Grecki plan cyfryzacji rolnictwa zyskuje aprobatę UE

Wyższe ceny wywierają jeszcze większą presję na rolników, którzy jednocześnie muszą zmagać się z konsekwencjami wyjątkowo trudnego lata. Źródło: Komisja Europejska

Po zakończeniu 8-letniego pakietu ratunkowego lewicowy rząd kierowany przez sojusz SYRIZA szuka sposobów na ustabilizowanie gospodarki i zapewnienie jej stałego wzrostu.

Aby odciąć się od przeszłości napędzanej oszczędnościami i poprawić konkurencyjność gospodarki, grecki rząd przedstawi wkrótce krajową strategię cyfryzacji sektora rolnego.

 

Po zakończeniu 8-letniego pakietu ratunkowego lewicowy rząd kierowany przez sojusz SYRIZA szuka sposobów na ustabilizowanie gospodarki i zapewnienie jej stałego wzrostu. Analiza przeprowadzona ostatnio przez Grecki Bank Narodowy wykazała, że ​​jeśli kraj poprawi standaryzację i warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rolno-spożywczym, dodatkowa korzyść dla gospodarki wyniesie 12,2 mld euro i przełoży się na stworzenie 200 tys. miejsc pracy.

Rewolucja w rolnictwie

Projekt „Cyfrowa transformacja greckiego rolnictwa” jest pierwszą krajową cyfrową infrastrukturą rolniczą w Europie i został opracowany przez Ministerstwo Polityki Cyfrowej, Telekomunikacji i Mediów, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa.

Wyrzucanie jedzenia przyczynia się do katastrofy klimatycznej

Co roku w Polsce marnuje się aż 9 mln ton żywności. Taka ilość wystarczyłaby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez 10 lat. Jednocześnie, marnowanie żywności przyczynia się do większych emisji gazów cieplarnianych.
 

Marnowanie żywności ma negatywny wpływ na klimat, przyczyniając się …

Zgodnie z nowym modelem realizacji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na okres po 2020 r. państwa członkowskie UE będą musiały opracować własne strategie krajowe dostosowane do ich różnych potrzeb. Komisarz UE ds. Rolnictwa Phil Hogan powiedział niedawno EURACTIV, że ​​od teraz państwa członkowskie, a nie Komisja Europejska, będą kierować precyzyjne wsparcie i finansowanie innowacji i cyfryzacji rolnictwa.

„Cyfrowa transformacja sektora rolnego to jednokierunkowa droga, w której musimy pracować wszyscy: państwo, środowisko akademickie, przedsiębiorstwa wiejskie, spółdzielnie, doradcy rolni, a przede wszystkim rolnicy, zarówno młodzi, jak i starsi, w celu stworzenia perspektywy rozwoju rolnictwa w ramach WPR po 2020 r.” – powiedział EURACTIV.com Stelios Rallis, Sekretarz Generalny ds. Polityki Cyfrowej w greckim Ministerstwie Polityki Cyfrowej.

Francuski minister: Przez zakaz stosowania glifosatu część rolników straciłaby pracę

Francuski minister rolnictwa Didier Guillaume wystąpił w obronie decyzji o odroczeniu zakazu stosowania glifosatu do 2020 r., twierdząc, że wielu rolników nie byłoby w stanie kontynuować działalności, gdyby rząd już teraz wprowadził zakaz stosowania tego środka.
 

„Gdybyśmy wyjęli spod prawa glifosat, …

Przemawiając na konferencji w Atenach zorganizowanej przez Gaia Epixeirein, grupę skupiającą rolników, sektor IT i bankowość, Rallis wyjaśnił, że dane dotyczące rolnictwa zebrane za sprawą stworzonej do tego rządowej platformy należałyby do państwa greckiego i byłyby otwarte dla wszystkich zainteresowanych stron.

„Oprócz rolników dostęp do platformy i jej danych będą miały również ośrodki naukowe i akademickie. W ten sposób platforma będzie stanowić podstawę do promowania innowacji oraz tworzenia nowych aplikacji i oprogramowania w takich dziedzinach, jak przemysł spożywczy i środowisko „- powiedział Rallis.

Jak to będzie działać?

Projekt ma na celu początkowo objęcie analizą połowy ziemi uprawnej w Grecji, czyli około 15 mln akrów i 20 najbardziej eksploatowanych upraw w kraju, w tym bawełny, zboża, ryżu, oliwek, winorośli i cytrusów.

WWF: W związku z działalnością człowieka populacja kręgowców zmniejszyła się o 60%

Według opublikowanego dziś (30 października) raportu organizacji ekologicznej WWF, sposoby, którymi ludzie żywią, napędzają i finansują nowoczesne społeczeństwa prowadzą system przyrodniczy na skraj przepaści, zagrażając podstawom, na których zbudowano światową gospodarkę.   
 

Globalna populacja ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów, w …

Platforma gromadzi dane z istniejących stacji meteorologicznych Państwowej Służby Meteorologicznej, satelitarnych systemów obserwacji Ziemi programu Copernicus oraz ze 6,5 tys. stacji naziemnych, które zostaną zainstalowane w 13 regionach kraju.

„Przy pomocy 6,5 tys. stacji naziemnych i sieci telefonii komórkowej dane związane z produkcją rolną, takie jak temperatura, powietrze, gleba i woda, są gromadzone i przekazywane na platformę” – powiedział grecki urzędnik.

Informacje zostaną następnie przekazane do bazy danych, w której będą przetwarzane w celu świadczenia odpowiednich usług w celu zaspokojenia potrzeb każdego producenta.

Szkocja: Pierwszy od 10 lat przypadek choroby szalonych krów

Szkocki rząd potwierdził w czwartek wykrycie pierwszego od dziesięciu lat przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), potocznie znanej jako choroba szalonych krów. BSE wykryto u martwej krowy z farmy w hrabstwie Aberdeenshire.
 

Jak zaznaczono, to „odizolowany przypadek”, a choroba została wykryta, zanim …

„Rolnicy będą otrzymywać SMS-em, ostrzeżenia o ekstremalnych warunkach pogodowych, a w drugim roku funkcjonowania systemu spersonalizowane informacje na temat nawadniania, nawożenia i ochrony roślin”, zauważył Rallis. Rolnicy będą mieli również dostęp do aplikacji elektronicznych, które umożliwią im elektroniczne archiwizowanie danych o uprawach, takich jak czas i ilość zużytej wody oraz czas i objętość opadów.

Rząd chce także zaangażować społeczność akademicką w informatyzację rolnictwa. Z tego powodu ministerstwo ds. polityki cyfrowej podpisało protokół ustaleń z Uniwersytetem Rolniczym w Atenach, który przewiduje szkolenie rolników w zakresie nowych technologii, w szczególności w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących rolnictwa.

Komisja i rolnicy zadowoleni z tego planu

Komisarz Hogan wydaje się być zadowolony z planów greckiego rządu i zwraca uwagę, że mogą one okazać się korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron.

Wyższe kwoty połowowe na Bałtyku

Ministrowie państw Unii Europejskiej zgodzili się w poniedziałek (15 października), aby znacznie zwiększyć kwoty połowowe dla zachodniego dorsza bałtyckiego w ramach nowych przepisów dotyczących rybołówstwa na przyszły rok, wbrew opiniom ekologów.
 

Głównym wnioskiem ze spotkania ministrów w Luksemburgu jest ochrona społeczności …

„Informatyzacja rolnictwa to ogromny potencjał poprawy konkurencyjności i zrównoważenia środowiskowego europejskiej produkcji rolnej, a tym samym zapewnia wartość dodaną i miejsca pracy w sektorze rolno-spożywczym” – powiedział EURACTIV komisarz Hogan.

„Decyzja greckiego rządu o skorzystaniu z tych możliwości jest bardzo ekscytująca i szczególnie cieszy mnie współpraca ministerstw, środowisk akademickich i rolników w sposób, który może zapewnić wszystkim zainteresowanym stronom wygraną” – dodał Hogan.

W wypowiedzi dla EURACTIV unijny związek rolników Copa-Cogeca ogłosił, że popiera wszystkie inicjatywy które mogą wzmocnić pozycję rolników i dać im możliwość wyboru spośród zindywidualizowanych technologii i technik, które lepiej pasują do ich modelu biznesowego.

To ostatnia szansa na walkę z nieuczciwymi praktykami handlowymi – ostrzega deputowany Parlamentu Europejskiego

W przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie w  Parlamencie Europejskim nad proponowaną dyrektywą w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych (UTP). Ma ona kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku braku zatwierdzenia dyrektywy może zabraknąć obecnemu parlamentowi czasu na przyjęcie odpowiedniego prawodawstwa- ostrzega europoseł z …

„Strategia rozpatrywana przez grecki rząd jest zgodna z naszym ogólnym podejściem na szczeblu UE. Opowiadamy się za szerszą unijną strategią cyfrową dla rolnictwa, łączącą wszystkie odpowiednie polityki UE, stawiając rolników w centrum wszystkich decyzji, jeśli chodzi o precyzyjne praktyki rolnicze” – oświadczyła Copa-Cogeca.