Porozumienie Rolnicze – nowe forum dialogu całego sektora żywnościowego

Prezydent Andrzej Duda inauguruje Porozumienie Rolnicze. Fot. Jakub Szymczuk : KPRP

Prezydent Andrzej Duda inauguruje Porozumienie Rolnicze. Fot. Jakub Szymczuk : KPRP

Rozwój polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich – to cele Porozumienia Rolniczego, nowej instytucji utworzonej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zainaugurował wczoraj jej działalność.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Porozumienie Rolnicze ma służyć społecznościom wiejskim, rolnikom, przedsiębiorcom przetwórstwa spożywczego i handlu, a także organizacjom konsumenckim. Mają je wspierać “instytucje nauki i otoczenia rolnictwa, administracja rządowa oraz wszyscy zainteresowani współpracą w rozwiązywaniu bieżących i strategicznych problemów polskiego sektora żywnościowego”

Duda: Rolnictwo podporą polskiej gospodarki

”Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego.

W swoim środowym wystąpieniu prezydent zadeklarował, że zawsze będzie wspierał „dialog, rzeczową wymianę argumentów i poszukiwanie rozwiązań, które będą mądrą próbą naprawienia tego, czego jeszcze naprawić się nie udało”. “Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje” – przyznał, ale podkreślił, że “prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole”. “Jesteśmy do tego gotowi” – zadeklarował prezydent.

Zapowiedział zorganizowanie pięciu konferencji, których tematem będą “perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich, nie tyle pod względem gospodarowania na roli, ale pod względem infrastruktury służącej wygodzie zamieszkania, edukacji i generalnie warunków życia na wsi”.

Poszukiwanie najlepszych rozwiązań w WPR

Prezydent wyraził także radość z gotowości do rozmów i wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, zwłaszcza z tego, że uczestnicy forum będą dyskutowali o wspólnej polityce rolnej i o tym, o co Polska powinna w jej ramach zabiegać. Andrzej Duda jest bowiem przekonany, że choć w czasie 15 lat polskiej obecności w UE rolnictwo wiele zyskało, to może zyskać jeszcze więcej.

Ardanowski: Rolnictwo to system naczyń połączonych

Środowe (20 lutego) inauguracyjne posiedzenie Porozumienia Rolniczego w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego podsumował  minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. “Musimy nauczyć się zwracać uwagę na fakt, że rolnictwo to naczynia połączone i tak je należy rozpatrywać” – powiedział zwracając uwagę na dużą liczbę związków i organizacji rolniczych, których przedstawiciele uczestniczyli w spotkaniu. “Z dzisiejszej dyskusji wynika, że możemy w polskim rolnictwie wszystko poukładać, przerwać te złe rzeczy, które nastąpiły w latach 90-tych” – ocenił minister rolnictwa. Organizacje rolnicze zadeklarowały bowiem wsparcie w przebudowie rolniczych struktur, w przygotowywaniu nowych rozwiązań i w organizacji międzynarodowej promocji polskiej żywności.

Ardanowski wyraził również zadowolenie, że uczestniczące w dzisiejszych rozmowach organizacje zadeklarowały gotowość do ścisłej współpracy i chęć szybkiego podjęcia technicznych rozmów w ramach zespołów. “To jest wyzwanie organizacyjne, logistyczne” – przyznał, ale zapewnił, że nie będzie kłopotu z zapewnieniem odpowiednich pomieszczeń, żeby zespoły mogły szybko rozpocząć swoje prace.

Porozumienie Rolnicze nowoczesną formą partnerstwa i dialogu

Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada, że Porozumienie Rolnicze “stanie się nowoczesną formą instytucjonalną partnerstwa i dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta”. Ministerstwo zapewnia też w komunikacie, że “dąży do opracowania i wdrożenia modelu instytucji dialogu dla potrzeb polskiego środowiska gospodarczego, społecznego i naukowego w celu rozwiązywania bieżących problemów sektora żywnościowego oraz wypracowania wspólnego stanowiska w kluczowych dla tego sektora sprawach, zarówno w kraju, jak też w relacjach z zagranicą”.

“Szczególnie ważne będzie wypracowywanie wspólnego stanowiska rolników i rządu przed prezentacją na forum Komisji Europejskiej i Unii” – podkreśla resort.