemysłu.

 

 

Przykładem państwa UE, które z każdym rokiem poprawia statystyki w wykorzystaniu odpadów pochodzących z produkcji rolnej i przemysłowej …

Przyszłość energetyki?

Jednak – jak przyznaje ekspert cytowany przez współpracującą z EURACTIV agencję Lusa – „są to trudne liczby do oszacowania, ponieważ ich wielkość zależy od procesu produkcji rolnej”. Systemy uprawy rolnej, które wytwarzają duże ilości biomasy, posiadają ogromny potencjał w produkcji biopaliw”, podsumowuje João Nunes.

Inicjatywa BLC3 realizowana w Oliveira do Hospital jest Start-upem powstałym w 2010 r. Celem BLC3 nie jest maksymalizacja zysków, lecz rozwijanie działalności badawczej w kierunku lepszego wykorzystywania technologii w biogospodarce. To jedyna organizacja tego typu w Portugalii stworzona z myślą o rozwoju i uprzemysłowieniu biorafinerii II i III generacji (w nich dochodzi do konwersji biomasy), biogospodarki oraz „inteligentnych specjalizacji regionów”. Część ekspertów od co najmniej kilku lat utrzymuje, że biorafinerie będą w przyszłości stanowiły o sile przemysłu energetycznego.

Czy biomasa może zrewolucjonizować polską energetykę?

Biogospodarka ma odegrać w najbliższej dekadzie ważną rolę na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej. Eksperci twierdzą, że Polska może stać się ważnym punktem na biogospodarczej mapie Europy, jednak naukowcy apelują o zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych w produkcji …

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.