Niewykorzystany potencjał Afryki w zapewnieniu dostaw żywności

///źródło: flickr/autor: Rod Waddington

Europa pozostanie w przyszłości ważnym dostawcą artykułów rolnych, ale największy niewykorzystany potencjał leży w Afryce. To właśnie ten kontynent może się stać „spichlerzem żywności” dla reszty świata – powiedział EURACTIV dyrektor firmy „Yara” zajmującej się zrównoważoną uprawą roślin, Svein Tore Holsether.

 

„Każdego roku na import żywności przeznaczamy 29,6 bln eur, a nie wykorzystujemy w pełni potencjału  kontynentu afrykańskiego na który składa się 65 proc. ziemi uprawnych świata. Cały czas skupiamy się na podnoszeniu wydajności i stabilności rolnictwa w Europie, nie dostrzegając, że największy potencjał znajduje się w Afryce” – podkreślił Holsether.

Głównym wyzwaniem jest to, aby działania tamtejszych właścicieli drobnych gospodarstw były bardziej produktywne i zrównoważone, co jak zaznaczył dyrektor „Yara”, zajmie trochę czasu. Holsether powiedział także, że wykorzystanie technologii cyfrowych na farmie np. w rolnictwie precyzyjnym, jest najlepszym sposobem na zwiększenie efektywności produkcji rolnej.

Produkcja żywności na świecie

W 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,8 bln, a w 2100 do 11,2 bln, co doprowadzi do gwałtownego wzrostu w produkcji żywności – jak przewidują raporty ONZ (Pełny raport TUTAJ). To jeden z głównych powodów, dla których przemysł rolno-spożywczy powiększa zakres swojej działalności i zaczyna koncentrować się na „zapomnianych” rynkach rolnych występujących w Azji i Afryce. Poprzez partnerstwo właścicieli drobnych gospodarstw z dużymi międzynarodowymi koncernami rolno-spożywczymi, podejmowane są próby dostarczenia wystarczającej ilości żywności dla szybko rosnącej populacji przy jednoczesnym poszanowaniu ekosystemu.

Komisarz Hogan kontynuuje ofensywę handlową

Komisarz Phil Hogan stara się przekonywać kolejne kraje do zwiększenia importu żywności z UE. Teraz na cel wziął Bliski Wschód.
 

Komisja Europejska zapowiedziała wczoraj (28 czerwca), że po przerwie wakacyjnej komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan uda się …

Jednakże, organizacje pozarządowe zajmujące się środowiskiem, rozpatrują problem produkcji żywności w innym kontekście. Greenpeace przekonuje, że już teraz produkujemy o wiele więcej żywności niż potrzebujemy, wskazując na raport „Światowe rolnictwo na lata 2030-2050” przygotowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Podkreśla także, że w ciągu ostatnich 20 lat poziom światowej produkcji żywności rósł o wiele szybciej niż przyrost liczby ludności na świecie.

Marnowanie żywności w UE: Miliony ton jedzenia do kosza

88 milionów – tyle ton żywności marnuje się każdego roku w UE, średnio 173 kg na osobę. Jakie sektory są odpowiedzialne za marnotrawstwo? Co robi Unia Europejska, żeby rozwiązać problem? Co mogą zrobić konsumenci, czyli każdy z nas?

Wspólna Polityka Rolna a technologia

Rolnictwo precyzyjne tzw. inteligentne, opiera się na zoptymalizowanym zarządzaniu nakładów pracy na polu, uwzględniając potrzeby roślin w danym momencie. Wykorzystywany jest m.in. satelitarny referencyjny system globalnego pozycjonowania (DGPS), specjalistyczne sensory i sieć internetowa. Urządzenia te służą do monitorowania roślin i mniejszego wykorzystywania nawozów, pestycydów i wody przy ich uprawie.

UE: zarządzanie wodą w rolnictwie musi być bardziej efektywne

Ministrowie rolnictwa państw UE chcą, by zarządzanie wodą w rolnictwie było bardziej zintegrowane z resztą unijnej polityki, m.in. Wspólną Polityką Rolną i polityką klimatyczną. Komisja Europejska zapewniła o swoim wsparciu w tym obszarze.
 

Wczoraj (23 maja) na Malcie zakończyło się trzydniowe …

„Innowacje i rolnictwo precyzyjne są kluczem do sukcesu, ale  żadne z nich nie jest w stanie zapewnić szybkiego, skutecznego rezultatu” – zaznaczył Holsether. „Zestawienie kilku różnych propozycji, dostosowanych do konkretnych przypadków i zróżnicowanych warunków rolnych, musi być bezpieczne i przyjazne dla środowiska na dłuższą metę” – dodał.

Przewiduje się, że to właśnie tego typu rolnictwo znajdzie się w centrum zainteresowania unijnych negocjatorów przy tworzeniu ustaleń dotyczących WPR po 2020 r. KE odwołując się do lipcowej publikacji organizacji MDPI wskazuje, że zastosowanie na większą skalę rolnictwa precyzyjnego w UE, może pomóc w ograniczeniu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych i przyczynić się do zwiększenia efektywności rolnictwa oraz gospodarki. Aby jednak było to  możliwe, rolnicy muszą otrzymać odpowiednie narzędzia cyfrowe.

Potrzebny dostęp do internetu

Odpowiednie wyposażenie gospodarstw rolnych jest niezbędne do prowadzenia nowoczesnego rolnictwa. Warunek konieczny do efektywnego działania technologii to dostęp do internetu, z którym nadal ma problem wiele obszarów w UE, szczególnie na terenach wiejskich. „Występowanie tzw. białych plam w dostępie do szerokopasmowego internetu na obszarach wiejskich jest niedopuszczalne” – powiedział  w wywiadzie dla EURACTIV komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan. Rola KE w tym zakresie jest jednak ograniczona, a plan wprowadzania dostępu do szerokopasmowego internetu na terenie kraju leży w kwestii państw członkowskich.

Obawy rolników przed zastosowaniem technologii w rolnictwie

Rolnicy wyrazili swoje obawy w związku z zapowiadanymi planami. Uważają oni, że wprowadzenie technologii do rolnictwa na szeroką skalę, wpłynie na zwiększenie ich zależności od „dużych graczy” tego sektora, a cała produkcja zostanie zdominowana przez kilka dużych przedsiębiorstw. „Technologia rzeczywiście może pomóc nam w walce ze zmianą klimatu, zapewnieniem odpowiedniej ilości żywności, ale może przynieść także odwrotny efekt. Innowacje i technologie zachęcają do koncentracji bogactwa, co może pogłębiać nierówności społeczne” – powiedziała EURACTIV europosłanka Lidia Senra.

 Więcej o Wspólnej Polityce Rolnej:

Wspólna Polityka Rolna: Jej obecny kształt i perspektywy na przyszłość

W czerwcu 2013 politycy zaakceptowali pierwszą fundamentalną reformę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), pierwszą w ciągu dekady. Udało się to po długich miesiącach niekończących się dyskusji o wysokościach kwot i subsydiów, a także o sposobach na poprawę jej wpływu na środowisko …