Belgia: Piwna stolica Europy stanie się winiarską potęgą?

Wino. Źródło - Komisja Europejska

Wino. Źródło - Komisja Europejska

Zmiany klimatyczne wywierają ogromny wpływ na europejskich producentów wina, ale skutki nie zawsze są negatywne. Belgijska branża winiarska prężnie się rozwija właśnie dzięki ociepleniu temperatury.

 

Ocieplenie klimatu zwiększa produkcję wina na północy Europy. W Belgii wzrosła ona od 2006 r. prawie pięciokrotnie, co pokazują rządowe statystyki. Wzrasta jednocześnie ilość ziemi przeznaczanej pod uprawę winogron.

Ale chodzi nie tylko o wielkość produkcji, lecz oczywiście również o smak wina.

Wino belgijskie coraz lepiej smakuje

„20 lat temu mieliśmy wina smakujące cytrusami, cytryną i trochę grejpfrutem. Dziś mamy już wina, którym bliżej do egzotycznych smaków – liczi czy ananasa. To jest wielki postęp” – mówił agencji Reutera jeden z właścicieli winnicy Domaine de Mellemont Etienne Rigo. „20 lat temu produkowaliśmy o wiele lżejsze wina. Dziś nasze wina są pełniejsze, mają dłuższy finisz oraz o wiele dłuższą trwałość” – dodawał.

Jak pokazują dane belgijskiego ministerstwa gospodarki, 12 lat temu winnice zajmowały w Belgii powierzchnię zaledwie 72 hektarów. W ubiegłym roku obszar, na jakim hoduje się winorośle to już 343 hektary. To wciąż o wiele mniej niż w sąsiedniej Francji, ale Belgia dopiero debiutuje na rynku winiarskim. Dotąd państwo to o wiele szerzej znane było ze swoich mocnych piw.

Błędne koło zmian klimatu dla rolnictwa

Z jednej strony zmiany klimatyczne oddziałują na rolnictwo, z drugiej użytkowanie gruntów rolnych przyczynia się do ocieplania klimatu. Dodatkowo ocieplające się wskutek zmian klimatu gleby uwalniają coraz większe ilości węgla do atmosfery. Samoistnie.
 

Wzrastająca temperatura powietrza powodować będzie zwiększanie emisji węgla …

Ocieplenie klimatu służy belgijskim winom

Zdaniem badającego na brukselskim Uniwersytecie VUB zmiany klimatyczne Wima Thiery’ego, widać wyraźny schemat zmian. „Niektóre śródziemnomorskie regiony, które słynęły z uprawy winorośli, teraz przestają mieć ku temu aż tak dobre warunki. W przyszłości te warunki będą się dalej pogarszać, aż w końcu w niektórych miejscach uprawa winorośli stanie się zupełnie niemożliwa” – mówi Thiery. Jak dodaje, „zamiast tego regiony na północy Europy, np. Belgia, staną się w przyszłości lepszym miejsce do uprawy winorośli i zakładania winnic.”

Ale są też minusy tej sytuacji. Jak przypomina Thiery, zmiany klimatyczne to nie tylko podniesienie się średniej temperatury, ale także coraz bardziej nieprzewidywalna i gwałtowna pogoda, co z kolei bardzo szkodzi rolnictwu.

Na szczęście większość zmian następuje stopniowo. Dla położonej 40 km od Brukseli winnicy Domaine de Mellemont oznacza to na razie wzrost produkcji, poprawienie się walorów smakowych wina i wcześniejsze zbiory.

Robotnicy w tym regionie zwykli nazywać winobranie „Zbiorami na Wszystkich Świętych”, ponieważ następowały one pod koniec października, czyli krótko przed tym świętem. „W tym roku planujemy jednak zbiory o wiele wcześniej – we wrześniu lub na początku października” – mówi Rigo.

Jeśli go spytać o obserwowane w ostatnich latach zmiany klimatu, odpowiada, że „woli skupiać na ich pozytywnej stronie”. „Belgijskie winiarstwo to wciąż młode zjawisko. Powiedzmy, że jesteśmy dopiero w okresie dojrzewania. Zwłaszcza jeśli chodzi o różnorodność hodowanych szczepów czy warunki do ich uprawy. Ale myślę, że w najbliższych latach dojdziemy do naprawdę znakomitych rezultatów” – podkreśla Rigo.

Większość państw UE za unijnym wsparciem rolników poszkodowanych suszą

Polski wniosek o unijną pomoc dla polskich rolników w związku z suszą poparło wczoraj (16 lipca) 16 państw członkowskich. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił ten wniosek podczas spotkania z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem przed rozpoczęciem obrad Rady UE.