Norbert Lins: UE nie powinna zmniejszać wydatków na rolnictwo

Norbert Lins, przewodniczący komisji ds. rolnictwa Parlamentu Europejskiego

Norbert Lins, fot. Martin Kraft CC BY-SA 3.0 [Wikipedia]

„Zanim będziemy dyskutować na forum Parlamentu o szczegółach Wspólnej Polityki Rolnej na kolejne lata, powinniśmy wiedzieć, ile realnie będzie na nią pieniędzy” – mówi w rozmowie z EURACTIV.pl Norbert Lins*.

 

Karolina Zbytniewska, EURACTIV.pl: Jak zmieni się Wspólna Polityka Rolna (WPR) w nowym budżecie unijnym na lata 2021-2027?

Norbert Lins: Naszym głównym zadaniem jako komisji ds. rolnictwa w PE jest zabieganie o to, aby budżet na rolnictwo był jak największy. Zanim więc będziemy mogli dyskutować na forum Parlamentu o szczegółach wspólnej polityki rolnej na kolejne lata, powinniśmy wiedzieć, ile realnie będzie na nią pieniędzy.

Organizacje rolnicze: Umowa z Mercosurem to przykład nieuczciwej konkurencji

Umowa o wolnym handlu między Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) a Unią Europejską jest przykładem nieuczciwej konkurencji – twierdzą zgodnie przedstawiciele polskiej branży rolniczej.

 

 

Czy globalizacja ma granice? Według naukowców, ekologów, i przedstawicieli branży rolniczej jak najbardziej. Przynajmniej w odniesieniu do umowy …

Jak więc w tej chwili wygląda sytuacja? Czy jest możliwe pogodzić interesy różnych państw tak, aby nowe ramy WPR były sprawiedliwe dla rolników w całej UE?

Stoimy tu przed wieloma wyzwaniami. Dlatego właśnie Parlament Europejski jest zdania, że unijny budżet powinien składać się z 1,3% PKB całej UE. To dużo więcej niż państwa obecnie wkładają do wspólnej kasy. Ale jeżeli chodzi o rolnictwo, mamy pozytywne wieści – niedawno 17 państw członkowskich zgodziło się, że budżet WPR na lata 2021-2027 powinien pozostać na tym samym poziomie co obecny. To daje nam dobrą pozycję wyjściową przed rozpoczęciem negocjacji.

Ale to oznacza, że 10 państw nadal może taką propozycję zawetować…

Naszym celem na najbliższe tygodnie jest, aby te państwa przekonać. Poza tym mamy czas, ponieważ ostateczna propozycja budżetu zostanie przyjęta w 2020 r.

Obecna propozycja zakłada powiązanie funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności. Co Pan o tym sądzi?

Myślę, że musimy to przedyskutować najpierw na poziomie frakcji w Parlamencie Europejskim. To jest propozycja Komisji, na razie jest zbyt wcześnie, aby wyrokować, czy zostanie podtrzymana. Ale uważam, że nie będzie to łatwe.

Janusz Wojciechowski zaakceptowany na komisarza ds. rolnictwa

Polski kandydat został zatwierdzony po powtórnym przesłuchaniu przed połączonymi komisjami rolnictwa oraz środowiska w Parlamencie Europejskim. W ubiegłym tygodniu nie dostał od europosłów „zielonego światła”, po tym jak jego odpowiedzi uznano za zbyt ogólnikowe.

 

 

Pierwsze przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego większość europosłów uznała …

Wróćmy do rolnictwa. Jak powinien się zmienić system płatności bezpośrednich? Wydaje się, że obecnie najbardziej korzystają z nich duże gospodarstwa, a tymczasem to te średniej wielkości stanowią gros europejskiego rolnictwa…

W komisji ds. rolnictwa w kwietniu doszliśmy do kompromisu – pakiet, który wypracowaliśmy, daje państwom członkowskim swobodę ograniczenia pułapu dofinansowania dla każdego gospodarstwa. Może on być ustalony na 100 000 euro lub na 10% pieniędzy przeniesionych z pierwszego filaru polityki rolnej, aby wspomóc mniejsze gospodarstwa. Na przykład w moim kraju budżet przewidziany przez komisję wynosi 4,7 miliarda euro, a komisja ds. rolnictwa w parlamencie narodowym zdecydowała, że ​​przekażemy dodatkowe 47 milionów więcej mniejszym gospodarstwom.

Komisja robi się też bardziej zielona dzięki portfolio i nowej roli Fransa Timmermansa, któremu będzie podlegał komisarz ds. rolnictwa. W jaki sposób możemy zaprojektować WPR, aby chronić zarówno środowisko i klimat, jak i rolników? Przecież teraz będą musieli więcej zainwestować w zieloną trasformację, co może zmniejszyć ich zyski…

Przede wszystkim musimy zagwarantować, że będzie istniało wiele filarów walki ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej. Równocześnie jednak musimy też zagwarantować, że żywność będzie w dalszym ciągu produkowana bez przeszkód. Oznacza to, że dobrze byłoby zaakceptować wniosek Komisji – 40% budżetu WPR powinien zostać wykorzystany na wyzwania związane ze zmianami klimatu i różnorodnością biologiczną w rolnictwie, a 60% na produkcję żywności i inwestycje.

Niemcy: Rolnicy protestują przeciw ostrzejszym wymogom środowiskowym

Niemieccy rolnicy zablokowali dziś ruch uliczny m.in. w Berlinie i w Bonn. Protest dotyczy wprowadzonego przez rząd obowiązku ograniczenia użycia nawozów azotowych w rolnictwie.

 

Rolniczy protest polega na masowym wjeździe traktorów do centrów miast. Oklejone plakatami z hasłami protestacyjnymi ciągniki wolno …

Skoro już jesteśmy przy polityce unijnej. W ostatniej odsłonie wojny handlowej między UE i USA, WTO orzekło, że Donald Trump miał prawo nałożyć cła na UE. Europa straci przez to wiele miejsc pracy. Co więc Unia jako całość może z tym zrobić?

Jedyne wyjście to przekonać administrację amerykańską, że wojny handlowe nie są właściwym rozwiązaniem naszych problemów. Państwa Zachodu muszą trzymać się razem i ze sobą rozmawiać. W wojnach handlowych nie ma zwycięzców.

 

*Norbert Lins – niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący komisji ds. rolnictwa w PE.

 

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.