Francja gotowa interweniować w przypadku potyczek o przegrzebki

Francuski Minister Rolnictwa - Stephane Travert. Źrodło: https://www.gouvernement.fr/

Francuski Minister Rolnictwa - Stephane Travert. Źrodło: https://www.gouvernement.fr/

Wielka Brytania we wtorek (4 września) stwierdziła, że zgodziła się z decyzją Francji o wysłaniu swojej floty na kanał La Manche, gdzie brytyjskie i francuskie statki rybackie starły się w bitwie  o dostęp do wód bogatych w przegrzebki.

 

„To są wody francuskie, więc obowiązkiem Francuzów jest podjęcie wszelkich kroków, które uznają za konieczne, aby zapobiec jakiejkolwiek przemocy w tym regionie” – powiedziała rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May.

Do starcia francuskich i brytyjskich rybaków doszło w nocy z poniedziałku na wtorek (z 27 na 28 sierpnia) w pobliżu francuskiego wybrzeża. Francuzom, którzy byli w zdecydowanej przewadze, udało się zepchnąć Brytyjczyków na otwarte morze.

Francuzi w sile 40 łodzi zaatakowali mniej liczne, ale znacznie większe kutry brytyjskie przy pomocy butelek, rac, kamieni, a nawet harpunów, próbując zepchnąć Brytyjczyków na pełne morze. Domagają się oni bowiem ograniczenia przez nich połowów przegrzebków w tym rejonie i przestrzegania obowiązujących we Francji ograniczeń połowowych.

Francusko-brytyjska bitwa morska o przegrzebki

Na wodach kanału La Manche doszło do starcia francuskich i brytyjskich rybaków. Bitwa rozegrała się w nocy z poniedziałku na wtorek (z 27 na 28 sierpnia) w pobliżu francuskiego wybrzeża, a jej powodem były przegrzebki.

Brytyjscy rybacy złożyli oficjalną skargę i poprosili marynarkę o ochronę. W ich imieniu u francuskich władz miał interweniować nawet brytyjski ambasador we Francji, argumentując, że agresywne zachowanie Francuzów może zagrażać zdrowiu i życiu rybaków znajdujących się na łodziach.

Nikt nie chce powtórki starć

Rzecznik premier Wielkiej Brytanii dodała, że „nie ma planów”, aby wysłać brytyjskie okręty wojenne na wybrzeże Normandii po tym, jak rybacy z obu stron rzucali kamieniami, obrażali i taranowali się nawzajem.

„Zarówno my, jak i Francja potępiliśmy te zachowania i naszym priorytetem jest zapobieganie dalszym incydentom” – powiedziała rzeczniczka.

Brytyjscy i francuscy przedstawiciele przemysłu rybnego przeprowadzą w środę w Londynie rozmowy mające na celu uniknięcie wszelkich nowych konfrontacji.

Francuski minister rolnictwa i żywności Stephane Travert powiedział w telewizji CNews, że francuska marynarka „jest gotowa interweniować w przypadku starć”.

Brexit katalizatorem potyczek

Stawką jest dostęp do bogatych zasobów drogocennego przysmaku w pobliżu wód u ujścia Sekwany. Francuskie łodzie mogą tam łowić tylko od października do maja w celu ochrony ławicy przegrzebków. Ale umowa sprzed kilku lat zwalnia brytyjskie łodzie o długości krótszej niż 15 metrów (50 stóp) od takich ograniczeń.

Podpisanie umowy handlowej między UE a Mercosur znów się opóźni?

Unia Europejska oraz zrzeszający kilka krajów Ameryki Łacińskiej Wspólny Rynek Południa (Mercosur) już ponad dwie dekady negocjują warunki zawarcia umowy o wolnym handlu. Choć do osiągnięcia porozumienia wydaje się być bardzo blisko, wciąż obie strony różni wiele kwestii. Głównie produkcja …

Francuscy rybacy chcą, aby ta luka prawna została rozwiązana. Ich przedstawiciele prawdopodobnie będą naciskać na będzie obowiązywać całkowity zakaz połowów dla wszystkich łodzi w sezonie letnim.

Mike Park, dyrektor wykonawczy Szkockiego Stowarzyszenia Producentów Białych Ryb (Scottish White Fish Producers Association) powiedział, że „trudno być optymistycznym” co do perspektyw takiego porozumienia.

„Mamy nadzieję, że uda nam się zawrzeć porozumienie, ale to zależy od Francuzów, ponieważ odrzucili warunki, które mieliśmy w poprzednich latach” – powiedział Park.

„Będziemy musieli popracować nad tym, ponieważ ta sytuacja nie może się powtórzyć, nie możemy pozwolić na takie starcia”, powiedział Travert. Według niego potrzebna jest nowa umowa, aby zapewnić „zrównoważone i skuteczne zarządzanie zasobami przegrzebków”. Powiedział jednak, że brytyjscy rybacy nie powinni spodziewać się oddzielnej umowy z Francją, ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej w marcu przyszłego roku.

Travert dodał, że „napięcia wzrastały”, wraz ze zbliżającą się datą brexitu. „Chcemy globalnego porozumienia i nie chcemy, aby rybołówstwo było traktowane oddzielnie, ponieważ połowy nie powinny być zmienną w celu dostosowania brexitu” – powiedział.