Włochy: System więziennictwa do reformy

Włochy, więzienia

Foto via unsplash [@graphik_h]

Premier Włoch Mario Draghi i minister sprawiedliwości Marta Cartabia odwiedzili w środę (14 lipca) więzienie Santa Maria Capua Vetere w Kampanii, gdzie w kwietniu 2020 r. miały miejsce przypadki stosowania przemocy i złego traktowania osadzonych przez policję więzienną. Sprawa wyszła na jaw dzięki śledztwu gazety “Domani”.

 

 

Była to pierwsza w historii wizyta premiera Włoch w placówce więziennej. Pod koniec wizyty premier wezwał do reformy włoskiego systemu więziennictwa. “Rząd nie zamierza zapomnieć o tym co się wydarzyło. Nie może być sprawiedliwości i reedukacji tam, gdzie są nadużycia”, powiedział Draghi.

Szef rządu podkreślił, że “zbiorową odpowiedzialność” za przemoc ponosi “system, który musi zostać zreformowany”. “Pozbawienie wolności powinno być rekonwalescencją i rehabilitacją. Więzienia powinny być wspólnotami. A my musimy chronić w szczególności prawa najmłodszych i osadzonych matek”, dodał Draghi. “Włochy dwukrotnie spotkały się z dezaprobatą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za przeludnienie więzień.

W placówkach tych przebywa o tysiące więcej osadzonych niż jest dostępnych łóżek. Liczby te ulegają poprawie, ale nadal są nie do zaakceptowania”, oświadczył premier. Poza przypadkami stosowania przemocy w więzieniu Santa Maria Capua Vetere, włoskie więzienia od lat borykają się problemem przeludnienia.

Niewielki spadek (z ponad 60 tys. do 53 tys.) odnotowano w okresie przejściowym na przełomie 2020 r. i 2021 r., ale liczby te wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, co czyni więzienia we Włoszech najbardziej zatłoczonymi w całej Europie.