KE skarży się na USA do WTO ws. hiszpańskich oliwek

Oliwki, źródło: pexels, fot. Chan Walrus

Oliwki, źródło: pexels, fot. Chan Walrus

Komisja Europejska wniosła formalną skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw Stanom Zjednoczonym. Chodzi o „niesprawiedliwe i bezpodstawne” zdaniem Brukseli cła na import oliwek z Hiszpanii do USA.

 

Wniesienie skargi zapowiedziała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström. „Wnosimy do WTO o uruchomienie systemu rozwiązywania sporów handlowych i domagamy się przeprowadzenia konsultacji z USA” – napisała na Twitterze.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nałożył specjalne cła na hiszpańskie oliwki w czerwcu 2018 r. Waszyngton przekonywał, że musi w tym celu walczyć z nieuczciwą konkurencją ze strony europejskich producentów. Według amerykańskich wyliczeń cena hiszpańskiego produktu była średnio o 25,5 proc. niższa niż jego rzeczywista wartości rynkowa.

Amerykanie wskazywali, że hiszpańscy plantatorzy oliwek korzystają z państwowego dofinansowania swojej działalności, które pozwala im poważnie obniżać ceny i w ten sposób odbierać amerykański rynek tamtejszym producentom. Władze Hiszpanii odpowiadają jednak, że subsydiowanie uprawy oliwek to element standardowego wsparcia produkcji rolnej w UE.

USA zaskarżają cła odwetowe do WTO

Waszyngton złożył w Światowej Organizacji Handlu (WTO) wniosek o wszczęcie postępowania wobec państw i instytucji, które nałożyły na Stany Zjednoczone cła odwetowe. Chodzi o Unię Europejską, Chiny, Kanadę, Meksyk i Turcję. Państwa te zareagowały na obłożenie wysokimi opłatami celnymi eksportu …

Hiszpania docenia działania KE

Hiszpański minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności Luis Planas pochwalił decyzję KE o wniesieniu skargi do WTO. Amerykańskie cła na import oliwek nazwał „wyraźnym uprzedzeniem wobec hiszpańskich eksporterów.”

„Cieszę się, że produkcja i eksport oliwek znalazły się wśród handlowych priorytetów UE. To tak samo ważna gałąź gospodarki jak produkcja i eksport samochodów czy stali. Wszystkie te branże zasługują na ochronę ze strony UE” – powiedział Planas. UE i USA toczyły w ubiegłym roku spór dotyczący polityki celnej. Sprawa eksportu oliwek nie została jednak jeszcze uzgodniona.

Pierwszym etapem w służącym do rozwiązywania sporów handlowych mechanizmie WTO to dwustronne konsultacje między toczącymi spór stronami. Jeśli nie uda im się znaleźć rozwiązania, sprawa kierowana jest do specjalnego panelu rozjemczego, który podejmie ostateczną decyzję.

Spory o rolnictwo zakłócą handlowy rozejm na linii UE-USA?

Jednym z elementów handlowej ugody, jaką zawarli w środę prezydent USA i przewodniczący Komisji Europejskiej było unijne zobowiązanie do sprowadzania większej ilości amerykańskiej soi do UE. USA mają kłopot ze sprzedawaniem jej m.in. na rynku chińskim. Z Waszyngtonu płyną jednak …