Polska bogatsza od Portugalii i Grecji, ale biedniejsza niż Czechy czy Węgry

Nowe banknoty o nominałach 100 i 200 euro. / Zdjęcie via twitter @ecb

Polska wyprzedziła nie tylko Grecję, ale i Portugalię pod względem PKB na osobę – wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego za zeszły rok. W ostatnim zestawieniu MFW nasz kraj wyprzedzają jednak między innymi Węgry, Czechy, Słowacja i Litwa.

 

Z danych MFW, na które powołują się media wynika, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) na osobę liczony według parytetu siły nabywczej (z uwzględnieniem różnic cen między poszczególnymi krajami) wyniósł w Polsce w 2019 roku 33,89 tys. dolarów, podczas gdy w Portugalii 33,67 tys. dolarów, a w Grecji – którą po raz pierwszy wyprzedziliśmy pod tym względem w 2015 roku –  30,25 tys. dolarów.

Ponadto Polska wyprzedziła Portugalię nie tylko pod względem dochodu na mieszkańca, ale też pod względem tempa rozwoju. Zgodnie bowiem z wyliczeniami MFW polska gospodarka rozwija się w tempie 3,1 proc., a portugalska tylko 1,6 proc.

MFW: Inflacja w Polsce będzie najwyższa w całej UE

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył szacunki średniorocznej inflacji w Polsce z 1,9 proc. do 3,5 proc. rok do roku w grudniu 2020 r. – to najwyższa prognoza w Unii Europejskiej. 

Najbogatsi Luksemburczycy

W porównaniu do 2018 roku swoją pozycję poprawiły Węgry (34,04 tys. dolarów), które wyprzedziły nie tylko Portugalię, ale i Polskę. Przed Polakami znaleźli się także Czesi – 38,83 tys. dolarów (gonią już Włochy, w których dochód przekracza 40 tys. dolarów), Litwini – 36,7 tys. dolarów oraz Słowacy – 36,64 tys. dolarów. Tymczasem w Niemczech PKB na głowę mieszkańca w 2019 r. wyniosło 53,57 tys. dolarów, ale  najwyższy wskaźnik wśród państw Europy odnotowano w Luksemburgu – aż 108,95 tys. dolarów.

Ekspert PIE: Polska nadgania

Według eksperta Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakuba Sawulskiego, już z zeszłorocznych prognoz Funduszu wynikało, że polska gospodarka przegoni nie tylko Grecję, ale i Portugalię. W TVN24bis ocenił, że teraz „na horyzoncie mamy już Włochy i Hiszpanię”.

Włochy dostaną od KE budżetową dyspensę z powodu epidemii koronawirusa?

Zmagające się z epidemią chińskiego koronawirusa Włochy być może wystąpią do Komisji Europejskiej z prośbą o niekaranie ich z powodu możliwego zwiększenia deficytu budżetowego. Powiedziała o tym włoska wiceminister gospodarki.

 

W rozmowie z dziennikiem „Financial Times” wiceminister …

Ekspert PIE zwrócił również uwagę, że w ostatnich latach Polska w dużym stopniu zmniejszyła dystans dzielący nasz kraj od państw południa Europy. Tonował jednak zauważając, że dorównanie tzw. ścisłemu centrum UE, czyli np. Francuzom czy Niemcom, zajmie nam wiele lat.

Choć Sawulski przyznał, że obserwowane od miesięcy osłabienie koniunktury spowolni tempo wzrostu polskiego PKB, to jednak dzięki temu, że nasz kraj rozwija się znacznie szybciej niż „stara UE”, dystans w zamożności między nami powinien się zmniejszać. Zapisane w tegorocznym budżecie tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ma wynieść 3,7 proc., natomiast w zeszłym roku – zgodnie z opublikowanym pod koniec stycznia szacunkiem GUS – PKB wzrósł o 4 proc., po wzroście o 5,1 proc. rok wcześniej.

Inflacja w Polsce rośnie, wskaźnik dobrobytu spada

Inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w UE – wynika z danych Eurostatu, a wg danych GUS jest najwyższa od ośmiu lat. Eksperci zwracają uwagę, że rośnie ona nadspodziewanie szybko, ale rządzący uspokajają, że tylko przejściowo. Jednak wskaźnik dobrobytu Polaków już spada. 

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.