Dania stawia ogrodzenie na granicy z Niemcami, aby zatrzymać ASF

Dzik, źródło: pixabay:nidan

Dzik, źródło: pixabay/nidan

Duńskie ministerstwo środowiska i żywności, któremu podlegają sprawy związane z rolnictwem, poinformowało o rozpoczęciu budowy ogrodzenia na granicy z Niemcami. Ma ono chronić kraj przed dzikami zakażonymi afrykańskim pomorem świń (ASF).

 

Władze w Kopenhadze boją się, że przenoszony przez dziki wirus ASF może zagrozić hodowlom świń, która jest ważną gałęzią duńskiej branży rolnej. „Mamy 11 mld dobrych powodów, aby uczynić wszystko, by powstrzymać rozprzestrzenienie się ASF na na Danię” – powiedział minister środowiska i żywności Jakob Ellemann-Jensen.

Według danych resortu eksport duńskiej wieprzowiny (głównie na rynki poza UE) wart jest ok. 1,47 mld euro rocznie. Ogrodzenie, którego budowę sfinansuje ministerstwo ma mieć łączną długość 70 km. Jego budowa powinna się zakończyć jesienią bieżącego roku.

Międzyrządowe rozmowy Polski i Niemiec o ASF i WPR

W ramach XV konsultacji polsko-niemieckich, które odbyły się 2 listopada w Warszawie przeprowadzone zostały rozmowy ministrów rolnictwa z Polski i Niemiec.
 

Polskiemu zespołowi przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, a stronie niemieckiej minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Julia Klöckner. Tegoroczne, …

ASF w Polsce i w Belgii

W graniczących z Danią Niemczech nie zanotowano jeszcze żadnego przypadku ASF, ale Niemcy obawiają się zaistnienia wirusa na ich terenie, ponieważ stwierdzono go już na terenie Polski, a ogniska wirusa dzieli od niemieckiego granicy tylko ok. 350 km. Niemcy, które obok Francji są jednym z największych producentów wieprzowiny w UE, bardzo poważnie traktują informacje o sytuacji epidemiologicznej w polskich chlewniach i hodowlach.

Co więcej, kilkadziesiąt przypadków ASF zanotowano także w styczniu w Belgii, choć wirus aktywny jest głównie w Europie Wschodniej i Środkowowschodniej. Dania chce być więc gotowa zanim zagrożenie pojawi się w Niemczech. Duńczycy tylko z tym krajem mają granicę lądową. „Możemy już ruszać pełną parą z budową ogrodzenia. Owo ogrodzenie oraz zwiększony odstrzał dzików mają zminimalizować zagrożenie, że ASF rozniesienie się także na Danię” – mówił minister Ellemann-Jensen.

Dania prowadzi także specjalne szkolenia kryzysowe swoich służb sanitarnych. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono także czterodniowy testy mechanizmów awaryjnych na wypadek wykrycia ognisk ASF na terenie kraju.

Jak Polska walczy z ASF?

Walka z ASF (afrykańskim pomorem świń) trwa od połowy lutego 2014 r. Choroba ma istotne znaczenie dla gospodarki, bo wpływa na obrót mięsem wieprzowym. W jej wyniku ceny trzody chlewnej są dziś rekordowo niskie. Aby zahamować ASF, rząd zapowiedział masowy …