Wielkanoc w czasach zarazy. Jak spędzamy święta?

Królik / Wielkanoc. Photo by Victor Larracuente on Unsplash

Królik / Wielkanoc. Fot. Victor Larracuent / Unsplash

W obliczu epidemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń Wielkanoc jest w tym roku inna niż zwykle.

 

Konieczne w walce z epidemią obostrzenia zmusiły nas do pozostania w domach i spędzanie Wielkanocy wyłącznie ze współdomownikami. O wielu rzeczach, które kojarzą nam się z Wielkanocą, musieliśmy zapomnieć – np. o poświęceniu jajek w kościele. Wiele osób spędza ten czas w samotności.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Restrykcje utrzymane w mocy

W te święta politycy i lekarze nie tylko wzywają do pozostania w domach, ale też podejmują działania, które utrudniają podróże. Na przykład w Portugalii policja stawia blokady drogowe, a we Francji na ulice wyszło dodatkowe 10  tysięcy policjantów i żandarmów, którzy mają pilnować przestrzegania wprowadzonych obostrzeń. Z kolei w Niemczech niektóre kraje związkowe, np. Kraj Saary, zakazują wyjazdu i wjazdu na swoje terytorium. „Święta to czas rodzinnych spotkań, wzajemnych odwiedzin z przyjaciółmi i podróży. Proszę Was o zrozumienie – tej Wielkanocy musi być inaczej” – mówił podczas konferencji prasowej 1 kwietnia premier Hesji Volker Bouffier.

Niektóre państwa nie chcą też słyszeć o zdejmowaniu restrykcji tuż po Wielkanocy, co zapowiedziały, m.in. Austria, Czechy czy Słowenia. Tak jest na przykład w prawosławnej Grecji, gdzie Wielkanoc wypada później niż w państwach katolickich. „Nic nie zostało jeszcze ustalone. Walka trwa a kwiecień będzie krytycznym miesiącem”, mówi cytowany przez Ekathimerini wiceminister ochrony ludności Nikos Hardalias. W kraju w mocy pozostają kontrole drogowe, a ruch lądowy, morski i powietrzny zostały ograniczony do minimum.

Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. W czwartek (9 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki informował o przedłużeniu wprowadzonych restrykcji na kolejne tygodnie. „Aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii, przedłużamy obowiązujące obostrzenia. Te obostrzenia działają i działają dobrze” – stwierdził premier. To oznacza, że galerie handlowe, kina, teatry, zakłady kosmetyczne i inne usługi pozostaną niedostępne. To wszystko ma pomóc uniknąć szybkiego wzrostu zachorowań w okresie świątecznym. „Mamy gorącą prośbę, żeby nie spotykać się w gronie rodzinnym, jak to zawsze bywało. To ważne, bo według ekspertów moglibyśmy doprowadzić do wzrostu zachorowań o ponad 50 tys. więcej niż ten wzrost rzeczywisty będziemy mieli” – apeluje Mateusz Morawiecki. To oznacza, że jakiekolwiek przemieszczanie się powinno zostać ograniczone do minimum, a wszelkie podróże świąteczne odwołane.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

„Odwołane” święta

Restrykcje i zalecenia sanitarne dotyczą również Kościoła. Od momentu ich wprowadzenia w Polsce w mszach uczestniczyć może maksymalnie pięć osób. Nie inaczej będzie to wyglądało w trakcie świąt. „Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych” – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Polski Kościół apeluje jednak do przeżywania Wielkanocy przy użyciu środków masowego przekazu. W trakcie świąt będzie można obserwować msze transmitowane w telewizji i radio.

Z powodu epidemii na całym świecie odwołano też słynne wydarzenie religijne, tradycyjnie odbywające się w czasie wielkanocnym. Wszystkie uroczystości Wielkanocne w Watykanie odbędą się bez udziału wiernych. Tradycyjnie obchody w Stolicy Apostolskiej przyciągają znacznie więcej wiernych niż jakiekolwiek inne miejsce na świecie – na mszy w Niedzielę Palmową na placu św. Piotra potrafi stawić się nawet 40 tys. osób, na Mszy Wielkanocnej – nawet 70 tys. Na uroczystościach wielkanocnych zabraknie też dziesiątek tysięcy kwiatów, które tradycyjnie co roku wysyłane są z Niderlandów do Stolicy Apostolskiej.

Santa Semana, dr_zoidberg [Flickr]

Santa Semana, dr_zoidberg [Flickr]

Z kolei w Hiszpanii odwołane zostały słynne obchody Semana Santa (Wielki Tydzień) podczas, których w całym kraju odbywają się liczne procesje, którym towarzyszy muzyka i śpiew. Tradycyjne obchody mają miejsce np. w Sewilli, gdzie zazwyczaj w trakcie Wielkiego Tygodnia dochodzi nawet do 300 procesji. Można wówczas zobaczyć maszerujących słynnych zakapturzonych żałobników – nazarenos (na zdjęciu) – którzy należą do bractw pokutnych. Najstarsze z nich mają nawet ponad 800 lat.

Japonia: Mimo stanu wyjątkowego liczba zakażeń koronawirusem rośnie

W ostatni wtorek (7 kwietnia) władze kraju wprowadziły w Tokio i sześciu innych prefekturach stan wyjątkowy. Mimo to liczba zakażeń zaczyna rosnąć.

Święta w samotności

Odwołanie w wielu miejscach na świecie obchodów Świąt Wielkanocnych oznacza również, że wiele osób spędza święta w samotności. Z inicjatywą wychodzi Kościół i stara się zaangażować wierzących, którzy nie będą mieli z kim spędzić świąt. „Nie będziemy odwiedzali się w czasie świąt, ale nie oznacza to, że nie możemy być ze sobą w kontakcie telefonicznym i za pomocą internetu. Zapraszam do wzięcia udziału w nowej inicjatywie jaką jest tworzenie wielkiego „wirtualnego stołu wielkanocnego”. W Wielką Niedzielę i Wielkanocny Poniedziałek wysyłajmy naszym bliskim i znajomym zdjęcia i filmiki z naszego świętowania w domach i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Materiały możemy wykonać np. smartfonem. Dzięki temu będziemy razem w tym trudnym czasie i pomimo izolacji stworzymy wspólnotę” – zachęca w oświadczeniu Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W innych krajach też mają miejsce różne akcje mające ułatwić przeżywanie świąt i umilić ten trudny czas społecznej izolacji. W Wielki Piątek odbyła się transmisja liturgii z Bazyliki św. Piotra prowadzona przez Papieża Franciszka. W Wielką Niedzielę z pustej Katedry w Mediolanie transmitowany będzie zaś specjalny koncert Andrei Bocellego.

„Dla wielu wiernych brak możliwości fizycznego uczestnictwa w eucharystii jest naprawdę trudnym doświadczeniem. Dlatego dobrze, że Kościół wychodzi do ludzi z inicjatywami, które pozwalają im lepiej przeżyć ten czas w domach” – mówi z rozmowie z EURACTIV.pl ks. Andrzej Pawelski, proboszcz Parafii NMP w Pieczyskach.

Polski test na koronawirusa w pełni skuteczny

Państwowy Zakład Higieny potwierdził 100-proc. skuteczność polskiego testu na obecność w organizmie koronawirusa SARS-CoV-2. Opracowano go w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.