Parlament Europejski za obostrzeniami w kwestii żywności dla wrażliwych grup

Chronić dzieci

Raport Parlamentu, przyjęty we wtorek (11.6.13), zaleca lepszą ochronę wrażliwych konsumentów, takich jak niemowlęta, małe dzieci czy poważnie chorzy, i wyraźniejsze rozróżnienie między żywnością do normalnego spożycia a żywnością dla określonych grup.

Nowe zasady zostały już zaakceptowane przez kraje członkowskie w Radzie UE, co oznacza, że ich wprowadzenie będzie tylko formalnością.

Zgodnie z nowymi przepisami, mleka dla niemowląt do 12. miesiąca życia nie będą mogły zawierać żadnych zdjęć niemowląt ani innych zdjęć, które mogą sugerować konkretne korzyści dla zdrowia. Raport wzywa też do przeglądu regulacji dotyczących mleka dla dzieci w wieku 12-36 miesięcy i wskazuje, że potrzebne jest wprowadzenie nowych.

Specjalne zasady etykietowania dotyczące glutenu i laktozy mają stanowić dodatkową informację dla kupujących te produkty, jeżeli cierpią oni na alergie.  

Belgijska eurodeputowana Fréderique Ries, która sporządziła raport dla Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), podkreśla, że obowiązkiem prawodawców jest ustanowienie bardziej rygorystycznych przepisów, aby określić skład i zasady etykietowania żywności przeznaczonej dla wrażliwych konsumentów.

„Trzeba było pilnie dokonać całkowitego przeglądu regulacji z 1977 roku, które są przestarzałe, biorąc pod uwagę dzisiejszą rzeczywistość rynkową. Rynek jest dżunglą, w której chcemy wyraźnie odróżnić specjalną żywność dla nich od innej żywności – dietetycznej czy dla sportowców – która nie zasługuje na specjalny status” – dodała parlamentarzystka.

Ograniczyć pestycydy

Pozostałości po pestycydach mają zostać zredukowane do minimum, żeby ograniczyć ryzyko zdrowotne dla małych dzieci.

Nowe zasady zawierają też listę substancji, takich jak witaminy i minerały, które mogą być dodawane do tych produktów.

Ruth Veale, szefowa Departamentu ds. Żywności, Zdrowia, Środowiska i Bezpieczeństwa w Europejskiej Organizacji Konsumenckiej (BEUC), powiedziała EurActiv, że dzięki temu głosowaniu przemysł żywieniowy nie będzie już w stanie obejść regulacji unijnych poprzez reklamowanie swoich produktów jako produktów specjalnego przeznaczenia medycznego, kiedy im to pasuje.

„Oczywiście, chcieliśmy, aby w kwestii 'odchudzania’ żywności i reklamowania produktów dla niemowląt sprawy poszły dalej, ale jesteśmy zadowoleni, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dokona oceny mleka dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia” – stwierdziła Veale. 

„Najwyższy czas, aby te produkty przestały być przedstawiane jako posiadające dodatkowe korzyści dla małych dzieci, podczas gdy nie różnią się one niczym od zwykłego mleka i są sprzedawane po znacznie wyższych cenach” – dodała. (pk)