Parlament Europejski chce zakończenia chowu klatkowego w UE

chów klatkowy, Parlament Europejski, komisja europejska, End the Cage Age, zwierzęta, rolnictwo, dobrostan zwierząt

Celem inicjatywy jest wprowadzenie zakazu niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich. “End the Cage Age” wzywa Komisję Europejską do  zakazu stosowania klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi oraz macior. / Foto via unsplash [@suzanne_tucker]

Europejska inicjatywa obywatelska „Koniec Epoki Klatek – End the Cage Age”, została poparta wczoraj (10 czerwca) w Parlamencie Europejskim. Europarlamentarzyści zaapelowali do Komisji Europejskiej o przygotowanie przepisów zabraniających chowu klatkowego w UE od 2027 r.

 

 

Rezolucję poparło 558 europosłów, 37 było przeciwnych, a 85 wstrzymało się od głosu.

Zanim inicjatywa obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age”, wzywającą Komisję Europejską do zakazania chowu klatkowego w hodowli zwierząt w państwach UE trafiła do Parlamentu Europejskiego, podpisało się pod nią ponad 1,4 mln osób w państwach UE. Wymagany próg podpisów został odnotowany w 18 państwach członkowskich. “End the Cage Age” to inicjatywa zarejestrowana w 2018 r.

Jej celem jest wprowadzenie zakazu niehumanitarnego traktowania zwierząt gospodarskich. “End the Cage Age” wzywa Komisję Europejską do  zakazu stosowania klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, kur niosek hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi oraz macior.

Inicjatorzy domagają się zakazu legowisk dla karmiących loch oraz indywidualnych zagród dla cieląt, o ile zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone w danym państwie członkowskim.

Koniec chowu klatkowego: Apel o skończenie z cierpieniem zwierząt

Apel wsparło również ponad 140 naukowców, którzy w marcu br. złożyli list otwarty do Komisji Europejskiej. Naukowcy podkreślili, że w Unii Europejskiej ponad 300 mln zwierząt hodowlanych jest zamkniętych w klatkach.

„Badania naukowe pokazują, że klatki mają z natury poważne wady z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, a ich stosowanie jest niezgodne z traktatem uznającym zwierzęta za istoty czujące”, napisali sygnatariusze pisma.

Eksperci postulowali przede wszystkim, aby całkowicie wygasić chów klatkowy zwierząt w krajach Unii Europejskiej i przejść na systemy alternatywne, które już istnieją i są opłacalne – na przykład zastępować indywidualne kojce dla cieląt, które źle wpływają na ich rozwój, miejscami przeznaczonymi dla małych, stabilnych grup tych zwierząt.

Co w rezolucji przegłosował Parlament Europejski?

Wczoraj (10 czerwca) europosłowie zagłosowali za rezolucją wzywającą Komisję do opracowania przepisów, które za sześć lat zakażą w UE hodowli klatkowej. Według europosłów zaprzestanie stosowania klatek powinno odbywać się stopniowo i opierać na indywidualnym podejściu do każdego gatunku, a UE powinna zapewnić rolnikom okres przejściowy, wsparcie doradcze i szkoleniowe oraz odpowiednie rekompensaty i zachęty finansowe, które przekonają ich do zmiany metod produkcji.

To jednak nie koniec postulatów PE. W rezolucji zawarto stwierdzenie, aby Komisja przyjęła takie same standardy wobec produktów importowanych z państw trzecich, tak żeby zapewnić, że trafiające na unijny rynek mięso czy jaja także nie pochodzą z chowu klatkowego. Politycy wezwali też KE do wprowadzenia całkowitego zakazu dla karmienia kaczek i gęsi siłą. „Niepotrzebnego okrucieństwa”, podkreślono.