WHO alarmuje o ponownym dużym wzroście zachorowań na odrę w Europie

Szczepionka, źródło Flickr

Unia Europejska zamówiła 200 mln dawek szczepionki Johnson & Johnson i ma możliwość dokupienia kolejnych 200 mln. / źródło: Flickr

Światowa Organizacja Zdrowia podała alarmujące dane o czterokrotnym wzroście zachorowań na odrę w 2017 r. w stosunku do 2016 r. W aż 15 krajach zanotowano zwiększoną liczbę przypadków tej bardzo zakaźnej wirusowej choroby. WHO wini za tę sytuację unikanie szczepień.

 

„Odra powraca do Europy” – ogłosiła w swoim raporcie WHO. W ubiegłym roku na Starym Kontynencie zanotowano dokładnie 21 315 przypadków nowych zachorowań na tę chorobę. Oznacza to aż czterokrotny wzrost w porównaniu z 2016 r. kiedy to zanotowano 5 273 przypadki. Trzeba jednak przyznać, że dwa lata temu sytuacja była wyjątkowo pozytywna. W najgorszym jak dotąd z XXI wieku 2011 r. odnotowano ponad 33 tys. nowych zachorowań. Wirus odry w 2017 r. był przyczyną śmierci 35 osób w Europie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Rumunii, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 5562 przypadki odry. Na drugim miejscu w tym niechlubnym zestawieniu znalazły się Włochy, gdzie zachorowało 5006 osób. Trzecia była Ukraina z 4767 zachorowaniami. W pozostałych państwach europejskich sytuacja jest o wiele lepsza. Czwarta w tym zestawieniu Grecja odnotowała 967 przypadków, zaś piąte Niemcy – 927. W sumie w 15 krajach europejskich w ubiegłym roku stwierdzono wzrost zachorowań na odrę. Wśród pierwszej piętnastki nie ma Polski. W naszym kraju stwierdzono w ubiegłym roku 57 przypadków tej choroby.

Słodzone napoje znikną ze szkół w UE w 2018 r.

Producenci słodkich napojów zrzeszeni w UNESDA chcą sami wycofać swoje produkty oraz ograniczyć ich reklamę adresowaną do dzieci.

WHO: To ruchy antyszczepionkowe odpowiadają za tę sytuację.

WHO za wzrost zachorowań na odrę w Europie wini rosnącą popularność tzw. ruchów antyszczepionkowych, które prowadzą kampanię przeciwko masowej immunizacji dzieci. Szczególnie atakowana jest zintegrowana szczepionka MMR (Measles-Mumps-Rubella) przeciw odrze, śwince i różyczce – trzem atakującym głównie w okresie dzieciństwa chorobom wirusowym.

W 1998 r. brytyjski lekarz Andrew Wakefield opublikował bowiem w czasopiśmie medycznym „Lancet” artykuł sugerujący, że owa szczepionka może wywoływać autyzm. Choć później okazało się, że oparł swój artykuł na sfałszowanych wynikach badań za co ukarano go zakazem wykonywaniu zawodu w Wielkiej Brytanii, wiele osób mu uwierzyło. W 2010 r. „Lancet” oficjalnie wycofał artykuł ze swoich archiwów, a późniejsze dziennikarskie śledztwo ujawniło jak Wakefield w okresie publikacji swojego artykułu kupował udziały w firmach produkujących alternatywne zestawy diagnostyczne przeciw odrze, różyczce i śwince. Mimo wielokrotnego obalenia tezy o związku szczepionki MMR z autyzmem, coraz więcej osób obawia się tego szczepienia. Inne grupy negują natomiast skuteczność immunizacji poprzez szczepienia.

Kary dla kolejnych państw UE za zanieczyszczanie powietrza?

Kary dla kolejnych państw UE za zanieczyszczanie powietrza? Tak wynika z wczorajszego spotkania przedstawicieli Unii z ministrami środowiska dziewięciu państw członkowskich, które naruszają limity środowiskowe. Polska nie została na te rozmowy zaproszona tylko dlatego, że już wcześniej została – tak jak Bułgaria – pozwana w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wyrok ws. naszego kraju ma zapaść 22 lutego.

Trudna sytuacja we Włoszech

Dyrektor Regionalna ds. Europy w WHO Zsuzsanna Jakab przekonuje jednak, że zachorowania i śmierć z powodu wirusa odry to „tragedia, której po prostu nie można zaakceptować”. „Każdy nowy przypadek osoby, która zachorowała w Europie na odrę przypomina nam, że niezaszczepione dzieci i dorośli, bez względu na to gdzie żyją, podlegają wielkiemu ryzyku zachorowania i przekazania zakażenia innym, którzy też są niezaszczepieni” – powiedziała Jakab.

WHO szczególnie zmartwione jest sytuacją we Włoszech, gdzie wysoki poziom zachorowań na odrę utrzymuje się od lat. Włoskie władze poinformowały, że według ich szacunków aż 15 proc. dzieci poniżej drugiego roku życia została zaszczepiona przeciwko odrze. Dlatego Włochy, a także Niemcy, wdrożyły w ostatnich latach przepisy przewidujące sankcje karne za odmowę zaszczepienia dziecka przeciwko odrze. Wczoraj, m.in. o wzroście zachorowań na odrę rozmawiali w Brukseli ministrowie zdrowia kilku europejskich krajów. „Eliminacja zachorowań na odrę i różyczkę wśród dzieci to cel, na który zdecydowanie zgodziły się wszystkie europejskie kraje. Ten krótkoterminowy problem z unikaniem szczepień nie może sprawić, że porzucimy plan całkowitej ochrony przed tymi chorobami naszych kolejnych pokoleń” – podkreśliła Zsuzsanna Jakab.

Komisja Europejska o tatuażach

Unia Europejska rozważa wprowadzenie regulacji w sprawie substancji używanych w tatuażach. Raport KE wskazuje na obecność groźnych dla zdrowia substancji w atramencie.