Węgry: Polska ambasada jako jedna z niewielu w UE nie poparła marszu równości w Budapeszcie

Węgry, Budapeszt, LGBT, pride, równość, marsz równości, Polska, homofobia, Orban, pedofilia, prawo, unia europejska

Sobotni marsz wsparło ponad 40 ambasad i zagranicznych instytucji kultury na Węgrzech. "Wspieramy kroki w każdym kraju zmierzające do zapewnienia równości godności wszystkich istot ludzkich niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej", napisali sygnatariusze. / Foto via unsplash [Mercedes Mehling]

Kilka tysięcy osób wzięło w sobotę (24 lipca) udział w marszu Budapest Pride, protestując przeciw niedawno przyjętej ustawie o ochronie dzieci, która m.in. ogranicza prowadzenie zajęć o homoseksualizmie w szkołach. Ambasada Polski na Węgrzech nie podpisała się pod listem poparcia dla budapesztańskiego marszu równości. Polska znalazła się tym samym w gronie pięciu państw z całej UE, które nie wyraziły wsparcia dla społeczności osób LGBT+.

 

 

Organizatorzy napisali w oświadczeniu, że marsz miał być przejawem sprzeciwu wobec „żądnych władzy polityków” i zastraszania osób LGBTQ. „Zamiast chronić mniejszości rząd Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej wykorzystuje prawo, by uczynić społeczność LGBT wyrzutkami we własnym kraju”, podkreślono.

Sobotni marsz wsparło ponad ambasady i zagraniczne instytucje kultury na Węgrzech. List poparcia podpisali przedstawiciele ponad 30 ambasad. Z krajów członkowskich UE swoich podpisów nie złożyli jedynie przedstawiciele Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

Oprócz państw UE pod wezwaniem podpisały się jeszcze USA, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Australia, Kanada, Izrael czy Szwajcaria oraz kilkanaście organizacji międzynarodowych, jak Instytut Cervantesa czy British Council.

Ambasady i instytucje „wyraziły pełne wsparcie dla społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interseksualnych oraz ich prawa do równości, braku dyskryminacji, wolności wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń i wolności od przemocy”.

„Poszanowanie dla prawa i praw człowieka to fundamenty, na których zbudowane są demokratyczne państwa. Wspieramy walkę z mową nienawiści, przemocą i dyskryminacją, z którą zmagają się osoby LGBTQI+”, podkreślono w stanowisku.

Węgry: Będzie referendum ws. ustawy anty-LGBT

W zeszłym tygodniu KE wszczęła procedurę przeciwko Węgrom za łamanie praw osób LGBT.

Orban zapowiada referendum

Przypomnijmy, że parlament Węgier przyjął w połowie czerwca ustawę, w której zapisano, że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu.

Takie zajęcia poza pedagogami szkolnymi będą mogły prowadzić tylko osoby i organizacje występujące w oficjalnym, aktualizowanym rejestrze. Ponadto państwo ma chronić prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia. W ustawie zakazano też udostępniania osobom poniżej 18. roku życia treści pornograficznych, a także popularyzujących zmianę płci zapisanej w chwili urodzenia, jak również homoseksualizm.

Wobec nowego węgierskiego prawa zaprotestowała także Unia Europejska – Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą ustawę, określając ją jako „wyraźne naruszenie wartości, zasad i prawa UE”, a Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Węgrom (ale też wobec Polski), za łamanie praw osób LGBTQ+.

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę rozpisanie referendum w sprawie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej społeczności LGBT. „W ostatnich tygodniach Bruksela wyraźnie atakowała Węgry za prawo, które ma chronić dzieci. Węgierskie przepisy nie zezwalają na propagandę seksualną w przedszkolach, szkołach, telewizji, i reklamach”, powiedział Orban.

Jednak w obliczu rosnącej presji ze strony UE Orban podjął decyzję o rozpisaniu referendum ws. ustawy. Węgierski premier nie sprecyzował kiedy się ono odbędzie, ale zaprezentował pytania, których ma dotyczyć:

Czy popiera Pan/Pani prowadzenie zajęć o orientacji seksualnej wobec nieletnich w publicznej placówce oświatowej bez zgody rodziców?

Czy popiera Pan/Pani promowanie terapii zmiany płci u nieletnich?

Czy popiera Pan/Pani dostępność terapii w celu zmiany płci dla nieletnich?

Czy popiera Pan/Pani nieograniczone prezentowanie nieletnim treści medialnych o charakterze seksualnym, które mogłyby wpłynąć na ich rozwój?

Czy popiera Pan/Pani nieograniczone prezentowanie nieletnim treści medialnych przedstawiających zmianę płci?