Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) rozstrzygnął sprawę między działającą globalnie amerykańską sieć restauracji typu fasfood, a podobną irlandzką siecią Supermac’s. McDonald’s żądał, aby przyznać mu wyłączność na stosowanie w nazwach oferowanych produktów przedrostka „Mc”. EUIPO jednak na to się nie zgodziło.
Sprawa ciągnie się już od kilku lat, a obie sieci restauracyjne spotykały się już w sądach, które rozstrzygały raz na korzyść McDonald’s, a innym razem na korzyść Supermac’s. Obie sieci oferują w swoich lokalach głównie różnego rodzaju burgery, frytki i słodkie napoje.
Irlandzka wojna o hamburgery
Pod szyldem pierwszej z nich prowadzonych jest na świecie prawie 38 tys. restauracji, druga ma ich ponad 100 w Irlandii. Spór między nimi nasilił się, kiedy Supermac’s postanowiło rozszerzyć działalność poza swój ojczysty kraj i otworzyć pierwsze lokale w Wielkiej Brytanii oraz kilku innych państwach członkowskich UE. A ponieważ w swojej ofercie irlandzka sieć też ma produkty, których nazwy zaczynają się od przedrostka „Mc”, McDonald’s próbował zablokować możliwość ich sprzedaży.
Supermac’s poskarżył się więc do EUIPO. Unijny urząd rozpatrzył sprawę i zadecydował, że McDonald’s może jedynie zastrzec konkretne nazwy potraw czy produktów, ale nie może zablokować tworzenia im podobnych, ponieważ powstają one od przedrostka, jakie jest bardzo częsty w nazwiskach mieszkańców krajów anglojęzycznych, a zwłaszcza Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Tym samym Supermac’s może tworzyć nazwy produktów i potraw oparte o przedrostek „Mc”, ale muszą one istotnie różnyć się od oferowanych przez McDonald’s „Big Maców”, „McChickenów” czy „Chicken McNuggets”. McDonald’s wygrał już zresztą kiedyś z Supermac’s proces o naruszenie praw do do nazwy „Big Mac”. Irlandzka firma konstruowała swoje nazwy np. poprzez zastosowane przerwy między przedrostkiem „Mc” a resztą nazwy kanapki albo poprzez dodawanie do niej dodatkowego słowa „sandwich”, czyli „kanapka”. EUIPO uznało, że to już jest naruszenie. Ale samo stosowanie przedrostka „Mc” – nie.
Obie sieci zadowolone z decyzji unijnego regulatora
Sieć Supermac’s powstała w 1978 r., a więc 38 lat później niż McDonald’s. Pierwszy lokal otwarto w mieście Galway na zachodzie Irlandii. Dziś jest największą, należącą w całości do irlandzkiego kapitału siecią restauracji fast-food w tym kraju. Twórcą Supermac’s jest biznesmen Pat McDonagh, który kieruje siecią do dziś. Po decyzji EUIPO stwierdził, że to „zwycięstwo małego biznesu”.
„Jeseteśmy zachwyceni tą decyzją. Możemy wreszcie mówić o tym, że pozbyliśmy się samozwańczego monopolu McDonald’s na na stosowanie w Europie przedrostka >>Mc<<. Mc powaraca! (>>The Mc is back!<<)” – powiedział McDonagh. Dotąd często nazywał też amerykańską sieć fast-food mianem „McŁobuza” („McBully”).
McDonald’s co ciekawe także uznał decyzję EUIPO za swoje zwycięstwo. „Unijny urząd podtrzymał nasze roszczenie co do stosowania przedrostka >>Mc<< w nazwach naszych słynnych kanapek, które stanowią podstawę naszego menu. Ta decyzja w żaden sposób nie ogranicza nam stosowania tych nazw oraz zastrzegania innych na terenie całej Europy. McDonald’s będzie dalej dochodził wszelkich swoich naruszonych roszczeń” – głosi oświadczenie wydane przez amerykańską sieć fast-food.
McDonald’s ma prawo być zadowolony, ponieważ w lutym bieżącego roku jeden z przegranych przez amerykańską sieć z irlandzkim Supermac’sem procesów sprawił, że w Europie wygasły na moment wyłączne prawa do nazwy „Big Mac”. Wykorzystał to natychmiast największy globalny rywal McDonald’s – Burger King.
W ofercie tej drugiej sieci znalazły wtedy takie kanapki jak: „Coś jak Big Mac, ale bardziej soczyste i smaczniejsze” („The Kind of Like a Big Mac, But Juicier and Tastier”), „Podobny do Big Maca, ale naprawdę duży” („The Like a Big Mac, But Actually Big”) czy „Burger, którym chciałby być Big Mac” („The Burger Big Mac Wished It Was”).
Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.