Nutri-score: Czechy krytykują skalę wartości spożywczej żywności

Czechy, żywność, jedzenie, warzywa, owoce, unia europejska

„Nutri-score”, to system zamieszczanej na etykietach produktów informacji o wartości odżywczej, przedstawionej w skali od A do E. / Foto via unsplash [@sharonp]

Czeskie Ministerstwo Rolnictwa sprzeciwia się systemowi „nutri-score”, czyli zamieszczanej na etykietach produktów informacji o wartości odżywczej, przedstawionej w skali od A do E. Zdaniem resortu taka ocena jest zbyt uproszczona, ponieważ nie uwzględnia wielkości porcji i ogólnego składu żywności.

 

 

„Może ona też dyskryminować wysokiej jakości i tradycyjną żywność o składzie określonym przez prawo”, stwierdził rzecznik ministerstwa w komentarzu dla EURACTIV.cz.

Krytyczna wobec skali nutri-score jest również Czeska Izba Spożywcza. Według niej powinno się uwzględniać takie czynniki jak chociażby wielkość porcji. „System ten promuje dietę roślinną, która zawiera więcej użytecznych składników, ale nie uwzględnia zawartości składników naturalnie toksycznych lub antyodżywczych albo białek niekompletnych”, napisano w dokumencie, do którego dotarła Czeska Agencja Prasowa (ČTK).

Czeska Izba Spożywcza zaproponowała, aby system można byłoby wykorzystywać do porównywania produktów spożywczych, ale tych należących do tej samej kategorii. Podkreśliła również, że jeśli skala zostanie przyjęta i trafi na etykiety sprzedawanych w Czechach produktów, powinna również uwzględniać sposób przygotowania żywności – na przykład smażenie na głębokim tłuszczu.

Pojawiają się jednak także głosy przychylne nowej skali. Prezes Czeskiej Konfederacji Handlu i Turystyki Tomáš Prouza uważa system nutri-score za użyteczne narzędzie. „Gdybyśmy się lepiej odżywiali, bylibyśmy zdrowsi. Skala wartości odżywczych może nam w tym pomóc”, ocenił.