Czy mamy do czynienia z kryzysem zaufania wobec szczepień w Europie? Tylko połowa mieszkańców wschodu kontynentu uważa, że szczepionki są bezpieczne, podczas gdy na świecie zaufanie sięga 80 proc., wynika z badania przeprowadzonego przez Wellcome Global Monitor. Tylko nieznacznie lepiej pod tym względem jest na zachodzie Starego Kontynentu.
Światowa średnia zaufania dla bezpieczeństwa szczepień wynosi 79 proc. Dla Europy Wschodniej 50 proc., a Zachodniej 59 proc. Najwyższy poziom nieufności występuje we Francji i sięga 33 proc. społeczeństwa.
Brak zaufania do szczepień…
W badaniu zleconym Instytutowi Gallupa przez Wellcome Global Monitor wzięto pod uwagę opinię 140 tys. osób ze 140 państw świata. W skali globalnej można zaobserwować spadek zaufania do szczepień, jednak największy odsetek nieprzekonanych zamieszkuje Europę.
Największe zaufanie do szczepionek na świecie mają obywatele Bangladeszu i Rwandy. W Europie, najwięcej osób ufa bezpieczeństwu i skuteczności szczepionek na Północy (73 proc.). Najmniej na wschodnie kontynentu (65 proc.). Najgorzej pod tym względem wypada Ukraina (50 proc.), gdzie w zeszłym roku odnotowano ponad 53 tys. przypadków odry; Białoruś (46 proc.), Mołdawia (49 proc.) i Rosją (62 proc.).
… i do nauki
Połowa respondentów przyznała, że niewiele wie na temat nauki, a 20 proc. uznało, że czują się wykluczone z jej zdobyczy. Ponad 50 proc. Francuzów podkreśliło swój lęk o utratę pracy w wyniku rozwoju technologii i nauki. Francuzi liderują także wśród najbardziej nieprzekonanych, co do skuteczności szczepień (19 proc.), a co dziesiąty badany nad Sekwaną kwestionuje ważność szczepień dla dzieci.
Największym odsetkiem zaufania do szczepień mogą pochwalić się mieszkańcy Azji Południowej (95 proc.) oraz Afryki Wschodniej (92 proc.). Z badania wynika, że ludzie posiadający większe zaufanie do lekarzy i służby zdrowia częściej byli skłonni wyrazić zaufanie dla szczepień. Z kolei ci, którzy w ostatnim czasie podejmowali poszukiwania dotyczące tematów medycznych lub zdrowia byli mniej skłonni wyrazić zaufanie dla tej metody zapobiegania chorobom, takim jak odra.
Polacy, nauka i religia
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej, statystyki zaufania należą do najniższych na świecie. Jednak wciąż ponad trzy czwarte Polaków uważa szczepienia za bezpieczne (84 proc.). Podobnie odpowiadają mieszkańcy sąsiednich państw, Rumunii (75 proc.), Czech (76), Węgier (78) i Słowacji (80).
Anonsowane powyżej statystyki dotyczące bezpieczeństwa szczepionek w naszym regionie należą do najniższych na świecie, jednak różnią się względem poszczególnych państw. Średnia 50 proc. jest zaniżona przed państwa nie znajdujące się w Unii Europejskiej. Natomiast w tych, należących do Wspólnoty, wskaźnik jest zdecydowanie wyższy. Dla Czech wynosi 69 proc., dla Węgier 79 proc., dla Polski 81 proc., Rumunii 69 i Słowacji 77 proc.
Dodatkowo 19 proc. Polaków ma wysokie zaufanie do nauki. 70 proc. uważa, że nauka przynosi korzyści ludziom, podczas gdy dla 40 proc. nauka jest nie do pogodzenia z wyznawaną przez nich religią. Prawie co trzeci badany nad Wisłą (27 proc) zadeklarował, że pozostaje „wierny” religii, gdy nauka wchodzi w konflikt z deklarowaną przez niego wiarą.