W Polsce rozbito gang przemytników marihuany

W koordynowanej przez Europol akcji, rozbito gang przemytników marihuany działający w Polsce i Hiszpanii. Przejęto prawie 160 kg towaru.

Rozbito polsko-hiszpański gang zajmujący się przemytem marihuany oraz kradzieżą samochodów. W akcji koordynowanej przez Europol wzięli udział policjanci z Polski i Hiszpanii.

Hiszpańska Policja Narodowa rozpoczęła śledztwo w sprawie organizacji przestępczej, posiadającej silnie chronioną plantację marihuany. Zainstalowano tam system kamer, plantacja była także strzeżona przez uzbrojonych członków gangu. Grupą dowodził obywatel Polski oraz dwóch jego podwładnych, obywateli Hiszpanii. Jako że organizacja miała charakter międzynarodowy, hiszpańska policja powiadomiła swoich polskich odpowiedników. Współpraca była koordynowana przez Europejski Urząd Policji, czyli Europol. Informacje o całej akcji opublikowano pod koniec ubiegłego roku, ze względów bezpieczeństwa nie podano dat przeprowadzenia operacji.

Polscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego odkryli, że grupa zajmuje się również kradzieżą samochodów w Hiszpanii i ich modyfikacją w celu sprzedaży na terenie Polski. Odzyskano 38 skradzionych samochodów. Ich właściciele nie byli świadomi pochodzenia pojazdów.

W wyniku operacji rozbito 7 nielegalnych plantacji marihuany. Aresztowano 13 osób, skonfiskowano m.in. 159 kilogramów marihuany oraz około 73 tys. euro w gotówce.

>> Czytaj więcej o marihuanie w Europie

Szlak hiszpański

Nie jest to pierwsza akcja przeciwko przemytowi marihuany w Hiszpanii, w ramach której pojawiają się wątki polskie. Przykładowo, w sierpniu ub.r. poinformowano, że Straż Graniczna RP we współpracy z CBŚP oraz służbami z Hiszpanii i Włoch, przeprowadziła skuteczną operację przeciwko grupie przemycającej narkotyki.

Przestępcy prowadzili przemyt haszyszu i marihuany z Maroka do Europy. Narkotyki rozprowadzano w Polsce, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Ukrainie. Zatrzymano wtedy 12 Polaków, w tym przywódcę grupy.

Z kolei we wrześniu zatrzymano dwudziestolatka, który usiłował przemycić z Hiszpanii 28 kilogramów marihuany.

Status marihuany w Europie

Z opublikowanego w 2016 r. Europejskiego Raportu Narkotykowego (dostępny TUTAJ) wynika, że konopie mają największy udział wartościowy w rynku narkotyków na terenie Europy. Raport uwzględnia też nowe środki psychoaktywne, spośród których najczęściej zażywane są kannabinoidy – również pochodne konopi indyjskich. W 2014 r. na terenie Unii Europejskiej skonfiskowano 139 ton marihuany.

Hiszpania stanowi kraj względnie mało restrykcyjny w kwestii marihuany na tle obowiązujących w większości europejskich krajów przepisów. Posiadanie oraz uprawa marihuany są legalne w przestrzeni prywatnej. Karana jest uprawa w widocznym miejscu. Dla porównania, w Polsce uprawa, jak również posiadanie i spożywanie marihuany jest nielegalne i karane. Legalny jest natomiast handel nasionami marihuany, gdyż nie zawierają one substancji narkotycznych.

Stosunkowo łagodne przepisy panują w Niemczech, gdzie sprzedaż, handel i uprawa są legalne pod warunkiem posiadania pozwolenia Federalnego Instytutu Leków i Wyrobów Medycznych. Spożycie również jest legalne. W Holandii legalna sprzedaż i konsumpcja marihuany ograniczona jest do specjalnych przeznaczonych do tego lokalach, potocznie zwanych coffee shop. Posiadanie i uprawa niewielkich ilości na własny użytek jest legalne.