Mniej cukru w napojach bezalkoholowych

//źródło: flickr

W latach 2000-2015 dzięki działalności Europejskiej Organizacji Producentów Napojów Bezalkoholowych UNESDA, udało się doprowadzić do zredukowania ilości kalorii w napojach bezalkoholowych o 12 proc. Organizacja chce przyspieszyć ten proces i do 2020 r. zmniejszyć kaloryczność o kolejne 10 proc.

„Szacuje się, że 25 proc. dzieci w wieku szkolnym już walczy z nadwagą, a więcej niż 60 proc. dzieci przed osiągnięciem dojrzałości płciowej będzie otyłych w dorosłości”-powiedział na początku b.r. dr Gauden Galea, dyrektor oddziału chorób niezakaźnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Unia Europejska zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia przeciwstawia się szkodliwej dla ludzkiego zdrowia praktyce dosładzania pokarmów i jest zaangażowana w propagowanie zdrowych nawyków żywnościowych, regularnej aktywności fizycznej i ograniczania spożywanych kalorii szczególnie w słodkich napojach bezalkoholowych.

Unijne dofinansowanie na owoce, warzywa i mleko dla uczniów także w nadchodzącym roku szkolnym

W związku z rosnącym od kilku lat  zjawiskiem otyłości u  dzieci, KE postanowiła dokonać zmian  w  dotychczas działających unijnych  programach „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole”.
Wczoraj (1 sierpnia) przyjęto kolejną edycję programu, który zapewni uczniom szkół podstawowych …

Opodatkowanie cukru, soli i tłuszczów?

Niektóre państwa w tym Polska wprowadziły podatki na produkty o wysokiej zawartości cukru, soli i tłuszczów. Eksperyment przyniósł zadowalające efekty i zachęcił konsumentów do zmiany nawyków żywieniowych. Praktyka miałaby zostać przyjęta także w innych krajach.

Żywność: etykiety jak światła sygnalizacyjne?

W UE mogą pojawić się nowe zasady oznakowania wartości odżywczych na produktach żywnościowych. Popularność zdobywa projekt wzorowany na światłach drogowych, który miałby pomagać Europejczykom podejmować lepsze decyzje żywieniowe.
 

Część państw europejskich stosuje system etykiet żywności, gdzie kolorami oznaczono zaspokojenie poszczególych  elementów …

Eksperci apelują, że podniesienie podatków może mieć jednak odwrotny rezultat, skłaniając obywateli do kupna tańszej żywności o obniżonej wartości odżywczej. KE zaznaczyła, że podatki nałożone na tę grupę produktów doprowadzą także do zwiększenia „papierkowej roboty”, szczególnie w sytuacji, gdy opłata nałożona jest na konkretne składniki lub gdy warunki określające opodatkowanie będą niejednoznaczne.