Brytyjscy rolnicy obawiają się amerykańskiej presji po brexicie

źródło: publicdomainpictures.net, fot. George Hodan

źródło: publicdomainpictures.net, fot. George Hodan

W przypadku bezumownego brexitu, brytyjski rząd nie powinien spieszyć się z zawarciem umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, twierdzi w rozmowie z EURACTIV.com urzędnik z Brytyjskiego Związku Rolników.

 

„Myśl, że sytuacja kiedy mamy bezumowny brexit i szukamy ratunku w umowie z państwem, takim jak USA, może tylko skomplikować nasze problemy” – powiedział Nick von Westenholz, dyrektor ds. wyjścia z UE odpowiedzialny za handel międzynarodowy w Brytyjskim Związku Rolników.

Według Westenholza Wielka Brytania znajdzie się pod silną presją Stanów Zjednoczonych, by po brexicie otworzyć swoje drzwi dla nowej genetycznie zmodyfikowanej żywności.

Porozumienie Rolnicze – nowe forum dialogu całego sektora żywnościowego

Rozwój polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich – to cele Porozumienia Rolniczego, nowej instytucji utworzonej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent zainaugurował wczoraj jej działalność.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Porozumienie Rolnicze ma służyć społecznościom wiejskim, rolnikom, przedsiębiorcom …

„Nie ma żadnych wątpliwości, że rząd USA i przemysł tego kraju będą tego oczekiwać”, powiedział Westenholz w trakcie londyńskiego wydarzenia zorganizowanego przez EURACTIV 25 lutego.

„Wyraźnie uważają, że podejście UE do kwestii sanitarnych, takich jak GMO, jest nieuzasadnione. Woleliby, by UE miała inne podejście i w trakcie negocjacji będą starali się przekonać Wielką Brytanię do jego zmiany”- dodał.

Brytyjski sekretarz środowiska Michael Gove zasugerował, że żywność genetycznie modyfikowana będzie nadal zakazana w Wielkiej Brytanii po wyjściu przez nią z UE. Ale jego publiczne oświadczenia w tej sprawie były celowo niejasne, aby nie zagrażać przyszłym porozumieniom handlowym z USA.

Były konserwatywny deputowany Neil Carmichael, który sprzeciwiał się Brexitowi, twierdzi z kolei, że Londyn powinien ostrożnie podejść do przyszłych rozmów handlowych w kwestiach takich jak żywność modyfikowana genetycznie.

Włochy: Wspólna Polityka Rolna daje szanse kobietom

Fundusze pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przyczyniły się do zmodernizowania rodzinnego przedsiębiorstwa w południowych Włoszech, informuje partner serwisu EURACTIV Sicilia Agricoltura w swoim raporcie.
 
Kraina gwiazd i opuncji
Anna Savasta i jej szwagierka Marinella Romano prowadzą małe gospodarstwa rolne w …

„Sądzę, że ważne jest, by Zjednoczone Królestwo opuściło UE, ale rozumiemy, że inne kraje, z którymi musimy negocjować, będą miały na nas duży wpływ i musimy wziąć to pod uwagę. Szczególnie chodzi tu o Stany Zjednoczone” – powiedział na wydarzeniu organizowanym przez EURACTIV.

USA „są w stanie wyprzedzić nas w tak wielu różnych obszarach  że, naprawdę ważne jest, abyśmy zrozumieli skalę niebezpieczeństwa i nie zawierali umowy handlowej w pośpiechu i niezupełnie świadomi co może ona przynieść”, ostrzegł Carmichael.