Włochy: Demografia w złym stanie. W 2020 r. mniej urodzeń także w Niemczech oraz Hiszpanii

Włochy: Pandemia pogłębiła spadek wskaźnika urodzeń

Włochy: Pandemia pogłębiła spadek wskaźnika urodzeń [Photo via Unsplash]

Pandemia COVID-19 pogłębiła spadający wskaźnik urodzeń w bogatych krajach z Włochami na czele. W 2020 r. straciły one 16 tys. urodzeń w porównaniu do 2019 r., a ich wskaźnik zmniejszył się o 9,1 proc., wynika z badania Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie.

 

 

Badaniem objęto 22 kraje (m.in. Austrię, Belgię, Bułgarię, Danię, Szwecję, Niemcy, USA, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Węgry, Islandię, Izrael).

„Kraje takie jak Norwegia, Szwecja, Niemcy, Holandia, w których panuje większy dobrobyt, a ludzie mniej boją się o swoje zatrudnienie i dochody, nie odnotowały spadku urodzeń” – powiedziała jedna z autorek badania Letizia Mencarini.

„Z drugiej strony kraje takie jak Włochy, Portugalia i USA miały więcej problemów natury ekonomicznej i społecznej z powodu niepewności gospodarczej i zatrudnienia, związanych z pandemią” – dodała. Według Mencarini pandemia jeszcze bardziej pogłębiła niepewności społeczno-ekonomiczne, zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy częściej odkładają założenie rodziny.

Zgodnie z modelami badania, „które uwzględniają trendy dzietności już zachodzące w różnych krajach (spowodowane np. zmniejszeniem liczby potencjalnych matek), największe spadki urodzeń miały miejsce we Włoszech (-9,1 proc. urodzonych w porównaniu do 2019 r.), na Węgrzech (-8,5 proc.), w Hiszpanii (-8,4 proc.), Portugalii (-6,6 proc.)” – powiedziała Mencarini.

We Włoszech miesiące z najmniejszą liczbą urodzeń to grudzień 2020 r. (o 3,5 tys. urodzeń mniej w porównaniu z grudniem 2019 r.) i styczeń 2021 r. (o 5 tys. urodzeń mniej), co wiąże się ze spadkiem liczby poczęć związanym z pierwszą falą pandemii.

O ile średni spadek urodzeń w pozostałych miesiącach 2020 r. w porównaniu do tego samego miesiąca w 2019 r. wyniósł 3 proc., o tyle w przypadku grudnia i stycznia wyniósł on ok. 21 proc.