Czechy: Będą cięcia unijnych dotacji dla dużych rolniczych firm?

kombajn, pole, rolnictwo

Około 80 proc. środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trafia do tych 20 proc. rolników, którzy posiadają największe gospodarstwa. / Zdjęcie: Pixabay [EndreF]

Ustępujący czeski rząd Andreja Babiša w ostatnich latach walczył o utrzymanie przez UE subsydiowania dużych przedsiębiorstw z sektora rolnego. Przyszły gabinet chce natomiast ograniczyć unijne dotacje dla koncernów, tak, aby więcej środków trafiało do małych i średnich gospodarstw.

 

 

„Popieramy ograniczenie dotacji dla największych firm”, napisano w umowie koalicyjnej, podpisanej przez konserwatywną koalicję SPOLU, ugrupowanie Burmistrzowie i Niezależni (STAN) oraz Partię Piratów.

Do największych beneficjentów unijnych funduszy należał dotychczas czeski holding Agrofert, którego rzeczywistym właścicielem jest Andrej Babiš. Według badania opublikowanego w maju przez Parlament Europejski Agrofert i spółki od niego zależne otrzymują z UE około 30 mln euro rocznie.

Rolnictwo węglowe: Rolnicy są zainteresowani, ale stawiają warunki

Rolnictwo węglowe jest metodą, zmierzającą do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Przyszły gabinet zapowiada zmianę stanowiska Czech ws. WPR

Problem niewłaściwej dystrybucji unijnych środków i w efekcie nadmiernego wspierania dużych przedsiębiorstw dotyczy jednak nie tylko Czech. Około 80 proc. środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej trafia do tych 20 proc. rolników, którzy posiadają największe gospodarstwa.

I tak już złagodzono propozycję poprzedniej Komisji Europejskiej wprowadzenia limitów unijnych dopłat bezpośrednich w rolnictwie. Czechy do tej pory zdecydowanie sprzeciwiały się jakimkolwiek ograniczeniom dotacji unijnych dla dużych firm. Przyszły rząd ma jednak odmienny pogląd na tę kwestię.

„Zrewidujemy czeskie stanowisko w kwestii Wspólnej Polityki Rolnej UE”, zapewniły partie w wydanym oświadczeniu.

Brytyjscy rolnicy chcą walczyć ze zmianami klimatu. “To ekscytujące wyzwanie”

Aby brytyjskie rolnictwo osiągnęło neutralność węglową w ciągu najbliższych 20 lat, potrzebne są działania mające na celu poprawę efektywności wykorzystania zasobów.

Unia powinna ograniczyć dotacje dla gospodarstw?

Nowa reforma WPR prawdopodobnie nie zmusi państw do ograniczenia finansowania – będzie to dobrowolna decyzja. Głosowanie nad nową WPR odbędzie się podczas sesji plenarnej w przyszłym tygodniu (22-25 listopada). Reforma wejdzie w życie w 2023 roku.

Czeska eurodeputowana Veronika Vrecionová z koalicji SPOLU jest zdania, że UE powinna w kolejnych latach stopniowo ograniczać płatności bezpośrednie dla gospodarstw. W niedawnej debacie zorganizowanej przez EURACTIV.cz wyraziła opinię, że UE powinna przyznawać dotacje tylko na takie działania, jak ochrona środowiska czy rozwój obszarów wiejskich.