Włochy: Dziś startuje nowy rok szkolny. Jakie będą obowiązywać zasady?

Do włoskich szkół w poniedziałek (14 września) wróci 5,6 mln z łącznej liczby 8,3 mln uczniów w kraju.

Do włoskich szkół w poniedziałek (14 września) wróci 5,6 mln z łącznej liczby 8,3 mln uczniów w kraju. / Foto via unsplash

Dzisiaj (14 września) we Włoszech początek nowego roku szkolnego. Uczniowie wrócą do szkoły po sześciu miesiącach przerwy.

 

 

Do szkół wróci 5,6 mln z łącznej liczby 8,3 mln włoskich uczniów. Pierwsze placówki edukacyjne otwarto w poniedziałek (7 września) w prowincji Bolzano. Wówczas do przedszkoli wróciło m.in. także około 20 tys. dzieci w Mediolanie.

We wszystkich innych regionach szkoła rozpocznie się 14 września, 16 września w Fiuli oraz 24 września w Apulii i Kalabrii.

„Powrót do szkoły jest zawsze emocjonalnym momentem. Przesyłam najlepsze życzenia wszystkim zaangażowanym, od nauczycieli po uczniów i personel szkół”, powiedział premier Giuseppe Conte w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

„Zawsze będą problemy, zwłaszcza na początku. Wszyscy powinniśmy być ostrożni, przestrzegając zasad, aby zadbać o wspólne bezpieczeństwo”, podkreślił premier.

Ze statystyk wynika, że nadal są wakaty w szkołach dla nauczycieli, ponieważ wielu z nich odmawia podjęcia pracy w obecnych warunkach sanitarnych.

Włochy: Ostrożny powrót do szkół

Włosi nie spieszyli się z decyzją o otwarciu szkół. Od marca do końca roku szkolnego lekcje – podobnie jak w Polsce – odbywały się tam zdalnie. Ze względu na skalę pandemii w pierwszej fazie w marcu i kwietniu br., Rzym ostrożnie podszedł do ponownego otwarcia szkół. We Włoszech z powodu choroby COVID-19 zmarło jak dotąd 35 tys. osób.

Obecnie nadal trwa przygotowywanie placówek edukacyjnych do powrotu uczniów. Do końca października włoskie szkoły mają zostać wyposażone w ok. 2 mln nowych jednoosobowych ławek, które zamówił rząd.

Włosi na poważnie podchodzą do zasady dystansu społecznego. Odległość jednego metra będą musieli stosować nauczyciele w pokoju nauczycielskim, uczniowie na stołówce i przy dystrybutorach z jedzeniem. W sali gimnastycznej ten dystans ma być jeszcze większy i wynosić dwa metry. W klasach natomiast uczniowie będą musieli zachować odległość jednego metra. Będzie on liczony od środka jednej ławki do środka kolejnej.

Włochy: Antyszczepionkowcy i antymaseczkowcy demonstrowali w Rzymie

Przeciwnicy obowiązku zakrywania z powodu pandemii koronawirusa ust i nosa w miejscach publicznych manifestowali w stolicy Włoch.

Rząd zapewni maski dla personelu

W szkolnych autobusach również ma obowiązywać nakaz noszenia masek ochronnych i dystansu społecznego jednego metra. Nie trzeba go będzie jednak zachowywać, gdy podróż będzie trwała mniej niż kwadrans.

Uczniowie będą musieli też poruszać się po szkole w maskach. Będą mogli je zdjąć tylko wtedy, gdy będą siedzieć w ławkach. Nos i usta będą musieli zakrywać również nauczyciele i wszyscy pozostali pracownicy szkół.

Każda szkoła i placówka oświatowa w kraju ma dostać bezpłatne maski dla uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników. Łącznie włoski rząd przekaże szkołom w pierwszym etapie 11 milionów masek.

Na rodziców i opiekunów został nałożony obowiązek mierzenia temperatury dzieciom przed wyjściem z domu. Część szkół zakupiła też jednak termoskanery. Jeśli uczeń będzie miał powyżej 37,5 stopnia, nie zostanie wpuszczony na zajęcia.

Włochy: Minister spraw zagranicznych oskarżony o rasizm z powodu memów

Szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio znalazł się w ogniu krytyki po tym jak udostępnił w mediach społecznościowych obrazki, na których jego twarz została wmontowana w ciała znanych czarnoskórych osób.

 

Wszystko zaczęło się od silnej wakacyjnej opalenizny ministra spraw zagranicznych Włoch. …

Nauka przez 6 dni w tygodniu?

Lekcje we włoskich szkołach będą mogły zostać skrócone, a tydzień nauki ma być rozszerzony i trwać sześć dni. Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję w sprawie trybu zajęć, na przykład wprowadzając 6-dniowy tydzień pracy lub skrócić długość lekcji, która trwa tradycyjnie 60 minut.

W niektórych szkołach o mniejszej powierzchni rozważana jest możliwość organizacji przerw między lekcjami w klasach czy nawet w ławkach, bez wychodzenia na korytarz czy na dziedziniec.

W liceach i technikach będzie można, gdy zajdzie taka potrzeba, organizować część lekcji w trybie zdalnym.