Wzrost płacy minimalnej w Unii Europejskiej

Zdjęcie via pexel.com

Ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej od początku roku jedynie Łotwa nie podniosła płacy minimalnej, wynika z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Najmniej wciąż zarabiają kobiety. Najwięcej osób pobiera minimalne wynagrodzenie w Polsce.

 

Największe wzrosty wśród państw UE zanotowały Hiszpania (22 proc.), Grecja (11 proc.) i Bułgaria (10 proc.). Jednak Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) ostrzega, że podwyżki płacy minimalnej nie zmniejszają różnić między płciami na rynku pracy. W większości państw członkowskich kobiety wciąż należą do gorzej zarabiających: stanowią 60 proc. pracowników zarabiających 90 proc. średniej unijnej. Najmniej osób otrzymuje minimalną stawkę w Czechach (2 proc.) i Belgii (3,2 proc.). Najwięcej w Polsce (13,7 proc.), Wielkiej Brytanii (12,1 proc.) i Niemczech (11,1 proc.).

TSUE: Koniec z nieograniczonymi nadgodzinami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się za wprowadzeniem obowiązkowej rejestracji czasu pracy pracowników. Wyrok utrudni pracodawcom nadużycia, szczególnie w branżach, w których nadgodziny są częstą praktyką.
 

 

„Państwa członkowskie powinny zobowiązać pracodawców do wdrożenia systemu umożliwiającego pomiar dobowego czasu pracy”, można dowiedzieć …

Jest lepiej

Jest lepiej, ponieważ jedynie Łotwa nie zdecydowała się na podniesienie minimalnej stawki za pracę. W przeciwieństwie do np. Grecji, która postanowiła zwiększyć płace minimalną o 11 proc. po raz pierwszy od 2012 r. To efekt jednej z ostatnich reform socjalnych rządu Alexisa Tsiprasa, który w roku wyborów europejskich odkręcił nieco kurek z pieniędzmi. Wydaje się jednak, że nadaremnie, ponieważ rządząca Syriza, pomimo zakończenia polityki zaciskania pasa, nie odrobiła strat dzielących ją od konserwatywnej Nowej Demokracji (ND.). Jednak większa pensja nie oznacza, że można więcej kupić. Za równowartość obecnych 754 euro można w Helladzie kupić o 16 proc. mniej towarów niż w 2010 r.

Inną cechą charakterystyczną jest rozwarstwienie między poszczególnymi państwami UE. Kwoty pensji minimalnej wahają się od 286 euro w Bułgarii do 2000 euro w Luksemburgu. Pomimo siedmiokrotnej różnicy wzrosła siła nabywcza Bułgarów w porównaniu z obywatelami bogatszego Luksemburga. W 2010 r. siła nabywcza Bułgarów stanowiła 17 proc. siły nabywczej Luksemburczyków. Natomiast w 2019 r. odsetek ten wzrósł do 35 proc.

Gdzie znajdzie się siedziba Europejskiego Urzędu ds. Pracy?

Europejski Urząd ds. pracy ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak jeszcze gdzie znajdzie się jego siedziba. O goszczenie u siebie tej agencji ubiegają się cztery europejskie stolice. Decyzję w tej sprawie poznamy w połowie czerwca.
 

Powołanie Europejskiego …

Krytyka nieprzewidywalności

Największy wzrost przypadł w udziale Hiszpanii. Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza w ciągu kilku miesięcy od przejęcia władzy zdecydował się na kilka reform socjalnych, w tym m. in. największe od 1978 r.  – tj. od upadku reżimu generała Franco – podniesienie płacy minimalnej. Reformy odniosły skutek, a Partia Socjalistyczna (PSOE) wygrała niedawne przedterminowe wybory parlamentarne.

Eurofound dostrzega jednak także mankamenty systemu. Głównie brak „przejrzystości” i „przewidywalności” kolejnych podwyżek. Zaledwie siedem państw posiada sprecyzowane cele wzrostu płacy minimalnej w kolejnych latach. Tylko w czterech (Francja, Niemcy, Irlandia i Wielka Brytania) istnieją specjalnie powołane komitety ekspertów, które zajmują się podejmowaniem decyzji odnośnie ewentualnych podwyżek. Zamiast tego o podwyżkach decyduje rozwój bieżących wydarzeń, jak zalecenia UE (Bułgaria), żądania obywateli (Francja) czy wpływ mniejszych partii politycznych (Hiszpania i Słowenia).

Eurostat: Polak wciąż tanim pracownikiem

Bułgarzy są najtańszymi pracownikami w całej Unii Europejskiej, a najdrożsi są ci w Danii – wynika z najnowszych danych Eurostatu dotyczących godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach członkowskich UE. Polacy zajmują piąte miejsce od końca.

Kobiety wciąż w gorszej sytuacji

W większości państw sześciu na dziesięciu pracowników zarabiających 90 proc. płacy minimalnej to kobiety. Najwięcej jest ich w Chorwacji (73,8 proc.), na Malcie (73 proc.), w Holandii (72,7 proc.) i Belgii (70,7 proc.). W prawie wszystkich z nich kobiety stanowią około połowy pracowników. Z kolei w prawie wszystkich państwach członkowskich mężczyźni stanowią większość wśród zarabiających o 10 proc. więcej niż wynosi średnia pensja minimalna.

Będzie strajk w polskim oddziale Amazona?

Pracownicy polskich magazynów Amazona domagają się podwyżek i zahamowania ciągłego wzrostu norm pracy. W czwartek w spółce rozpoczął się spór zbiorowy. To oznacza, że wkrótce może dojść do pierwszego w historii polskiego oddziału firmy strajku.
 

Wszczęcie sporu zbiorowego działające w Amazonie …

 

Więcej informacji:

Raport Eurofound: Płace minimalne w 2019 r.