PE: Janusz Wojciechowski z pozytywną opinią komisji prawnej

Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa, źródło facebook

Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza UE ds. rolnictwa, źródło facebook

Janusz Wojciechowski nie podzieli losu Rumunki Rovany Plumb ani Węgra Laszlo Trocsanyiego. Kandydatura Polaka została ostatecznie pozytywnie oceniona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego.

 

 

Przez ostatnie kilka dni Janusz Wojciechowski nie mógł być pewny nominacji do nowej Komisji Europejskiej w związku z wątpliwościami komisji prawnej Parlamentu Europejskiego w sprawie jego oświadczenia majątkowego. Od dziś polski kandydat do drużyny Ursuli von der Leyen może odetchnąć. Komisja prawna PE pozytywnie oceniła kandydaturę Polaka, bez której Wojciechowski nie mógłby uczestniczyć w dalszej procedurze przed Parlamentem Europejskim.

Wojciechowski musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia

Niejasności w sprawie mieszkania w Brukseli stoją na przeszkodzie wydania pozytywnej opinii przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego dla Janusza Wojciechowskiego – kandydata do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. Polak został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia.
 

 

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie komisji prawnej …

Zielone światło

Zgodnie z wczorajszymi informacjami Wojciechowski został poproszony o złożenie dodatkowych wyjaśnień. Szczęśliwie dla Polaka okazały się one wystarczające. Dzięki temu  może on przygotowywać się do dalszej tury procedury, tj. zaplanowanego na 1 października przesłuchania przed europarlamentarzystami komisji rolnictwa PE.

Ostatecznie komisja prawna PE uznała, że w przypadku Polaka nie występuje konflikt interesów. Wątpliwości zgłaszali głównie przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej oraz Zielonych, których głosy przeważyły wczoraj o odłożeniu decyzji w sprawie nominacji Wojciechowskiego. Wczorajszy wniosek został poparty przez 11 członków komisji (przy 10 głosach przeciwnych oraz 1 wstrzymującym się).

PE: Weto w sprawie powołania rumuńskiej komisarz

Nominacja rumuńskiej kandydatki do nowej Komisji Europejskiej została dziś odrzucona przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego (JURI). To efekt kontrowersji wokół oświadczenia majątkowego Rovany Plumb.
 

 

Członkowie komisji prawnej Parlamentu Europejskiego nie dali za wygraną i zagłosowali przeciwko nominacji Rovany Plumb, rumuńskiej kandydatki …

Skrupulatna komisja

W przypadku Polaka wątpliwości dotyczyły niespójności w związku ze sprawą jego brukselskiego mieszkania. Komisja prawna jest wyczulona, by komisarze znajdowali się poza wszelkimi podejrzeniami. Przekonali się o tym kandydaci z Rumunii i Węgier, których nominacje zostały wstrzymane – jak informuje Komisja Europejska.

Tymczasem już w przyszłym tygodniu startują przesłuchania poszczególnych kandydatów w PE. Janusz Wojciechowski stanie jako jeden z pierwszych z drużyny Ursuli von der Leyen przed obliczem właściwej komisji (rolnictwa; Polak ma być odpowiedzialny za rolnictwo w nowej KE). Ostateczny kształt unijnej egzekutywy powinien być znany w październiku, tak by od 1 listopada komisarze mogli objąć przypisane im portfolia.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.