Czechy: Obrońcy środowiska apelują do rządu o zmiany w planie dla rolnictwa

Czechy-rolnictwo-krajowy-plan-strategiczny-WPR-babisz-Toman-bruksela-komisja-europejska

W krajowych planach strategicznych każdy kraj UE określa sposoby realizacji celów UE w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska. / Foto via unsplash [Julian Hochgesang]

Czeskie organizacje na rzecz ochrony środowiska wzywają nowy rząd do wprowadzenia zmian w projekcie Krajowego Planu Strategicznego dla rolnictwa, który powinien zostać przedłożony Komisji Europejskiej w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

 

 

„Prosimy o odrzucenie propozycji planu strategicznego WPR napisanego przez poprzedni rząd, który znajdował się w potencjalnym konflikcie interesów”, napisały organizacje ekologiczne we wspólnym liście skierowanym do nowego ministra rolnictwa Zdenka Nekuli.

PE zatwierdził reformę wspólnej polityki rolnej. "To bardzo dobry dzień dla polskich rolników"

Reforma zakłada więcej przyjaznych dla środowiska praktyk rolniczych.

Czechy: Konflikt interesów premiera Babisza

Zarówno były premier Andrej Babiš, jak i były minister Miroslav Toman, zostali objęci przez Komisję Europejską dochodzeniem w sprawie rzekomego konfliktu interesów, wynikającego z ich aktywności w branży rolno-spożywczej, wiążącej się przede wszystkim z należącym do Babiša koncernem Agrofert. O ile Toman został oczyszczony z podejrzeń, to w przypadku Babiša stwierdzono konflikt interesów.

Organizacje zajmujące się ochroną klimatu, w tym Hnutí DUHA – Friends of the Earth CZ, ostrzegają, że strategiczny plan opracowany przez były rząd nie ochroni czeskiej przyrody przed szkodliwymi skutkami zmiany klimatu i spadku bioróżnorodności oraz nie pozwoli na utrzymanie żyzności gleby.

W krajowych planach strategicznych każdy kraj UE określa sposoby realizacji celów UE w zakresie rolnictwa i ochrony środowiska. Zatwierdzenie tych planów przez Komisję Europejską to warunek wypłaty funduszy w ramach WPR.

Rzecznik resortu rolnictwa potwierdził, że dotychczasowy plan strategiczny zostanie nieco zmieniony, bo zostaną do niego dodane zapisy z umowy koalicyjnej nowego rządu. Ministerstwo chce zdążyć przedstawić plan w terminie, a zatem do końca roku. Natomiast w styczniu Czechy zamierzają wysłać KE dodatkowe dokumenty.

Nekula zostanie oficjalnie zaprzysiężony na ministra w styczniu 2022 r., ponieważ z powodu diagnozy COVID-19 nie był w stanie wziąć udziału w zaprzysiężeniu rządu.