Luksemburg stawia płot na granicy z Belgią

Photo by Sebastian Spindler on Unsplash

Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu poinformowało dziś o zamiarze budowy ogrodzenia na 8-kilometrowym odcinku granicy z Belgią, które ma zapobiec  przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).

 

Luksemburczycy dołączają tym samym do Duńczyków, którzy ogłosili w styczniu wdrożenie identycznego rozwiązania na 70 kilometrowym odcinku granicy z Niemcami. Zgodnie z planem rządu ogrodzenie zostanie wzniesione w najbliższych dniach i będzie przebiegać wzdłuż trasy rowerowej na południe od miasta Steinfort.

Władze nie wykluczają ponadto wytyczenia specjalnej strefy w lesie znajdującym się w strefie dozoru, tuż przy granicy z Francją i Belgią, gdzie polowania na dziki byłyby możliwe przez cały rok. Jak dotąd jednak nie pojawiły się informacje o przypadkach ASF na terenie Luksemburga. Dotychczasowe testy przeprowadzone na 131 tuszach dały negatywny rezultat.

Premier Morawiecki: Bruce Lee nie dałby rady polskiemu chłopu

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wczoraj, że Polska bez wsi nie miałaby polskiej duszy i ocenił, że polskiemu chłopu nawet Bruce Lee nie dałby rady. Zwrócił też uwagę, że zarówno wieś, jak i polskie rolnictwo coraz lepiej radzi sobie w Europie.

ASF w Polsce

Budowa ogrodzenia jest reakcją na stwierdzenie kilkudziesięciu przypadków ASF w Belgii na początku br. Innymi państwami borykającymi się z zarazą są Polska oraz inne państwa Europy Wschodniej i Środkowowschodniej. Aby zahamować ASF, polski rząd przeprowadził akcję odstrzału dzików między 12 a 27 stycznia. Początkowo mówiono o nawet 200 tys. zwierząt, lecz informacje te zostały natychmiast zdementowane przez Polski Związek Łowiecki.

Szacuje się, że w całym kraju zginęło ponad 3 tys. zwierząt. Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego planowane są dalsze polowania, ponieważ dotychczasowe miały okazać się niewystarczające.

Wedle najświeższych informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2019 r. stwierdzono 648 przypadków ASF na terenie Polski.

Szef resortu rolnictwa: Polskie ubojnie nie stwarzają zagrożenia

Szef resortu rolnictwa zapewnia, że polskie mięso nie stanowi zagrożenia, jednak w poniedziałek w Brukseli odbędzie się trójstronne spotkanie Polska-Czechy-KE ws. polskiej wołowiny, a na przełomie marca i kwietnia inspektorzy KE przeprowadzą w Polsce kolejny audyt systemu kontroli produkcji mięsa.