Afrykański pomór świń wciąż niebezpieczny w Europie

Świnie [SHUTTERSTOCK]

Afrykański pomór świń (ASF) wciąż zakaża zwierzęta w Europie. Choroba ta zmusiła właśnie bułgarskie i rumuńskie służby weterynaryjne do uboju wielu tysięcy zwierząt, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii. Oba państwa wzajemnie oskarżają się o niewystarczające działania na rzecz walki z wirusem. ASF wciąż jest aktywny w Polsce. Na epidemii stracą konsumenci, ponieważ wzrosną ceny mięsa.

 

Bułgarię dotknęła plaga afrykańskiego pomoru świń (ASF), co zmusiło służby weterynaryjne do uboju 130 tys. zwierząt w celu walki z epidemią. Dalsze działania zapobiegawcze spotkały się z oporem bułgarskich hodowców z powodu wielkich strat finansowych. Premier Bułgarii Bojko Borisow zapewnił jednak rolników, że otrzymają rządową rekompensatę w zamian za dobrowolną zgodę na dalsze wybijanie świń.

Luksemburg stawia płot na granicy z Belgią

Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska w Luksemburgu poinformowało dziś o zamiarze budowy ogrodzenia na 8-kilometrowym odcinku granicy z Belgią, które ma zapobiec  przedostawaniu się dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń (ASF).
 

Luksemburczycy dołączają tym samym do Duńczyków, którzy ogłosili w styczniu wdrożenie …

Bułgaria obwinia Rumunię

Borisow odwiedził bułgarskie miasto Pazardżik, aby uspokoić nastroje wśród hodowców.  Jednocześnie oskarżył sąsiednią Rumunię o przyczynienie się do rozprzestrzeniania się ASF ze względu na lekceważące podejście do epidemii. Rumuńskie ministerstwo spraw zagranicznych odniosło się z niezadowoleniem do słów bułgarskiego premiera.

W lipcu zgłoszono 300 nowych ognisk na terenie Rumunii. Jednak nie jest to pierwsza taka sytuacja. W ubiegłym roku doszło do uboju 70 tys. zwierząt wskutek fali zakażeń w południowo-wschodniej części kraju. Skrytykowano wówczas lokalne władze za niepodjęcie skutecznych działań zapobiegawczych pomimo ostrzeżeń o rozprzestrzenianiu się wirusa.

Dlaczego Polska planuje zbudować 1200-kilometrowy płot na wschodniej granicy?

Polski rząd ma zbudować ogrodzenie na wschodniej granicy do 2020 r., by skutecznie zwalczać pomór świń. Celem płotu ma być zapobieganie przedostawaniu się dzików na terytorium kraju. Eksperci nie są zgodni co do słuszności tego rozwiązenia, podaje Ouest-France, partner …

Minister rolnictwa Rumunii Petre Daea wydał rozkaz spalenia plonów przy siedliskach dzików (nosicieli wirusa ASF), aby ograniczyć ryzyko występowania kolejnych przypadków choroby. Hodowców w obu państwach martwi perspektywa wysokich strat materialnych, związanych zarówno z dalszym wybijaniem zwierząt, jak i utratą plonów. Ministrowie rolnictwa w obu państwach zapewniają jednak o wsparciu dla rolników.

W ostatnich dniach epidemia ASF nasiliła się także w Polsce. W ostatnich dniach poinformowano o stwierdzeniu 35 nowych ognisk choroby. Łącznie zakażonych jest 30 tys. świń, z czego 12 tys. już wybito. Ponadto znaleziono 1,5 tys. dzików dotkniętych chorobą, które są głównymi roznosicielami ASF. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski obwinił ekologów o obecną sytuacje, argumentując że protesty dotyczące zimowego sanitarnego odstrzału dzików przyczyniły się do powstawania nowych ognisk choroby.

Jak Polska walczy z ASF?

Walka z ASF (afrykańskim pomorem świń) trwa od połowy lutego 2014 r. Choroba ma istotne znaczenie dla gospodarki, bo wpływa na obrót mięsem wieprzowym. W jej wyniku ceny trzody chlewnej są dziś rekordowo niskie. Aby zahamować ASF, rząd zapowiedział masowy …

Globalne zagrożenie

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla człowieka. Wirus pierwszy raz dotarł do Europy w 1957 r., ale udało się go zwalczyć w latach 90. XX wieku. Zwiększony transport zwierząt gospodarczych przyczynił się jednak do powrotu choroby. W 2007 r. doszło do nagłego wybuchu epidemii w Gruzji, co spowodowało rozprzestrzenienie się wirusa do innych krajów europejskich i azjatyckich. Od tego czasu choroba powraca ze zmienną częstotliwością we wschodniej Europie, włącznie z Polską.

W wyniku epidemii ASF tylko w ostatnich kilku latach służby weterynaryjne zmuszone były do wybicia wielu milionów świń na całym świecie. Jednym z państw, które najbardziej ucierpiały w związku z ASF są Chiny, które tylko w 2018 r. zmniejszyły produkcję wieprzowiny o 20 proc., w wyniku czego wzrosło spożycie innych rodzajów mięs.

Państwa azjatyckie już zmagają się z problemem wzrostu cen wieprzowiny. Europa jeszcze nie odczuła gwałtownego wzrostu cen, jednak dalsze rozprzestrzenianie się zarazy może do tego doprowadzić.

Dania stawia ogrodzenie na granicy z Niemcami, aby zatrzymać ASF

Duńskie ministerstwo środowiska i żywności, któremu podlegają sprawy związane z rolnictwem, poinformowało o rozpoczęciu budowy ogrodzenia na granicy z Niemcami. Ma ono chronić kraj przed dzikami zakażonymi afrykańskim pomorem świń (ASF).
 

Władze w Kopenhadze boją się, że przenoszony przez dziki wirus …

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.