Glifosat wygrał jeszcze jedną bitwę we Francji

Glifosat

Glifosat [Patrick Pleul/Dpa]

Francuscy deputowani po raz kolejny odmówili wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu.

 

Obietnica stopniowego wycofywania glifosatu w ciągu najbliższych trzech lat nie będzie zawarta w tekście nowego prawa rolnego i żywnościowego.

Bez zmian w prawodawstwie

Francuscy deputowani, którzy głosowali w drugim czytaniu nad kompleksową reformą, która ma na celu zreformowanie stosunków handlowych w sektorze rolnym i promowanie zdrowej żywności, po raz kolejny odrzucili zatwierdzenie zakazu stosowania glifosatu.

Obietnica Emmanuela Macrona o zakazie stosowania glifosatu w ciągu najbliższych trzech lat nie została początkowa uwzględniona w projekcie ustawy rządowej. Jednak po intensyfikacji debaty o tym herbicydzie na poziomie europejskim kwestia włączenia obietnicy prezydenta do tekstu legislacyjnego została przedstawiona w debacie parlamentarnej.

Ardanowski: Rolnicy dostali już pierwsze rekompensaty z powodu tegorocznej suszy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że rolnicy otrzymali już pierwsze wypłaty rekompensat. Potwierdził, że na chwilę obecną wpłynęło ponad 28 tys. wniosków od poszkodowanych rolników.
 

Minister Ardanowski przypomniał także, że wnioski można składać do 31 października.
Poważne straty …

W maju posłowie po raz pierwszy zastosowali się do zaleceń rządu, który był przeciwny zakazowi w ramach prawa francuskiego, i odrzucił poprawki mówiące o zakazie stosowania herbicydu Monsanto.

Glifosat, który jest szczególnie obecny w środkach chwastobójczych Roundup koncernu Monsanto, był przedmiotem prawdziwej bitwy pozycyjnej na poziomie europejskim, gdzie pozwolenie na jego stosowanie zostało ostatecznie odnowione na kolejne pięć lat, ku wielkiemu niezadowoleniu szeregu państw członkowskich, w tym Francji.

Po tej kontrowersyjnej decyzji francuski prezydent zobowiązał się do szybszego wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu we Francji.

Jednak w międzyczasie sytuacja polityczna uległa zmianie. W sierpniu agrochemiczny gigant Monsanto został surowo ukarany przez amerykański sąd za to, że nie powiadomił o niebezpieczeństwie związanym ze stosowaniem produktu Roundup.

Koniec wojny o przegrzebki. Francuscy i brytyjscy rybacy zawarli ugodę

Koniec francusko-brytyjskiego sporu o prawo do połowu cenionych przez smakoszy dużych małży na wodach kanału La Manche. Stronom udało się bowiem zawrzeć ugodę w sprawie, w związku z którą dochodziło między rybakami do prawdziwych morskich bitew na kije i kamienie.
 
Spór …

We wrześniu niespodziewana rezygnacja francuskiego ministra transformacji ekologicznej, Nicolasa Hulota, rzuciła światło na ambiwalencję francuskich decyzji dotyczących środowiska i ekologii.

Wśród posłów rządzącej La République En Marche, którzy szeroko stosowali się do zaleceń rządu, ustanowienie misji parlamentarnej z 27 września w sprawie stopniowego znoszenia glifosatu powinno zapewnić skuteczne monitorowanie działań wdrażanych w światowym rolnictwie.

Poza kwestią glifosatu, ta wersja ustawy o rolnictwie i żywności zakłada szereg zmian, w szczególności eksperyment serwowania jednej wegetariańskiej potrawy tygodniowo w stołówkach szkolnych przez okres dwóch lat.