Niemieccy rolnicy otrzymają 340 milionów euro na pokrycie strat spowodowanych suszą

Ostatnim razem Berlin zgodził się na wsparcie finansowe dla rolników w 2003 r. Źródło: Komisja Europejska

Ostatnim razem Berlin zgodził się na wsparcie finansowe dla rolników w 2003 r. Źródło: Komisja Europejska

Rolnicy w Niemczech, którzy doświadczyli strat w wysokości 30 proc. lub więcej z powodu tegorocznej suszy, otrzymają łącznie 340 milionów euro pomocy publicznej, czyli połowę szacowanych szkód, powiedziała minister rolnictwa Julia Klöckner. U naszych zachodnich sąsiadów susza dotknęła  10 tys. z 270 tys. gospodarstw.

 

Proponowana liczba jest znacznie poniżej sumy wnioskowanej przez niemieckie stowarzyszenie rolników, którzy domagali się miliarda euro. Ostatnim razem Berlin zgodził się na wsparcie finansowe dla rolników  w 2003 r., gdy odblokował 80 milionów euro dla ośmiu niemieckich krajów związkowych (landów).

Julia Klöckner powiedziała, że ​​po ocenie najnowszych danych jej ministerstwo obliczyło, że szkody wyrządzone przez suszę niemieckiemu sektorowi rolnemu wynoszą łącznie 680 milionów euro.

Państwo federalne wniesie połowę całkowitej kwoty, a 16 niemieckich landów drugą połowę, przy czym warunkiem koniecznym do zakwalifikowania się do pomocy państwa jest zarejestrowanie utraty zbiorów w wysokości 30% lub większej.

„Rząd federalny nie może zapłacić za wszystko” – podkreśliła minister. „Liczby pokazują, że w tym roku zbiory są najniższe od 1994 r.”, dodała Klöckner podkreślając, że sytuacja różni się pomiędzy regionami.

Straty sięgają nawet trzech miliardów euro  

Przemawiając na oddzielnej konferencji prasowej, która odbyła się na krótko przed wystąpieniem minister Klöckner, prezes stowarzyszenia rolników, Joachim Rukwied, opublikował dane liczbowe, które podają plony zbóż w 2018 r. na poziomie 35,6 mln ton.

Francuscy farmerzy walczą z wąglikiem. Sytuacja najgorsza od prawie 20 lat

Ponad 50 zakażeń groźną także dla ludzi bakterią  – laseczką wąglika – odnotowano wśród zwierząt hodowlanych w położonym na południowym-wschodzie Francji departamencie Alpy Wysokie. Francuskie służby weterynaryjne postawione są w stan gotowości, ponieważ, jak się okazało, brakuje szczepionek.
 
Przypadki zakażenia wąglikiem …

To spadek o 26 proc. w porównaniu do rocznej średniej między 2013 a 2017 r., a straty w niektórych regionach sięgają od 50 do 70 proc., jak informuje Rukwied. Według niego osiem krajów związkowych najbardziej dotkniętych suszą, głównie na północy i wschodzie Niemiec, odnotowało straty sięgające nawet trzech miliardów euro. Dodał także, że nastroje wśród wielu rolników są „bardzo złe”.

„Kieszeń jest pusta, a nastrój przygnębiający”, powiedział, kwalifikując 2018 rok jako „bardzo zły rok zbiorów”. W ciągu ostatnich kilku tygodni jego organizacja wezwała do pomocy finansowej w wysokości do miliarda euro.

Szczególnie dotknięte suszą są produkcje pasz zwierzęcych, a także uprawy kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków – kontynuował Rukwied. Drugie i trzecie cięcie siana z trawy na paszę dla bydła jest poważnie zagrożone, podkreślił, kładąc nacisk na silną presję na sektor żywności dla zwierząt i nazywając go „ogromnym problemem”.

W rezultacie hodowcy bydła mlecznego ograniczają produkcję, a jednocześnie są zobowiązani do zakupu dodatkowej żywności dla swojego bydła po znacznie wyższej cenie. „Obecnie używają oni pasz dla zwierząt, początkowo przechowywanych na paszę zimową, które się kończą” – wyjaśnił, dodając, że ta sytuacja również wywiera presję na sektor hodowli zwierząt.

Niemieccy rolnicy, podobnie jak ich unijni odpowiednicy, otrzymają również wsparcie od Komisji Europejskiej. Odpowiadając na prośbę wysłaną przez posła do Parlamentu Europejskiego, Michela Dantina (EPL), komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan potwierdził, że rozważa dodatkowe środki, w tym odstępstwa dotyczące produkcji pasz, aby pomóc rolnikom w UE poradzić sobie z suszą w ostatnich tygodniach.

W dniu 6 sierpnia Komisja Europejska postanowiła przyznać rolnikom w UE większą elastyczność w zakresie wdrażania środowiskowych wymogów, aby stawić czoła suszom w całej Europie.

800 milionów złotych odszkodowania dla polskich rolników

Miesiąc temu rząd przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez suszę lub powódź w tym roku. Na jego realizację przeznaczył z budżetu 799,5 mln zł, z czego 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw.

Słoma zdrożeje przez susze w Europie

Upały i susze przekładają się na zmniejszone plony. W efekcie hodowcy bydła płacą coraz więcej za słomę.
 

Wyższe ceny wywierają jeszcze większą presję na rolników, którzy jednocześnie muszą zmagać się z konsekwencjami wyjątkowo trudnego lata. Wielu z nich musiało kupować więcej …

Pomoc dla gospodarstw rolnych oraz rybaków będzie udzielana w tym roku na zasadzie dotacji dla producentów rolnych, których straty w wyniku suszy lub powodzi wyniosły co najmniej 30 proc. danej uprawy. Dotacje będą również przyznawane płatnikom podatku rolnego, którzy w tym roku prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na terenie gmin, w których wystąpiła susza lub powódź w oparciu o przepisy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.