Węgry ułatwiają zatrudnianie osób spoza UE. Powodem brak siły roboczej

Węgry, Péter Szijjártó

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó / Zdjęcie: Facebook [@szijjarto.peter.official]

Węgry ułatwią zasady przyjmowania pracowników tymczasowych spoza krajów UE i sąsiadów Węgier, ogłosił szef MSZ Péter Szijjártó. Krok ten ma zaradzić problemowi braku rąk do pracy, z którym boryka się kraj.

 

Jak poinformował Péter Szijjártó, na którego powołuje się agencja Reutera, według nowego prawa niektóre agencje pracy będą mogły sprowadzać wykwalifikowanych pracowników spoza UE, choć pod ścisłymi warunkami.

Państwa europejskie podnoszą się z kryzysu wywołanego pandemią szybciej, niż oczekiwano, zauważa agencja Reutera. Problemem pozostaje jednak brak siły roboczej w wielu krajach. Wraz z bliską już wizją uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”, z którego znacząca część będzie musiała zostać przeznaczona na cyfryzację, pracowników poszukują m.in. sektor IT i budowniczy.

Węgry: Koniec z anonimowymi dotacjami dla NGO’sów

Nowe przepisy zaostrzają obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych.

Jakie ułatwienia planuje węgierski rząd?

Szef węgierskiej dyplomacji oświadczył, że nowe prawo ma na celu „wsparcie ożywienia gospodarki, abyśmy byli w tym procesie najszybsi w Europie. Zgodnie z nowymi przepisami agencje zatrudnienia uzyskają pozwolenie na „import” pracowników z krajów spoza UE i krajów sąsiadujących z Węgrami. Przepisy odnoszące się do pracowników z Ukrainy i Serbii zostały złagodzone w 2017 r.

Inne kroki, jakie zapowiada Szijjártó, a jakie mają pomóc w odbudowie węgierskiej gospodarki po koronakryzysie, obejmują złagodzenie biurokratycznych obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz tanie pożyczki dla firm rozwijających swoją działalność na rynki zagraniczne lub planujących inwestycje w przyjazne dla środowiska technologie.