Francja: Zgromadzenie Narodowe przegłosowało kontrowersyjną ustawę dotyczącą radykalnego islamu

franjca-covid-koronawirus-pandemia-macron-castex-certyfikat

Sala obrad Zgromadzenia Narodowego - niżej izby francuskiego parlamentu. [Twitter, @JeanCASTEX]

Wczoraj (16 lutego) Zgromadzenie Narodowe Francji przegłosowało ustawę, która ma przeciwdziałać islamskiemu ekstremizmowi oraz wzmocnić świeckie podstawy państwa. Przeciwnicy nowego prawa oskarżają rząd o próbę wprowadzenia regulacji utrwalających dyskryminację ze względu na wyznanie. Ustawa trafi teraz do Senatu.

 

 

Oficjalna nazwa dokumentu to “ustawa umacniająca zasady Republiki”. Jej twórcy chcą zagwarantować respektowanie neutralności religijnej w przestrzeni publicznej oraz zmniejszyć niebezpieczeństwo wynikające z radykalizmu.

Jeśli przepisy wejdą w życie, zostanie ograniczona m.in. możliwość edukacji domowej. Według rządu, w niektórych przypadkach rodzice decydują się na takie rozwiązanie, by ich dzieci mogły brać udział w spotkaniach tajnych szkół religijnych.

Z kolei grupy religijne będą musiały ujawniać dane na temat środków finansowych otrzymywanych od podmiotów zagranicznych, a pobieranie dotacji od rządu będzie uzależnione od podpisania dokumentu zobowiązującego daną organizację do przestrzegania francuskich wartości.

Jako element przeciwdziałania przymusowym małżeństwom, zakazane zostanie również wystawianie tzw. “certyfikatów dziewictwa” – to część dokumentu poświęcona “godności” obywateli, a zwłaszcza kobiet.

Ustawa obejmuje także środki, które mają usprawnić zwalczanie mowy nienawiści. 45 tys. euro kary będzie można zapłacić za rozpowszechnianie prywatnych informacji o osobie z zamiarem sprowadzenia zagrożenia na jej życie.

Jedną z przyczyn stworzenia ustawy z takimi zapisami była sprawa Samuela Paty’ego – nauczyciela, który podczas lekcji na temat wolności słowa pokazywał uczniom karykatury Mahometa. W październiku 2020 r. Paty został brutalnie zamordowany przez 18-letniego imigranta pochodzenia czeczeńskiego.

Tydzień po tym wydarzeniu prezydent Francji Emmanuel Macron zaznaczył, że “islam przeżywa kryzys na całym świecie”, a jego państwo potrzebuje religii muzułmańskiej „wolnej od jakichkolwiek wpływów z zagranicy”.

Słowa Macrona wywołały oburzenie w krajach muzułmańskich, gdzie nawoływano do bojkotu Francji, a prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan namawiał do niekupowania francuskich produktów.

W grudniu, gdy przedstawiono projekt ustawy, premier Francji Jean Castex stwierdził, że ustawa nie jest wymierzona “przeciwko religiom ani konkretnie przeciwko religii muzułmańskiej. To prawo emancypacji w obliczu religijnego fanatyzmu”.

Mimo tych zapewnień, procedowanie ustawy doprowadziło do protestów. Przeciwni jej Francuzi oskarżają polityków o stygmatyzację muzułmanów. Według nich państwo dysponuje już odpowiednimi środkami, by zapobiegać radykalizmowi, a nowe przepisy ograniczą wolność wyznania.

Islam to druga – po chrześcijaństwie – najliczniej reprezentowana religia we Francji.

Francja: Rząd przedstawił założenia ustawy ws. przeciwdziałania radykalnemu islamowi

Zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalną odmianę islamu, zakaz wystawiania certyfikatów dziewictwa dziewczętom oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od 3. roku życia to główne założenia nowego prawa, które będzie omawiane we francuskim parlamencie.

 

Założenia …