Premier Morawiecki apeluje do Komisji Europejskiej: Dajcie zgodę na dopłaty do nawozów

Premier Mateusz Morawiecki na VIII Kongresie Rolnictwa RP, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki na VIII Kongresie Rolnictwa RP, źródło KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w niedzielę (30 stycznia), że rząd wprowadzi dopłaty do nawozów jak tylko otrzyma na to zgodę. Zaapelował przy tym do KE o wydanie stosownego dokumentu, by umożliwić rządowi te wypłaty z krajowego budżetu.

 

W czasie VIII Kongresu Rolnictwa RP szef rządu zadeklarował również, że obniżony VAT na paliwa zostanie utrzymany “co najmniej do początku żniw”. “Uspokojenie huśtawki cenowej, to zadanie fundamentalne”, ocenił Mateusz Morawiecki.

Inflacja w Polsce: Najbardziej drożeją żywność i paliwa

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. licząc rok do roku (rdr), poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Odczyt jest zgodny z publikowanym kilka dni wcześniej tzw. szybkim szacunkiem. Co podrożało najbardziej w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

 

 

Opublikowane w piątek (14 …

Morawiecki do KE: Dajcie zgodę na pomoc publiczną dla rolników

“Nie rozkładamy rąk, wystąpiłem do Komisji Europejskiej z wnioskiem o możliwość dopłat do nawozów i wprowadzimy takie dopłaty natychmiast, gdy doczekamy się na zgodę”, poinformował rolników Mateusz Morawiecki. “Dlatego apeluję z tego miejsca do Komisji Europejskiej – dajcie zgodę, abyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać rolnikom” – dodał premier.

Przyznał przy tym, że rząd zdecydowałby się na wypłaty nawet bez unijnej zgody, ale nie chce narażać zainteresowanych. “Zrobilibyśmy to i bez zgody, gdyby nie jedno ryzyko – że za rok przyjedzie urzędnik z Brukseli i powie, żeby oddawać pomoc publiczną”, tłumaczył premier. “Nie chcę, abyście państwo ryzykowali”, podkreślił zwracając uwagę, że żądanie zwrotu może dotknąć każdego rolnika.

Reforma unijnej polityki rolnictwa: Kilka państw UE nie przedstawiło Krajowego Planu Strategicznego

Dziewięć z 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej nie dotrzymało terminu złożenia Krajowych Planów Strategicznych w ramach reformy wspólnej polityki rolnej.

Programy dla wsi z KPO realizowane bez zgody, a dopłaty co najmniej na poziomie UE

Mateusz Morawiecki przyznał, że “jest niepokój” dotyczący realizacji programów z Krajowego Planu Odbudowy dla polskiej wsi. “Podjąłem decyzję, że będziemy realizować te programy, nie czekając na zgody, czy to całościowe, czy częściowe”, oświadczył podkreślając, że są to programy “dobre, wypracowane przez środowisko” (chodzi np. o program dotyczący małych zbiorników retencyjnych na wsi, do których budowy rząd dopłaci 15 tys. zł).

“A są jeszcze inne programy: energia dla polskiej wsi czy programy dla przetwórstwa rolnego, które pozwolą utrzymać większą marżę dla polskiej wsi”, dodał szef rządu.

Premier zapowiedział także, że rolnicy będą mogli liczyć na wyrównanie dopłat do poziomu unijnej średniej. “Dla ogromnej większości, 95-97 proc. przed obiecanym czasem, zapewnimy dopłaty takie jak w UE albo nawet nieco wyższe, będziemy te programy uzupełniać z innych budżetów i innych środków”, zapewnił.

“Poradziliśmy sobie, poradził sobie polski rolnik w czasie, kiedy te dopłaty nie były równe. Teraz kiedy podnosimy je coraz bardziej, poradzi sobie jeszcze lepiej”, przewiduje szef rządu. Oświadczył jednak, że po to, żeby  polityka rolna “była pełna”, trzeba jeszcze skrócić drogę od pola do stołu. Morawiecki zwrócił uwagę, że „rolnik polski się napracuje, ogromnie napracuje, a większą część zysków konsumuje ten, który przykleja metki na produkty rolne”. “Aby to zmienić wdrażamy programy na przetwórstwo rolne, takie programy, jakich do tej pory polska wieś nie widziała”, reklamował.

Kilogram wołowiny za 80 euro? Niemcy gotowi płacić podatek od mięsa, ale mają pewien warunek

Miałby to być sposób na obniżkę emisji gazów cieplarnianych, produkowanych przez rolnictwo.

Rząd chce zapewnić polskiej wsi konkurencyjność na rynku UE

“Dbanie o dobro polskiego rolnictwa to jeden z głównych celów rządu. Chcemy, aby wieś była coraz bardziej rozwinięta, konkurencyjna i bogatsza”, deklaruje rząd. „Jesteśmy zawsze z polskimi rolnikami. Użyjemy wszystkich możliwych środków, żeby polska wieś była wsią zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim”, podkreślił premier Morawiecki. „Polski rolnik musi posiadać jak najlepsze warunki do gospodarowania” – dodał.

Rząd ratuje Polski Ład kosztem kolejnego konfliktu z UE?

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj kolejna tarczę antyinflacyjną, która ma ratować rządowy program Polski Ład i portfele Polaków.

Rolnikowi ma pomóc również Tarcza Antyinflacyjna  i Polski Ład

Z rozwiązań przewidzianych w rządowej Tarczy Antyinflacyjnej mają skorzystać także rolnicy, m.in. dzięki obniżeniu VAT i akcyzy na paliwa oraz VAT na nawozy, co zmniejszy ich koszty produkcji. Tarcza przewiduje zerowy VAT na żywność i napoje (obecnie pięć procent) oraz na nawozy (obecnie osiem procent), na paliwa silnikowe osiem procent (obecnie 23 proc.). Ponadto VAT na gaz ma spaść z ośmiu procent do zera, na energię cieplną z ośmiu do pięciu procent, a na energię elektryczną utrzymany zostanie obniżony 5 proc. VAT. Od jutra (1 lutego), cena paliw powinna spaść do ok. 5 zł za litr. Regulacje zawarte w tarczy mają obowiązywać przez pół roku, czyli do końca lipca.

Natomiast sztandarowy program rządu Polski Ład zakłada m.in. większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, uproszczenia prawne dla rolników, nowoczesny i przejrzysty system dzierżawy, który przyspieszy udostępnianie ziemi rolnikom. Przewiduje także wdrożenie nowej ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, wspieranie edukacji zawodowej i informatyzacji gospodarstw.