Węgry: Zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe

Węgry, LGBT, Orban, rodzina

Parlament przyjął również 12 poprawek do konstytucji, w tym definicję rodziny jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką – kobietą. / Foto via unsplash [@trfotos]

Parlament przyjął ustawę zakazującą adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jej projekt przedłożył rząd premiera Viktora Orbána. Według przepisów adopcji mogą dokonywać przede wszystkim małżeństwa, ale też osoby samotne za specjalna zgodą resortu ds. rodzin.

 

 

Parlament przyjął również 12 poprawek do konstytucji, w tym definicję rodziny jako związku, w którym ojcem jest mężczyzna, a matką – kobietą.

Decyzję węgierskiego parlamentu krytycznie oceniła Amnesty International. „Jesteśmy głęboko zasmuceni decyzją węgierskiego parlamentu o przyjęciu ustawy ograniczającej prawa osób LGBTI. Stajemy po stronie Węgrów, którzy opowiadają się za swoim prawem do życia w wolności, godności i równości”, napisała organizacja na Twitterze.

Minister sprawiedliwości Judit Varga zapisała w ustawie, że „główną zasadą jest to, iż tylko pary małżeńskie mogą adoptować dziecko, to znaczy mężczyzna i kobieta, którzy są małżeństwem”.

Dotąd adopcje przez pary jednopłciowe były możliwe wtedy, gdy jeden z partnerów w tym związku występował o to jako osoba samotna.

Minister ds. rodziny przekonuje kobiety, że nie muszą zarabiać tyle co mężczyźni

W poniedziałek w opublikowanym na Facebooku ponad 3-minutowym nagraniu minister  ds. rodziny Katalin Novák zaprezentowała swoją opinię na temat sukcesu w życiu kobiety. Kobiety nie muszą konkurować z mężczyznami. Mogą spełniać się w roli matki, nie rezygnując ze swoich „przywilejów w niezrozumiałej walce o emancypację”, oświadczyła minister.

Novák podkreśliła, że kobiety nie muszą wciąż konkurować z mężczyznami i stawać do rywalizacji o takie same pensje. Jej zdaniem nie ma potrzeby wybierania pomiędzy karierą zawodową, a urodzeniem dziecka i założeniem własnej rodziny.

Dodała, że kobieta może być spełniona życiowo, zajmując się wyłącznie wychowaniem dzieci. „Decyzja jest w naszych rękach, podkreśliła. Minister ds. rodziny poprosiła kobiety, aby cieszyły się z „otrzymania piękna miłości i daru troski o innych”.

W ocenie Novák kobiety nie muszą rezygnować ze swoich „przywilejów w niezrozumiałej walce o emancypacje”. Katalin Novák od 2020 r. zasiada w gabinecie Viktora Orbana, a od 2017 r. jest wiceprzewodniczącą współrządzącego Fideszu.

danych węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego wynika, w okresie od stycznia do września 2020 r. zarobki brutto kobiet były o 15,6 proc. niższe niż mężczyzn.

Węgry: Minister ds. rodziny przekonuje kobiety, że nie muszą zarabiać tyle co mężczyźni

Kobiety na Węgrzech zarabiają mniej o 15,6 proc. niż mężczyźni.

Afera z Józsefem Szajerem

Na początku grudnia w Europie – na Węgrzech media sprzyjające rządowi raczej unikały komentowania sprawy – głośno było o przerwaniu przez policję w Brukseli połączonej z orgią imprezy zorganizowanej w centrum miasta wbrew obowiązującym obostrzeniom przeciwepidemicznym.

Jednym z uczestników spotkania był europoseł węgierskiego Fideszu József Szájer. Mężczyzna przyznał się do zarzutów. Zrezygnował z mandatu PE.

Gdy fakt jego udziału w zakończonym przez policję spotkaniu wyszedł na jaw, Węgier wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że medialne doniesienia o jego uczestnictwie w przyjęciu są prawdziwe. „Przepraszam moją rodzinę, moich kolegów, moich wyborców. Proszę, aby ocenili mój błąd na tle 30 lat poświęcenia i ciężkiej pracy. Błąd jest ściśle osobisty, jestem jedyną osobą za niego odpowiedzialną”, oświadczył.

Bruksela: Policja przerwała orgię z udziałem europosła. Kim jest József Szájer?

Polityk Fideszu w niedzielę zrezygnował z mandatu eurodeputowanego. Nie podał wówczas przyczyny takiej decyzji.