USA: Koronawirus atakuje głównie Afroamerykanów?

Photo by Wayne Lee-Sing on Unsplash

Opublikowane przez Departament Zdrowia stanu Illinois statystyki dotyczące zachorowań i zgonów związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 pokazały, że atakuje on w dużej mierze ludność czarnoskórą. Eksperci wskazują na gorszy stan zdrowia Afroamerykanów i ich gorszy dostęp do służby zdrowia.

 

Według danych, jakie opublikowały władze Illinois w największym mieście tego stanu – Chicago, które jest także trzecim po Nowym Jorku i Los Angeles najludniejszym miastem w USA – aż 72 proc. ze wszystkich 98 zgonów z powodu koronawirusa dotyczy Afroamerykanów, choć stanowią oni tylko 30 proc. mieszkańców tej metropolii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Afroamerykanie chorują najczęściej?

Wśród 4860 potwierdzonych w tym mieście do 5 kwietnia przypadków zachorowania na COVID-19 aż 1824 dotyczą osób czarnoskórych. To dużo jeśli porównać te liczby z białymi mieszkańcami Chicago (847 zachorowań), Latynosami (478) czy osobami o azjatyckich korzeniach (126). Nie wszystkie jednak przypadki dało się jednak zaszeregować do konkretnej grupy etnicznej.

Również na terenie całego stanu widać dużą dysproporcję wśród zgonów, znów przeważają Afroamerykanie. Choć stanowią oni 14 proc. mieszkańców Illinois, to jednak 41 proc. zgonów dotyczy osób czarnoskórych. Główna komisarz ds. zdrowia w Chicago dr Allison Arwady, która poinformowała o statystykach, wyjaśniła, że w wielu wcześniejszych raportach dotyczących kwestii zdrowotnych czy umieralności afroamerykańscy mieszkańcy miasta odstawali od pozostałych. Średnio żyli oni o 8,8 roku krócej niż biali mieszkańcy Chicago. Częściej niż u innych grup etnicznych występują też u nich cukrzyca czy choroby krążeniowe lub oddechowe. A to one są czynnikiem wysokiego ryzyka przy zakażeniu SARS-CoV-2.

„Koronawirus niszczy naszą czarnoskórą społeczność” – powiedziała burmistrz miasta Lori Lightfoot, która sama jest Afroamerykanką. Zwróciła uwagę na to, że spora część czarnoskórych mieszkańców Chicago mieszka w dzielnicach, gdzie znajdują się duże budynki mieszkalne, a więc trudniej tam o dystansowanie społeczne. Afroamerykanie częściej też niż biali Amerykanie żyją w wielopokoleniowych rodzinach.

Ale burmistrz Lightfoot stwierdziła także, że „być może trzeba będzie wysłać więcej urzędników, którzy przypilnowaliby przestrzeganie obostrzeń dotyczących sklepów czy punktów usługowych.” Rozważane jest także wprowadzenie wieczornej godziny policyjnej w niektórych dzielnicach miasta.

Liczba przypadków koronawirusa w USA wyższa niż w Chinach

W USA stwierdzono już więcej przypadków zakażenia koronawirusem niż w Chinach, gdzie pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się pandemia. Dziennie w Stanach Zjednoczonych stwierdzanych jest kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i ponad 200 zgonów. Chińczycy notują kilkadziesiąt przypadków dziennie i tylko …

Podobne dane z Michigan, Wisconsin i Luizjany

Podobne dane o koronawirusie szczególnie mocno atakującym Afroamerykanów podały także władze stanu Michigan położonego w tej samej co Illinois północno-wschodniej części USA. W całym stanie czarnoskórzy to zaledwie 14 proc. populacji, ale dotyczy ich 33 proc. zachorowań i aż 41 proc. zgonów. W przypadku białych (stanowią aż 75 proc. mieszkańców) to 23 proc. zachorowań i 26 proc. zgonów.

Największym miastem Michigan jest robotnicze Detroit. Aż 80 proc. mieszkańców miasta (licząc nawet z przedmieściami) to Afroamerykanie. A to właśnie zachorowania w Detroit odpowiadają za 80 proc. zachorowań w całym Michigan. To może jednak być jedną z odpowiedzi na pytanie o to dlaczego wirus tak mocno atakuje Afroamerykanów. Zwłaszcza na północy USA zamieszkują oni głównie gęsto zaludnione miasta, a w mniejszym stopniu rzadziej zaludnioną prowincję.

Jeszcze mocniej dysproporcja widoczna jest w Milwuakee w stanie Wisconsin 81 proc. zgonów w hrabstwie do którego należy do miasto dotyczy Afroamerykanów, choć stanowią oni tylko 26 proc. mieszkańców. Także ponad połowa zachorowań dotyczy czarnoskórych. W na południu USA w Luizjanie 40 proc. zgonów zanotowano w Nowym Orleanie, gdzie czarnoskórzy są zdecydowaną większością. Także Departament Zdrowia w Luizjanie informuje, że Afroamerykanie cierpią częściej niż inne grupy etniczne na otyłość, nadciśnienie, cukrzycę czy choroby układu krążenia.

Czarnoskóry lekarz Cameron Webb, który kandyduje w wyborach uzupełniających do Izby Reprezentantów w stanie Virginia stwierdził w rozmowie z BBC, że pandemia jeszcze mocniej podkreśla rasowo-ekonomiczne rozbieżności w USA. „Ta sytuacja pokazuje całą słabość Ameryki” – stwierdził, choć przyznał też, że w dzielnicach zamieszkałych głównie przez ludność czarnoskórą częściej notowane są przypadki łamania epiedemiologicznych obostrzeń. „To jednak nie tłumaczy gorszego dostępu Afroamerykanów do służby zdrowia i tego, że nie tylko chorują częściej, ale i dużo częściej umierają z powodu COVID-19” – powiedział Webb.

USA: 2 biliony dolarów na wsparcie gospodarki. Nowy Jork epicentrum pandemii koronawirusa w Ameryce

Biały Dom i Senat osiągnęły porozumienie w sprawie kształtu największego planu pobudzającego amerykańską gospodarkę w historii. Warte 2 biliony dolarów działania mają dać przeciwwagę kryzysowi wywołanemu przez pandemię koronawirusa.

 

Pakiet obejmuje zarówno działania skierowane do amerykańskich gospodarstw domowych, jak i do …