Wakacje 2020: Które państwa w Europie wprowadzą bon turystyczny?

Włochy

źródło: unsplash @alexanderramsey

Wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń i otwieraniem granic, państwa chcą ożywić krajową turystykę wykorzystując instrumenty w postaci bonów turystycznych lub – jak w przypadku Sycylii – opłacając połowę ceny biletu lotniczego, aby przyciągnąć turystów.

 

Pandemia koronawirusa wstrzymała globalną turystykę. Tylko w maju restrykcje epidemiczne obejmowały aż 96 procent światowych destynacji turystycznych.

„Turystyka jest jednym z najbardziej doświadczonych sektorów kryzysu wywołanego pandemią. Zagrożone są miliony miejsc pracy” – stwierdził sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikaszwili.

Koronawirus: W Europie nie było tzw. pacjentów zero?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii doszli do wniosku, że nie było jednej osoby, od której zaczęła się w tym kraju epidemia koronawirusa SARS-CoV-2. Ich zdaniem patogen przywiozło na Wyspy ze świata ponad 1,3 tys. ludzi.

 

Badacze z kilkunastu brytyjskich uniwersytetów oraz wielu …

Bony wakacyjne: jakie kraje?

WŁOCHY: Włoski rząd zapowiedział dopłaty do wypoczynku krajowego. 500 euro otrzymają rodziny z co najmniej jednym dzieckiem. W przypadku pary kwota ta zmniejszy się do 300 euro. Jednocześnie każdy może ubiegać się o dofinansowanie w postaci 150 euro na samodzielny wyjazd. Aby kwalifikować się do uzyskania bonu wakacyjnego należy spełnić dwa warunki: płacić podatki we Włoszech i mieć roczny dochód w rodzinie nie wyższy niż 40 tysięcy euro.

Właściciele hoteli również będą mogli liczyć na wsparcie finansowe. 80 procent dofinansowania trafi bowiem do wybranego ośrodka noclegowego i będzie traktowane jako rabat przy płatności. Pozostałą kwotę, którą goście pokryją samodzielnie, będą mogli odliczyć z podatku za rok 2020. Niemniej jednak płatność musi być dokonana bezpośrednio przez gościa lub za pośrednictwem biura podróży, a nie za pośrednictwem jakiegokolwiek innego portalu. Wyklucza to z programu pośredników, przed pandemią chętnie wybieranych przez turystów podczas planowania letniego wypoczynku, takich jak Booking.com czy Airbnb.

Sycylia znalazła dodatkowy sposób, aby ożywić sektor turystyki. W celu zachęcenia zagranicznych gości kraj przewiduje, że na każde trzy noce pobytu w hotelu jedna będzie darmowa, ponadto zapewnione zostaną również bilety wstępu do muzeum. W planach rozważane jest również dofinansowanie do biletu lotniczego, a wysokość dopłaty może wynieść nawet połowę ceny przelotu. Jednak nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone. Przeznaczonych na ten cel będzie 75 milionów euro z funduszu regionalnego jednak same straty w związku z ograniczeniem turystyki wynoszą już 1 miliard euro.

FRANCJA również wprowadzi bon wakacyjny, ale skorzystać z niego będą mogły tylko osoby, które w czasie walki z pandemią były „na pierwszej linii frontu” – w ten sposób kraj chce podziękować wszystkim tym, którzy ciężko pracowali podczas największego zagrożenia. Otrzymają oni po 300 euro, które będzie można wykorzystać od 1 lipca do 31 grudnia 2020 roku.

BUŁGARIA – podobnie jak Francja – przewiduje wprowadzenie kuponów wakacyjnych o wartości 210 BGN (ok 480 złotych) dla osób będących na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Zgodnie z założeniami programu bony będą wydawane lekarzom, a także pracownikom ośrodków zdrowia i pogotowia ratunkowego. Z wakacyjnego dofinansowania będzie można skorzystać do 30 listopada 2020 roku. Turyści natomiast będą mogli cieszyć się z bezpłatnego wstępu na plaże, leżaków i parasoli.

POLSKA: Bon wakacyjny tylko dla rodziców z dziećmi

Mimo początkowego planu zakładającego dofinansowanie w wysokości 1000 złotych polskiej turystyki i osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej projekt uległ zmianie. Pierwotnie pomoc miała mieć formę karty, która przysługiwałaby każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę (z zastrzeżeniem warunku dochodów poniżej średniej). Pomoc miała być finansowana przez budżet państwa (w 90 proc.) i pracodawcę (w 10 proc.).

Projekt jednak zmienił swoją formę i obecnie bon turystyczny wypłacany będzie podobnie jak dotychczasowe świadczenie 500 zł na dziecko. „Te pieniądze, ten bon turystyczny będzie tak emitowany jak 500+. Rodziny będą otrzymywały 500 zł na dziecko. To będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie, do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego – na wyjazdy, kolonie, wczasy. Wszystko z tym związane – dodał”. – wyjaśnia prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreśla również, że są to środki finansowe „które mają zasilić podmioty polskiej branży turystycznej”.

„Będę mówił o szczegółach w najbliższych dniach, ale jesteśmy z tym już praktycznie gotowi” – dodaje.

Pojawiają się jednak wątpliwości co do funkcjonalności programu, który nastawiony jest na wspieranie rodzin posiadających dzieci, dyskryminując pary bezdzietne i osoby samotne. Jak ocenia redakcja Oko.Press nowy program zakłada wsparcie dla tych „Nie zarabiających najmniej, a dla tych, którzy mają dzieci. Nie 1000 zł, tylko o połowę mniej.” Nowy pomysł wsparcia finansowego poddany został krytyce lidera partii PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który stwierdził, że Bon turystyczny to miało być 1000 złotych dla wszystkich pracujących. Skończyło się na zapowiedzi 500 zł na każde dziecko i uważam, że ta propozycja dyskryminuje seniorów, osoby, które płacą podatki i pracują, a nie mają dzieci, bo może jeszcze nie założyły rodziny, a może nie mogą mieć dzieci”.