Europejskie porozumienie w sprawie nawozów pochodzących z recyklingu

źródło: Amazone za AgroNews.com.pl

Jak informuje partner medialny EURACTIV francuski Journal de l’environnement, Komisja Europejska doszła do porozumienia z państwami członkowskimi UE w sprawie stosowania nawozów organicznych i odpadowych. Jego celem jest ograniczenie stosowania nawozów chemicznych w Europie.

 

Nowe prawodawstwo zostało zaproponowane przez Komisję Europejską w marcu 2016 r. w ramach pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym. W szczególności wprowadza ograniczenia zanieczyszczeń, takie jak 60 miligramów na kilogram dla kadmu (granica ta będzie dalej poddawana przeglądowi w ciągu czterech lat), zarówno dla nawozów fosforowych, jak i organicznych.

Ponadto nawozy o zawartości mniejszej niż 20 mg/kg będą mogły korzystać z etykiety informującej o niskiej zawartości kadmu.

Tsipras: Cięcia unijnych funduszy to prezent dla przeciwników UE

Ateny będą sprzeciwiać się proponowanym cięciom polityki rolnej i spójności po roku 2020, ponieważ będzie to „prezent” dla populistycznych sił przeciwko UE – stwierdził grecki premier Alexis Tsipras 13 grudnia na posiedzeniu Rady UE.
 

Podczas dyskusji na temat wieloletnich ram finansowych …

Limit 60 mg/kg został jednak przez Bérénice Dupeux z European Environmental Bureau (EEB) określony jako „szokująco wysoki”. Działaczka uważa, że oznacza to po​​stawienie „interesów gospodarczych przed zdrowiem obywateli i naszego środowiska” oraz „zwiększy zawartość kadmu w glebach i przyczyni się do zanieczyszczenia mórz”. Parlament Europejski poparł także dolną granicę, wynoszącą 20 mg/kg.

30 procent całości?

Wszystkie te środki zostały ogłoszone w celu ograniczenia „produkcji odpadów, zużycia energii i szkód środowiskowych” – oświadczyła Komisja Europejska w komunikacie prasowym. Ich przyjęcie pozwoli również stworzyć nowy rynek ponownego wykorzystywania surowców.

KE zamraża unijne dotacje dla przedsiębiorstw związanych z premierem Czech

Komisja Europejska zdecydowała o zawieszeniu dotacji dla przedsiębiorstw związanych z premierem Czech Andrejem Babiszem. Chodzi o potencjalny konflikt interesów i nieuprawnione czerpanie dochodów ze spółek, którmi Babisz zarządzał przed objęciem urzędu.
 
Decyzja KE jest wynikiem nagromadzenia niejasności wokół wielkiego czeskiego holdingu …

Według szacunków Komisji Europejskiej, bioodpady – dodawane do osadów ściekowych, mączki mięsnej i kostnej lub obornika – mogą zastąpić 30 proc. nawozów nieekologicznych, podczas gdy UE importuje około 6 milionów ton fosforanów rocznie.

Nowe przepisy już w 2022 roku?

Chociaż umowa musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę, oczekuje się, że wejdzie ona w życie od 1 stycznia 2022 r.

Obecnie jedynie nawozy nieorganiczne, wydobywane z kopalń lub produkowane chemicznie, mogą być swobodnie sprzedawane w Unii Europejskiej. Tylko 5 proc. bioodpadów jest poddawanych recyklingowi i ponownie wykorzystywanych jako nawóz.