Hiszpania: Zgodnie z prawem zwierzęta mają być traktowane jak członkowie rodziny

hiszpania-zwierzeta-prawo-pies-kot-rozwód-prawo-spadkowe-PSOE-podemos-PP-vox-espana-mascotas

Prawo zmieniło status prawny zwierząt z "rzeczy" na "istoty żywe obdarzone wrażliwością". / Foto via unsplash [Chris Arthur-Collins]

Od środy (5 stycznia) obowiązują w Hiszpanii przepisy, które zmieniły prawny status zwierząt z „rzeczy” na „istoty żywe obdarzone wrażliwością”.

 

 

Zwierzęta towarzyszące człowiekowi stały się od środy prawnymi członkami rodzin, a sędziowie mają uwzględniać je przy rozwodach, spadkach i opiece nad dziećmi.

Zgodnie z prawem przegłosowanym w 2021 r. przez rządzącą koalicję socjalistów (PSOE) oraz lewicową Unidas Podemos powinnością właścicieli stało się zapewnienie dobrostanu zwierzęcia „zgodnie z charakterystyką każdego gatunku”.

Nowe przepisy skrytykowała prawicowa – należąca w Parlamencie Europejskim do tej samej frakcji co Platforma Obywatelska czy Polskie Stronnictwo Ludowe – Partia Ludowa (PP), uznając je za „zwierzęcą ideologię”. Podobnego zdania jest klasyfikowana jako radykalna prawica partia Vox (to z kolei członkowie tej samej frakcji w PE co Prawo i Sprawiedliwość).

Hiszpania przyjęła nowe prawo uznające zwierzęta za „czujące istoty”

Dzięki nowej ustawie zwierzęta domowe i gatunki dziko żyjące nie będą już uznawane w hiszpańskim kodeksie prawnym za „przedmioty”.

Hiszpania: Jakie prawa dla zwierząt?

Co wejście nowych przepisów oznacza w praktyce? Od teraz zwierzęta domowe nie będą już traktowane jak rzeczy, którymi można dowolnie się podzielić. I tak np. w przypadku rozwodów – a tych w Hiszpanii w 2020 r. było 77,2 tys. według Narodowego Instytutu Statystyki (INE) – jeśli małżonkowie się nie dogadają, sąd zdecyduje o losie psa czy kota z rozbitej rodziny.

I zgodnie z nowym prawem sąd weźmie wówczas pod uwagę dobro zwierzęcia. Sędzia wskaże, kto zajmie się zwierzęciem oraz jak zostaną podzielone koszty jego utrzymania. Może także zasądzić wspólną opiekę.

Ponadto sąd uwzględni udział małżonków w kosztach utrzymania i opieki nad zwierzęciem. Ale to nie wszystko.

Zgodnie z reformą kodeksu cywilnego, sędziowie będą decydować o przebywaniu małoletnich dzieci z rodzicami m.in. z perspektywy traktowania zwierząt domowych i sąd może np. odmówić wspólnej opieki nad dziećmi małżonkowi skazanemu wcześniej za znęcanie się nad zwierzętami.

Ustawodawca podkreślił, że znęcanie się nad zwierzętami może być wykorzystywane jako forma przemocy psychicznej i pośredniego maltretowania w środowisku rodzinnym, zarówno wobec nieletnich jak i partnera.

Holandia to europejski lider w produkcji mięsa, ale rząd zapłaci rolnikom miliardy euro za porzucenie hodowli

W Holandii występuje największe zagęszczenie zwierząt gospodarskich – ponad czterokrotnie większe niż w Wielkiej Brytanii czy Francji.

Zwierzęta w prawie spadkowym

Spośród innych nowości w prawie wprowadzono zakaz przejmowania zwierząt jako zapłaty za długi. Mogą one za to być ujmowane w testamentach. Gdy właściciel nie zdecyduje, co ma się stać ze zwierzęciem po jego śmierci, sprawą zajmie się sąd.

Zgodnie z reformą prawa hipotecznego zwierzęta hodowlane, z gospodarstw domowych lub rekreacyjnych, nie mogą być obejmowane hipoteką.

Właściciele oraz ci, którzy mieszkają ze zwierzęciem, mają również prawo dochodzić odszkodowania za straty moralne w przypadku zranienia zwierzęcia domowego, „które spowodowało jego śmierć lub poważne upośledzenie jego zdrowia fizycznego lub psychicznego”.

„Nastąpiła zmiana wrażliwości na sposób, w jaki traktujemy zwierzęta, przede wszystkim te, z którymi żyjemy. Jeśli kogoś zapytasz, będzie wiedział, że ich zwierzak nie jest rzeczą, ale prawo tego do tej pory nie odzwierciedlało (…), podkreśliła w rozmowie z „El Pais” Nuria Máximo, dyrektorka Wydziału Zwierząt i Społeczeństwa na Uniwersytecie Rey Juan Carlos w hiszpańskim Móstoles.

Wspólna polityka rolna. Jak UE działa na rzecz dobrostanu zwierząt?

Jak Unia Europejska i państwa członkowskie dbają o dobrostan zwierząt i co się robi w zakresie tej polityki?

Gdzie w Europie zwierzęta mają swoje prawa?

W Europie są kraje, których kodeksy cywilne zawierają przepisy, które konkretnie odnoszą się do statusu prawnego zwierząt.

W Polsce zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zwierzę jako istota czująca nie jest rzeczą. Ale zgodnie z Kodeksem cywilnym do zwierzęcia stosowane są takie same przepisy jak do rzeczy.

W Niemczech art. 90a KC stanowi, że „zwierzęta nie są rzeczami, chronią je specjalne prawa”, ale „stosuje się do nich przepisy dotyczące rzeczy, chyba że postanowiono inaczej”.

Podobne przepisy obowiązują np. w Austrii oraz Czechach.

W Szwecji w kodeksie cywilnym zwierzęta domowe mają status „rzeczy ruchomych”. W związku z tym w przypadku rozwodu są traktowane tak jak inne przedmioty wartościowe.

Flandria zaostrzy kary za okrucieństwo wobec zwierząt / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 24 sierpnia.