Włochy następnym krajem, który zalegalizuje eutanazję?

szpital, choroba

Eutanazja jest kwestią, która we Włoszech budzi skrajne emocje i spotyka się z silną opozycją ze strony konserwatywnych polityków i Watykanu. / Zdjęcie: Unsplash [Bret Kavanaugh]

Ponad 750 tys. osób podpisało petycję dotyczącą organizacji referendum w sprawie legalizacji eutanazji, przekazali organizatorzy inicjatywy. Obowiązujące włoskie prawo regulujące tę kwestię ma prawie sto lat.

 

We Włoszech potrzeba podpisów pół miliona osób, aby możliwe było przeprowadzenie referendum w określonej sprawie. 500 tys podpisów zostało zebranych osobiście, natomiast 250 tys. osób podpisało się pod wnioskiem elektronicznie za pomocą systemu tożsamości cyfrowej SPID.

Celem petycji jest organizacja referendum w sprawie zniesienia klauzuli w ustawie z 1930 r., która za pomoc w eutanazji przewiduje karę od 5 do 12 lat więzienia.

W 2019 r. włoski Trybunał Konstytucyjny dodał wyjątek od tej regulacji dla „pacjentów sztucznie utrzymywanych przy życiu (…) i dotkniętych nieuleczalną chorobą, powodującą cierpienie fizyczne i psychiczne, które jest nie do zniesienia”. W takiej sytuacji pacjent musi być jednak “w pełni zdolny do podejmowania wolnych i świadomych decyzji”.

Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie, gdzie eutanazja jest legalna.

Sprzeciw Watykanu i środowisk katolickich

Eutanazja jest kwestią, która we Włoszech budzi skrajne emocje i spotyka się z silną opozycją ze strony konserwatywnych polityków i Watykanu.

Mario Adinolfi, szef chrześcijańskiej partii politycznej Popolo della Famiglia (wł. „Ludzie Rodziny”), stwierdził, że petycja jest „kampanią marketingową” na rzecz „kultury śmierci”. Według Stolicy Apostolskiej idea zezwolenia na wspomaganą śmierć jest „aktem wewnętrznie złym”.

Zwolennicy referendum twierdzą z kolei, że legalizacja eutanazji pozwoli na „medyczną pomoc w wyborze śmierci” dla „chorych osób, którzy potrzebują pomocy kogoś innego, by zakończyć własne cierpienie”.

Portugalia: Prezydent zawetował ustawę dekryminalizującą eutanazję

Portugalia miała być czwartym krajem UE i szóstym na świecie, w którym eutanazja stałaby się legalna.

Włochy przyjmą prawo jak Hiszpania?

Włoscy aktywiści opowiadający się za legalizacją eutanazji liczą na to, że ich kraj pójdzie w ślady Hiszpanii, która w marcu br. przyjęła prawo pozwalające osobom dotkniętym nieuleczalną lub przewlekłą chorobą na zakończenie życia przy wsparciu personelu medycznego.