Aby odciąć się od przeszłości napędzanej oszczędnościami i poprawić konkurencyjność gospodarki, grecki rząd przedstawi wkrótce krajową strategię cyfryzacji sektora rolnego.
Po zakończeniu 8-letniego pakietu ratunkowego lewicowy rząd kierowany przez sojusz SYRIZA szuka sposobów na ustabilizowanie gospodarki i zapewnienie jej stałego wzrostu. Analiza przeprowadzona ostatnio przez Grecki Bank Narodowy wykazała, że jeśli kraj poprawi standaryzację i warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rolno-spożywczym, dodatkowa korzyść dla gospodarki wyniesie 12,2 mld euro i przełoży się na stworzenie 200 tys. miejsc pracy.
Rewolucja w rolnictwie
Projekt „Cyfrowa transformacja greckiego rolnictwa” jest pierwszą krajową cyfrową infrastrukturą rolniczą w Europie i został opracowany przez Ministerstwo Polityki Cyfrowej, Telekomunikacji i Mediów, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa.
Zgodnie z nowym modelem realizacji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na okres po 2020 r. państwa członkowskie UE będą musiały opracować własne strategie krajowe dostosowane do ich różnych potrzeb. Komisarz UE ds. Rolnictwa Phil Hogan powiedział niedawno EURACTIV, że od teraz państwa członkowskie, a nie Komisja Europejska, będą kierować precyzyjne wsparcie i finansowanie innowacji i cyfryzacji rolnictwa.
„Cyfrowa transformacja sektora rolnego to jednokierunkowa droga, w której musimy pracować wszyscy: państwo, środowisko akademickie, przedsiębiorstwa wiejskie, spółdzielnie, doradcy rolni, a przede wszystkim rolnicy, zarówno młodzi, jak i starsi, w celu stworzenia perspektywy rozwoju rolnictwa w ramach WPR po 2020 r.” – powiedział EURACTIV.com Stelios Rallis, Sekretarz Generalny ds. Polityki Cyfrowej w greckim Ministerstwie Polityki Cyfrowej.
Przemawiając na konferencji w Atenach zorganizowanej przez Gaia Epixeirein, grupę skupiającą rolników, sektor IT i bankowość, Rallis wyjaśnił, że dane dotyczące rolnictwa zebrane za sprawą stworzonej do tego rządowej platformy należałyby do państwa greckiego i byłyby otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron.
„Oprócz rolników dostęp do platformy i jej danych będą miały również ośrodki naukowe i akademickie. W ten sposób platforma będzie stanowić podstawę do promowania innowacji oraz tworzenia nowych aplikacji i oprogramowania w takich dziedzinach, jak przemysł spożywczy i środowisko „- powiedział Rallis.
Jak to będzie działać?
Projekt ma na celu początkowo objęcie analizą połowy ziemi uprawnej w Grecji, czyli około 15 mln akrów i 20 najbardziej eksploatowanych upraw w kraju, w tym bawełny, zboża, ryżu, oliwek, winorośli i cytrusów.
Platforma gromadzi dane z istniejących stacji meteorologicznych Państwowej Służby Meteorologicznej, satelitarnych systemów obserwacji Ziemi programu Copernicus oraz ze 6,5 tys. stacji naziemnych, które zostaną zainstalowane w 13 regionach kraju.
„Przy pomocy 6,5 tys. stacji naziemnych i sieci telefonii komórkowej dane związane z produkcją rolną, takie jak temperatura, powietrze, gleba i woda, są gromadzone i przekazywane na platformę” – powiedział grecki urzędnik.
Informacje zostaną następnie przekazane do bazy danych, w której będą przetwarzane w celu świadczenia odpowiednich usług w celu zaspokojenia potrzeb każdego producenta.
„Rolnicy będą otrzymywać SMS-em, ostrzeżenia o ekstremalnych warunkach pogodowych, a w drugim roku funkcjonowania systemu spersonalizowane informacje na temat nawadniania, nawożenia i ochrony roślin”, zauważył Rallis. Rolnicy będą mieli również dostęp do aplikacji elektronicznych, które umożliwią im elektroniczne archiwizowanie danych o uprawach, takich jak czas i ilość zużytej wody oraz czas i objętość opadów.
Rząd chce także zaangażować społeczność akademicką w informatyzację rolnictwa. Z tego powodu ministerstwo ds. polityki cyfrowej podpisało protokół ustaleń z Uniwersytetem Rolniczym w Atenach, który przewiduje szkolenie rolników w zakresie nowych technologii, w szczególności w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących rolnictwa.
Komisja i rolnicy zadowoleni z tego planu
Komisarz Hogan wydaje się być zadowolony z planów greckiego rządu i zwraca uwagę, że mogą one okazać się korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron.
„Informatyzacja rolnictwa to ogromny potencjał poprawy konkurencyjności i zrównoważenia środowiskowego europejskiej produkcji rolnej, a tym samym zapewnia wartość dodaną i miejsca pracy w sektorze rolno-spożywczym” – powiedział EURACTIV komisarz Hogan.
„Decyzja greckiego rządu o skorzystaniu z tych możliwości jest bardzo ekscytująca i szczególnie cieszy mnie współpraca ministerstw, środowisk akademickich i rolników w sposób, który może zapewnić wszystkim zainteresowanym stronom wygraną” – dodał Hogan.
W wypowiedzi dla EURACTIV unijny związek rolników Copa-Cogeca ogłosił, że popiera wszystkie inicjatywy które mogą wzmocnić pozycję rolników i dać im możliwość wyboru spośród zindywidualizowanych technologii i technik, które lepiej pasują do ich modelu biznesowego.
„Strategia rozpatrywana przez grecki rząd jest zgodna z naszym ogólnym podejściem na szczeblu UE. Opowiadamy się za szerszą unijną strategią cyfrową dla rolnictwa, łączącą wszystkie odpowiednie polityki UE, stawiając rolników w centrum wszystkich decyzji, jeśli chodzi o precyzyjne praktyki rolnicze” – oświadczyła Copa-Cogeca.